چه کسانی یارانه معیشتی نگرفتند؟

همزمان با پایان واریز اولین مرحله از حمایت معیشتی دولت برای ۶۰ میلیون نفر، سوالات و ابهام‌های زیادی از سوی گروهی که به دنبال ثبت درخواست رسیدگی به اعتراض هستند، مطرح می‌شود.

مریم فکری: تقریبا ۱۱ روز از افزایش قیمت بنزین می‌گذرد؛ براساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه‌قوه، از ساعت صفر روز ۲۴ آبان، سهمیه‌بندی بنزین برای تمام وسایل نقلیه بنزین‌سوز اعمال شد و به این ترتیب، بنزین سهمیه‌ای نرخی ۱۵۰۰ تومان و بنزین آزاد نرخی ۳۰۰۰ تومان پیدا کرد.

بلافاصله پس از اعمال مصوبه افزایش قیمت بنزین شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه‌قوه، دولت اعلام کرد که ۱۰۰ درصد منابع حاصل از افزایش قیمت‌ها و سهمیه‌بندی به صورت حمایت معیشتی بین خانوارها توزیع شود. بر این اساس، بنا به اعلام دولت، ۱۸ میلیون خانوار و به عبارتی ۶۰ میلیون نفر مشول دریافت یارانه حمایتی می‌شدند.

محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه در همان زمان اعلام کرد: «رییس‌جمهور نظر داشت که اگر قرار است اصلاحی در قیمت بنزین انجام شود، حتما باید منابع آن به مردم پرداخت شود. از این جهت با تعریفی که صورت گرفت و در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه‌قوه به تصویب رسید، قرار بر این شد که ۱۰۰ درصد منابع حاصل از اصلاح قیمت‌ها و سهمیه‌بندی به صورت حمایت معیشتی بین خانوارهای موردنظر توزیع شود.

وی همچنین در اظهارنظری دیگر در خصوص پیش‌بینی درآمد از محل اصلاح قیمت بنزین گفت: «طبق محاسباتی که ما انجام دادیم، حدود ۶۳ تا ۶۴ میلیون لیتر بنزین با قیمت ۱۵۰۰ تومان در روز توزیع می‌شود و ۲۰ تا ۳۰ میلیون لیتر بنزین سوپر و آزاد مصرف خواهد شد. بنابراین مجموع درآمد حدود ۲۹ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان از این محل خواهد بود. درآمد حاصل از صادرات بنزین ۳ هزار میلیارد تومان می‌شود. »

سید حمید پورمحمدی، معاون اقتصاد و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه نیز اعلام کرد: «از حدود ۲۴ میلیون خانوار ایران، فقط ۶ میلیون خانوار به علت درآمد بالایی که دارند، از یارانه برخوردار نیستند و ۱۸ میلیون خانوار بقیه که شامل طبقات متوسط و طبقه با درآمد کم هستند، از این یارانه برخوردار می‌شوند، به عبارتی تفاوت قیمت بنزین، کاملا بین افشار ضعیف و طبقه متوسط توزیع می‌شود. »

بنا به اعلام او، «برای طبقات بالای درآمدی هم سازوکاری در نظر گرفته شده است که اگر اشتباهی شد، به راحتی بتوانند اعتراض کنند و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به این موضوع رسیدگی می‌کند و یارانه آن‌ها برقرار می‌شود. »

در همین حال، علی ربیعی، سخنگوی دولت دوشنبه هفته گذشته در گفت‌وگویی تلفنی اعلام کرد: «سالانه پیش‌بینی می‌شود ۳۰ هزار میلیارد تومان درآمد از این محل حاصل می‌شود. طرح معیشت ۷۵درصد جامعه را در بر می‌گیرد و اگر کسی احساس می‌کند مشمول می‌شود، بدون تنگ‌نظری آن را بررسی می‌کنیم که این امکان فراهم شده در سایتی که اطلاع‌رسانی صورت می‌گیرد، اندازه ۲۰۰ کلمه دلایل ذی‌الحق بودن خود را بنویسد. میان افرادی که یارانه نقدی می‌گیرند با طرح معیشت همپوشانی وجود دارد. »

به گفته وی، «یارانه‌ بگیرانی که به علت ثروت حذف شده‌اند، در طرح حمایت معیشتی نیستند، اما آنهایی که قبلا داوطلبانه در گرفتن یارانه‌ها ثبت‌نام نکرده‌اند، می‌توانند اعتراض کنند. »

ربیعی همچنین عنوان کرد: «همه ما مشکلات مردم را درک می‌کنیم، بی‌باور نیستیم یا این‌که سختی‌ها و نگرانی‌ها را درک نکرده باشیم. خیلی وقت‌ها نمی‌خواهیم کام جامعه را تلخ کنیم با وجود تحریم‌های ظالمانه در ماه‌های اخیر تعادل خوبی به وجود آمد، به همین دلیل با اجرای این طرح خواستیم به معیشت مردم کمک کنیم. تک‌تک سلول‌های بدن ما نگران معیشت مردم است. »

۳ مرحله پرداخت یارانه معیشتی

دولت بعد از اصلاح قیمت بنزین، ۶۰ میلیون نفر را مشمول دریافت حمایت معیشتی اعلام کرد که براساس آن برای خانوارهای تک‌نفره ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، چهارنفره ۱۷۲ هزار تومان و پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

به گفته سخنگوی دولت، «کارگران، بازنشستگان، معلمان، نیروهای تامین اجتماعی، عشایر و افراد وابسته به صندوق‌ها و حقوق‌بگیران ثابت مشمول دریافت یارانه نقدی هستند. »

همچنین براساس اظهارات نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه، «کارگران، کارمندان، معلمان، روستاییان و عشایر، مستمری‌بگیران، مددجویان کمیته‌امداد، مددجویان بهزیستی، زنان سرپرست خانوار، بازنشستگان و اقشار کم درآمد از گروه‌هایی به حساب می‌آیند که بسته کمک معیشتی به آنها پرداخت می‌شود. »

بر این اساس، اعلام شد واریز یارانه نقدی به ۱۸ میلیون خانوار در ۳ مرحله اجرایی می‌شود. نخستین مرحله یارانه کمک معیشت خانوارها از محل منابع مالی افزایش قیمت بنزین (بسته حمایتی) ۲۷ آبان‌ماه و ۳ روز بعد از افزایش قیمت بنزین به صورت نقدی برای ۲۰ میلیون خانوار واریز شد. سه روز بعد و در تاریخ ۳۰ آبان نیز یارانه ۲۰ میلیون نفر دیگر واریز شد و براساس برنامه اعلام‌شده، ۲ آذرماه نیز یارانه ۲۰ میلیون نفر آخر به حساب سرپرستان خانوار واریز شد.

راه ثبت درخواست رسیدگی گروهی که یارانه معیشتی نگرفتند

پس از واریز سومین مرحله کمک معیشتی خانوار، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: تمامی سرپرست خانوارها که در آخرین پرداخت مشمول حمایت معیشتی نشده‌اند و خود را واجد شرایط می‌دانند، می توانند از ساعت ۸  صبح یک‌شنبه، سوم آذرماه درخواست شماره ملی سرپرست خانوار خود را  به کد دستوری #۶۳۶۹* ارسال کنند.

حسن میرزایی، سخنگوی ستاد شناسایی خانوارهای مشمول حمایت معیشتی در این خصوص توضیح داد: «برای افرادی که درخواست می‌دهند، آزمون وسع انجام خواهد شد و چنانچه شرایط لازم برای دریافت طرح حمایت معیشتی را داشته باشند، به آنها اعلام می‌شود. »

به گفته وی، «حق افراد درخواست‌دهنده از زمان آغاز طرح محفوظ و وجه طرح کمک معیشتی این افراد از آغاز طرح واریز می‌شود. »

وی متذکر شد: «تا اطلاع بعدی هیچ‌گونه پیامکی از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر مشمول بودن یا  عدم مشمولیت برای مردم ارسال نمی‌شود و تمام پیامک‌های ارسالی به طور حتم جعلی و فاقد اعتبار هستند. مردم دقت کنند که مورد سوءاستفاده و کلاهبرداری قرار نگیرند. »

سخنگوی ستاد شناسایی خانوارهای مشمول حمایت معیشتی متذکر شد: «افرادی که به دلایلی نظیر فوت، ازدواج، طلاق و ... درخواست تغییر سرپرست را دارند، باید طبق روال سنوات گذشته برای دریافت یارانه برای تغییر سرپرست به دفاتر پلیس +۱۰ و برای اعلام حساب باید به یکی از بانک‌ها مراجعه کنند. »

محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه نیز در توضیح چگونگی رسیدگی به اعتراض گروهی که یارانه دریافت نکرده‌اند، در یک برنامه تلویزیونی گفت: «طرح واریز یارانه سوخت (بنزین) برای ۶۰ میلیون نفر (۱۸ میلیون خانوار) بود، اما با تاکید آقای رییس‌جمهور قرار شد هر کسی که از ۶۰ میلیون تا حدود ۸۴ میلیون جمعیت کشور متقاضی دریافت این یارانه بنزین باشند، با توجه به سازوکار تعریف‌شده از سوی متولی این امر یعنی وزارت کار می‌توانند به‌صورت سامانه‌ای و غیرحضوری درخواست خود را اعلام کنند. پس از بررسی‌ها و کمتر از یک ماه نتیجه به سازمان برنامه و بودجه اعلام می‌شود و واجدین شرایط مشمول دریافت یارانه خواهند بود. »

وی متذکر شد: «برای آن دسته افرادی که پس از بررسی مجدد مشمول دریافت یارانه بنزین می‌شوند، در ماه آینده دو نوبت واریز صورت می‌پذیرد تا با دریافت‌کنندگان قبلی در یک سطح قرار بگیرند. »

نوبخت تاکید کرد: «در نظر داریم برای ایجاد نظم در پرداخت‌های یارانه‌ای و حقوق به مردم، ماه را به سه بخش تقسیم و در ۱۰ روز اول یارانه‌های حمایتی معیشتی را پرداخت کنیم، ۲۰ هر ماه یارانه‌های هدفمندی را پرداخت کنیم و حقوق‌ها را هم ۲۸ هر ماه بپردازیم البته زمان دقیق پرداخت‌ها به مردم اعلام خواهد شد.
۱۰ روز فرصت دارید

در میان این خبرها، اما از صبح روز یک‌شنبه که امکان ثبت درخواست اعتراض برای گروهی فراهم شده بودکه یارانه نگرفتند و خود را محق دریافت یارانه می‌دانستند، به یک‌باره سامانه ثبت درخواست رسیدگی قطع شد. به عبارتی، در کمتر از یک ساعت، سامانه بنا به اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با مشکل فنی روبه‌رو شده و قطع شد.

حسن میرزایی، سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان حمایت معیشتی در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین درباره دلایل قطع سامانه شماره‌گیری کد *۶۳۶۹#، اظهار داشت: «همه تست‌های فنی انجام شده بود، منتها مشکلی در اپراتور همراه اول اتفاق افتاد. وقتی هم مشکل در اپراتور اتفاق می‌افتد، خارج از حیطه کاری ما است و مشکل را باید اپراتور حل کند. »

وی عنوان کرد: «بر این اساس، همه بحث‌های فنی در خود سامانه #۶۳۶۹* کاملا در نظر گرفته شده و تست شده بود. حتی ۵ برابر بیش از ظرفیت ثبت‌نام کارت سوخت، ما امکان پذیرش همزمان یوزر ایجاد کرده بود، ولی به دلیل مساله‌ای که در اپراتور همراه اول اتفاق افتاد، این مشکل به وجود آمد. »

میرزایی تصریح کرد: «نگرانی‌ای وجود ندارد و مشکل حل می‌شود؛ ضمن این‌که ۱۰ روز مهلت برای ثبت کدملی برای سرپرست خانوار قرار دادیم، بنابراین به هیچ‌وجه جای نگرانی وجود ندارد. »

او ساعت ۱۲ ظهر روز یک‌شنبه، ۳ آذرماه در پاسخ به این پرسش خبرآنلاین که تاکنون چه تعداد درخواست رسیدگی ثبت شده است، متذکر شد: «تاکنون حدود ۹۰ هزار درخواست رسیدگی ثبت شده و درخواست‌ها دائما در حال افزایش است و بیشتر به اپراتورهای ایرانسل، رایتل و شاتل مربوط می‌شود. »

وزارت کار: سامانه #۶۳۶۹* فعال شد

پس از گذشت یک روز، یک منبع آگاه در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: «سامانه #۶۳۶۹* بدون هیچ مشکلی در حال دریافت اطلاعات متقاضیان دریافت کمک معیشتی است. »

به گفته رحیمی، «سامانه #۶۳۶۹* که برای اعلام اعتراض جاماندگان از یارانه معیشتی از ابتدای روز گذشته شروع به کار کرده بود، پس از ثبت اطلاعات حدود ۶۰ هزار نفر دچار اختلال شد. اختلال در اپراتورهای ایرانسل و رایتل سریعا رفع شد و اختلال در اپراتور همراه اول نیز تا ظهر روز گذشته برطرف و از بعد از ظهر آماده ثبت اطلاعات شد. »

کارشناس روابط عمومی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: «هم اکنون سامانه #۶۳۶۹* در حال ثبت اطلاعات خانوار بوده و هیچ مشکلی ندارد. »

چند سوال و ابهام

اما در این میان، همزمان با پایان واریز اولین مرحله از حمایت معیشتی دولت برای ۶۰ میلیون نفر، در گزارش میدانی خبرگزاری خبرآنلاین، سوالات و ابهام‌های زیادی از سوی گروهی که به دنبال ثبت درخواست رسیدگی بودند، مطرح شد؛ از جمله این‌که یک گروهی در زمره بازنشستگان یا زنان سرپرست خانوار بودند و تاکید داشتند یارانه حمایتی برای آنها پرداخت نشده است.

یکی از زنان سرپرست خانوار که عنوان می‌کند بیمه تامین‌اجتماعی هم دارد، به خبرگزاری خبرآنلاین گفت: «من خانواده ۳ نفره هستم. بیمه تامین‌اجتماعی هم دارم. یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان را دریافت می‌کنم، اما یارانه معیشتی که قرار بود از محل افزایش قیمت بنزین پرداخت شود، به حساب ما واریز نشده است. »

وی افزود: «ما می‌خواستیم درخواست رسیدگی به اعتراض را مطرح کنیم، اما از طریق اپراتور همراه اول این امکان فراهم نشد، به همین دلیل از شماره دیگری اقدام کردیم که پیام‌های مربوط به یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان برای آن نمی‌آید. »

او همچنین این سوال را مطرح کرد: «اگر درخواست رسیدگی به اعتراض من بررسی شود و مورد تایید قرار گیرد، چه اطمینانی وجود دارد که یارانه حمایتی قبلی برای ما پرداخت شود؟ »

بازنشسته‌ای هم که یک خانواده سه نفره بود، گفت: «من جزو بازنشستگان کشوری هستم و یک خانواده سه نفره هستیم. برای من یارانه حمایتی پرداخت نشده است؛ این در حالی است که گفته بودند بازنشستگان مشمول یارانه معیشتی خواهند بود. »

جوانی ۲۸ ساله که کارگر بود، عنوان کرد: «من تازه ازدواج کردم و یک خانواده ۲ نفره هستیم. برای ما یارانه حمایتی پرداخت نشده است. این در حالی است که من نه خانه دارم و نه خودرو؛ تنها یک کارگر ساده هستم. »

در این میان، با وجود این‌که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از رفع شدن اختلال سامانه *۶۳۶۹# می‌گوید، اما برخی مخاطبان خبرگزاری خبرآنلاین معتقدند که هر چه برای درخواست رسیدگی اقدام می‌کنند، این امکان برای آنها فراهم نمی‌شود. یکی از این افراد گفت: «پیامی که برای من بعد از ورود به سامانه *۶۳۶۹# آمد، این بود؛ تلفن‌همراه به نام شما نیست؛ در حالی است این شماره به نام خود من است. »

فرد دیگری عنوان کرد: «شماره من ایرانسل است. به سامانه *۶۳۶۹# پیام دادم، اما این پیام برای من آمد؛ مجددا امتحان کنید. »

در این میان، گروهی هم یارانه حمایتی دریافت کرده بودند، ابهام‌هایی را مطرح می‌کردند؛ از جمله این‌که یکی از سرپرستان خانوار می‌گفت «من یک خانواده ۳ نفره هستم، اما ۱۰۹ هزار تومان به حساب من ریخته شده است. » یا این‌که فرد دیگری گفت: «ما یک خانواده دو نفره هستیم، اما ۱۰۰ تومان به حساب ما واریز شده است. » فردی دیگری هم عنوان کرد: «ما خانواده سه نفره هستیم، اما برای ما ۱۹۰ هزار تومان واریز شده است. »

17۲۲۳۲۲۵

کد خبر 1324532

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محسن م IR ۱۹:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۴
  0 0
  من بیکارم و بیمه بیکاری میگیرم . ماشینم ندارم . برام واریز نشده
 • IR ۲۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۴
  0 0
  لطفا وضعیت امثال ما رو هم پیگیر بشید من سال 93 مجرد بودم و از ثبت نام جا موندم الان سه بچه دارم و مستاجرم و هیچ کدوم به تبع من یارانه ندارن مگه مجلس سه ساله تصویب نکرده که فرصت ثبت نام مجدد بدن چرا دولت اجرا نمیکنه؟؟؟؟ من با دومیلیون حقوق و زن و سه بچه یارانه نمیگیرم و خیلی از مدیران که همسرشون شاغله و خونه و ماشین مدل بالا هم دارن یارانه میگیرن
 • معلم بازنشسته IR ۲۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۴
  0 0
  برای من معلم بازنشسته که تنها منبع معیشتم حقوق بازنشستگی است واریز نشده.
 • IR ۲۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۴
  0 0
  من معلم و خیلی از همکاران این یارانه بنزین رو نگرفتیم.
 • hamid IR ۰۰:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۵
  0 0
  من یک سال است که بیکارم و مستاجر ولی برام واریز نشد و در عوض بازنشسته ای را سراغ دارم که ۳ واحد خانه داره و معیشتی هم دریافت کرده
 • سعید IR ۰۲:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۵
  0 0
  من نه حقوق بالای ۲ میلیون دارم که بخشی از اونهم برای وام ازدواج واریز میکنم، نه ماشین دارم و نه ملک بالای این مبالغی که اعلام شده ولی این بسته حمایتی برای ما واریز نشده.
 • مهدی IR ۰۶:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۵
  0 0
  برای پیام اعتراض من جواب آمده که: رایانه شما واریز شده! در حالی که واریز نشده ای بابا
 • مهدی IR ۰۷:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۵
  0 0
  من هم اعتراص کردم به شماره ۶۳۶۹ جواب عجیبی آمد به این صورت: هموطن گرامی؛ مبلغ حمایت معیشتی به حساب یارانه سرپرست خانوار واریز شده است باور بفرمایید واریز نشده
 • IR ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۵
  0 0
  خبر نداشتم که جزء پولدارها هستم.
 • محمد IR ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۵
  0 0
  ممکنه اصلا واریز نشه؟
 • IR ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۵
  0 0
  من گرفتم
 • اکبری IR ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۵
  0 0
  مایک خانواده 5نفره و کارگرهستم ولی برای ما معیشتی پرداخت نشده
 • IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۵
  0 0
  سامانه جواب نمی دهند
 • IR ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۵
  0 0
  منی که کارآزاد دارم مغازه اجاره وخونه اجاره چه جوری وضع معیشتی من بالاست که بمن تعلق نمیگیره
 • حسین IR ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۵
  0 0
  بنده 5 میلیون حکم حقوقی ام میباشد با اضافه کار که ممکن است برخی ماهها شرکت احتیاج به کار بنده نداشته باشد 6 میلیون میباشد و برای خرید خانه ای که 500 میلیون هم نمیشود دارم ماهی 5 میلیون قسط پرداخت میکنم پدرم بدلیل درآمد کم بنده ماهیانه 500 هزار تومان از درآمد خود را برای کمک به حساب من واریز میکند حالایک سوال از مسئولین بنده مشمول طرح میباشم؟پدرم چطور؟
 • حسین IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۵
  5 0
  بنده 5 میلیون حکم حقوقی ام میباشد با اضافه کار که ممکن است برخی ماهها شرکت احتیاج به کار بنده نداشته باشد 6 میلیون میباشد و برای خرید خانه ای که 500 میلیون هم نمیشود دارم ماهی 5 میلیون قسط پرداخت میکنم پدرم بدلیل درآمد کم بنده ماهیانه 500 هزار تومان از درآمد خود را برای کمک به حساب من واریز میکند حالایک سوال از مسئولین بنده مشمول طرح میباشم؟پدرم چطور؟
 • شهروند ۲۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۲
  2 0
  سلام سایتی که برای پیگیری وضعیت اس ام اس کردید خطا داره لطفا درست کنید
 • IR ۰۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
  1 0
  بعضی ها پولدارن و یارانه معیشتی گرفتند
 • ناشناس IR ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  1 0
  لطفا برقهای غیر قانونی در پاکدشت و شهریار و محمد اباد قرچک را قطع و به جرات می توان گفت که ماهانه مبلغ هفتصد تا هشتصد میلیارد به بیت المال اسیب می رساند و نباید دولت فقط به هزینه سبد معیشتی فکر کند که اگه پرداخت میشه حق همه هست
 • محمد IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
  0 0
  من مهندس عمران هستم متاسفانه حقوقم ماهی ۱۸۰۰ هست دوفرزند دارم که مدرسه میروند هیچ دارای از خودم ندارم ومستاجر هستم .یارانه ام از سال ۹۳ قطع شده .میشه لطفا بفرمایید من که حقوقم زیر ۲ میلیون تومن هست نگرفتم