آیا اروپا با اقدام تازه آمریکا علیه تهران همراه می شود؟

کارشناس مسائل بین الملل به بررسی پیامدهای لغو معافیت هسته ای ایران توسط آمریکا می پردازد.

به گزارش خبرآنلاین، فریدون مجلسی درباره لغو معافیت های هسته ای مربوط به فردو توسط ایالات متحده آمریکا گفت: لغو معافیت هسته ای فردو از سوی آمریکا یک اقدام یک جانبه از سوی ایالات متحده است. این معافیت ها در برجام پیش بینی شده، اینطور نبوده که امریکایی ها یک امتیاز را به ایران بدهند. این موضوعات که مراکز هسته ای معافیت هایی داشته باشند از سوی طرف های مذاکره کننده در زمان مذاکرات و تدوین برجام قرار داده شده بود. پس تا وقتی توافق هسته ای پابرجاست، معافیت ها هم ماهیت خود را از دست نمی دهند. آمریکا خودش را از توافق با ایران کنار کشیده اما نمی تواند بپذیرد که روند اتفاقات بدون اینکه زیر نظر این کشور باشد، پیش برود. برای همین است که از زوری که دارد استفاده کرده و دیگر کشورها را هم وادار می کند که این محدودیت ها را بپذیرند.

این کارشناس در پاسخ به این سوال که ایالات متحده آمریکا تا چه حد موفق خواهد بود تا دیگر کشورها را در موضوع لغو معافیت های هسته ای فردو با خود همراه کند گفت: باید بررسی کرد که گام چهارم تا چه اندازه با آزادی عملی که ایران بر اساس توافق هسته ای دارد، همخوانی داشته است. تهران می گوید که این گام چیزی بیشتر از آنچه در برجام پیشبینی شده نیست. اما عکس العمل طرف غربی نشان می دهد که آنها از این قدم ایران عصبانی شده اند. اما با توجه به اینکه تهران این موضوع را مطرح کرده که اقدام اخیرش در خصوص کاهش تعهدات برجامی، بر اساس بندهای توافق است، پس اقدام آمریکا که خودش برجام را بی اعتبار دانسته و از آن بیرون رفته است هم بی معنی به حساب می آید. اما اگر این گام  یا گام های بعدی کشورمان، پیشبینی نشده باشد و خروج ایران از برجام تلقی شود(زمزمه هایی در میان اروپائیها در این خصوص وجود دارد) توافق هسته ای خود به خودلغو خواهد شد و مصوبه شورای امنیت هم که معلق شده بود، برداشته می شود و ایران مجددا مشمول تحریم های بین المللی خواهد شد. باید دید که این اقدامات چطور هستند؟

مشروح این گفت و گو را ایــــــنــــــجـــــــا بخوانید.

310311

کد خبر 1324867

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۵
    0 0
    شک نکنید باهم هماهنگند. حداقل با انگلیس. اصلا تعجب کردم تیم انگلیسی چند وقت پیش اومد برای بازدید مراکز هسته ای. به بهانه همکاری اومدن دید زدن و جاسوسی کردن و حالا هم به بهانه اقدامات آمریکا کنار میکشند.