قیمت بنزین چه تاثیری بر فرابورس می گذارد؟

ایرنا نوشت: مدیرعامل فرابورس ایران در خصوص آثار سهمیه‌بندی بنزین بر بازار سرمایه گفت: بورس همواره داعیه‌دار واقعی شدن قیمت‌ها بوده است؛ این اتفاق گامی مهم در جهت بهبود کیفیت ارزش‌گذاری شرکت‌ها است.

«امیر هامونی» معتقد است در روزهای اخیر فعالان بازار باید تحلیل خود را به دو سطح کوتاه‌مدت و بلندمدت تقسیم کنند،  در تحلیل کوتاه‌مدت، ضروری است سهامداران به این مهم توجه داشته باشند که آیا افزایش نرخ بنزین اثری بر صورت‌های مالی شرکت‌ها دارد یا خیر؛ همچنین می‌بایست به نقش سایر حامل‌های انرژی در تراز مالی شرکت‌ها توجه داشته باشند.

وی در خصوص آثار بلندمدت افزایش اخیر قیمت بنزین گفت: تعدیل قیمت بنزین گرچه تنها قطعه‌ای کوچک از پازل بزرگ اصلاحات اقتصادی است، اما نمی‌توان از این مهم چشم پوشید که حامل سیگنالی مثبت به بازار است و دولت با استمرار در مسیر اصلاح اقتصادی، بخش مهمی از هزینه‌های خود را کاهش خواهد داد تا از این طریق با بازپرداخت بدهی‌های خود و کاهش پایه پولی، تقویت ثبات اقتصادی را به ارمغان آورد.

هامونی به آثاری که می تواند تقویت ثبات و ادامه اصلاح اقتصادی را در بر داشته باشد اشاره و بیان کرد: به طور اساسی ثبات، کلید رشد هر اقتصادی است و تجربه جهانی نشان داده که در سایه ثبات بلندمدت، بازار سرمایه به عنوان مقصد اصلی نقدینگی شناخته می‌شود؛ مسیری که قاعدتا به مردمی‌تر شدن اقتصاد کشور خواهد انجامید و خانوارهای بیشتری از منافع رشد صنایع به صورت مستقیم بهره‌مند خواهند شد.

از پتانسیل‌های بازار سرمایه در سیاست‌گذاری استفاده شود

مدیرعامل فرابورس تجربه موفق اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن را یادآور شد و گفت: با توجه به پویایی بازار سرمایه و استقبال از ابزارهای جدید مالی کماکان این ظرفیت در بازار سرمایه و به خصوص بورس انرژی وجود دارد تا امکان مبادلات خرد امتیاز یا سهمیه بنزین و گازوئیل یا سایر انواع انرژی را ایجاد کند و سیاست‌گذار می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های آتی خود این پتانسیل را مد نظر داشته باشد. تجربه بورس انرژی در سال‌های اخیر شاید در عملیاتی کردن طرح‌هایی از این دست بسیار حائز اهمیت است.

توجه به کاهش ریسک‌های سیستماتیک در اکوسیستم استارتاپی

وی تصمیم اخیر در خصوص اعطای سهمیه بنزین به تاکسی‌های اینترنتی را گامی مثبت از جانب تصمیم‌گیران مربوطه ارزیابی کرد و گفت: با توجه به رقابتی که در چند سال اخیر بین استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای سنتی شکل گرفته، لزوم این امر بیش از پیش احساس می‌شود که باید نگاهی مثبت به شرکت‌های فعال در زیست‌بوم نوآوری داشت و با کاهش ریسک‌های سیستماتیک فعالان این حوزه، زمینه ادامه فعالیت آن‌ها را تسهیل کنیم.

مدیرعامل فرابورس با اشاره به اینکه شرکت‌های استارتاپی امروز نقش پررنگی در فضای کسب‌وکار ایفا می‌کنند، بیان کرد: در صورت کاهش ریسک‌های سیستماتیک در اکوسیستم استارتاپی، بسیاری از این شرکت‌ها امکان رشد و پذیرش در بورس را به‌دست خواهند آورد، با همین نگاه شاید بتوان تخصیص سهمیه بنزین برای تاکسی‌های اینترنتی و حفظ فضای رقابت بین آن‌ها و فعالان سنتی حمل‌ونقل را مثبت ارزیابی کرد و گامی رو به جلو برشمرد.

بازار سرمایه، تامین مالی صنعت نفت، گاز و پتروشیمی و تقویت طرف عرضه

هامونی به پتانسیل بالای تامین مالی تولید در فرابورس به عنوان بازاری نوپا اشاره کرد و افزود: در شرایط جدید پس از تحریم و لزوم تزریق سریع سرمایه به شرکت‌های تازه تاسیس اجرای پروژه‌های نفت و گاز می‌توان از طریق سازوکارهایی همچون عرضه صکوک شرکت نفت و شرکت‌های تابعه آن، پذیره‌نویسی سهام شرکت‌های جدید و افزایش سرمایه، ایجاد بازار اختصاصی و تشکیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری ریالی و ارزی نقشی بی‌بدیل در تامین مالی این صنعت استراتژیک عهده‌دار شود.

مدیرعامل فرابورس با اشاره به اینکه بازار سرمایه ظرفیت‌های زیادی برای توسعه دارد و هنوز به جایگاه مورد نظر در تامین مالی تولید دست نیافته است، اضافه کرد: به جز موارد ذکر شده، استفاده از امکانات بازار دارایی فکری فرابورس ایران برای واگذاری گواهی حق بهره‌برداری یا لیسانس جایگاه‌های پمپ بنزین متعلق به وزارت نفت به متقاضیان بهره‌برداری از آن‌ها و همچنین استفاده از ساختار صندوق‌های بهره‌برداری که پیش از این، طرح جامع آن به صورت پیشنهاد به وزیر نفت ارائه شده است، وجود دارد.

۲۲۳۲۲۸

کد خبر 1324193

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =