نوبخت: بیش از ۱۷میلیون و ۷۰۰ هزار خانوار از یارانه معیشتی برخوردار شدند

ایرنا نوشت: معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: بیش از ۱۷ میلیون و ۷۰۰ هزار خانوار از یارانه معیشتی برخوردار شدند و  ۲۴ میلیون نفر این یارانه را نگرفتند که این میزان به اندازه چند برابر جمعیت برخی کشورهاست.

محمدباقر نوبخت روز ‌ در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان بوشهر افزود:اکنون وظیفه داریم بررسی کنیم هر فرد و خانوار که بر اساس شاخص تعاون و رفاه شایسته پرداخت هستند یارانه معیشتی آنان پرداخت خواهد شود.

نوبخت ادامه داد: همچنین همه شاغلان و بازنشستگان و مستمری بگیران کمیته امداد که باید به آنها متمرکز شویم حمایت ویژه از آنان خواهد شد.

وی افزود: سهمیه بندی بنزین نیز طبق قانون، برنامه و سیاست های اقتصاد مقاومتی باید انجام می دادیم که در این بخش به دنبال محدود کردن مصرف هستیم تا منابع حاصل از آن نیز به مردم برگردانده شود.

معاون رئیس جمهوری اظهارداشت:برخی شاید بگویند چرا با سهمیه‎بندی ناگهانی بنزین یک نابسامانی در جامعه بوجود آوردید در صورتی که در سال ۹۳ نیز بنزین از ۴۰۰ به ۷۰۰ و از ۷۰۰ به ۱۰۰ افزایش یافته بود در هیچکدام از این افزایش‌ها از ماه قبل نیز مشخص نبود.

نوبخت گفت: سال ۹۵ تنها سالی بود سهمیه‎بندی  انجام نشد  و سال ۹۶ مجلس موافقت نکرد و در سال  ۹۷ اصلا سهمیه‎بندی را مناسب نمی‌دانستیم.

وی یادآور شد: امسال که نرخ ارز ثبات نسبی داشته و تورم‎ نقطه‌ای، ماهانه و سالانه روند کاهنده پیدا کرده بود خطر بزرگی کشور ما را تهدید می کند که وارد کننده بنزین شویم.

نوبخت اظهارداشت: با تدوام سیر صعودی مصرف بنزین پیش‎بینی شده که امسال مصرف بنزین به بالای ۱۰۶ میلیون لیتر در روز است با این روند سال بعد باید بنزین را وارد می کردیم.

وی افزود: آمریکا یک لیتر بنزین نیز به ما نمی‎دهد آیا اگر کلیه ناوگان حمل و نقل کشور فلج شود بعد نمی‎گویند که چرا نتوانستید تحریم احتمالی بنزین را مدیریت کنید.

نوبخت افزود: با این وجود سران نظام به این نتیجه رسیدند که باید این کار انجام شود.

وی ادامه داد: همه شاغلان و بازنشستگان ۱۵ درصد به پرداخت‎های آنان در سال آینده اضافه یک عدد دیگر همتزار به بازنشستگان و شاغلان پرداخت میشود.

نوبخت اظهار کرد: همچنین از محل مولد سازی دارایی‎های بزرگی که دراختیار دولت است تلاش داریم تبعیض نسبت پرداختی به قراردادی‎ها و استخدامی‎ها را همسان سازی کنیم.

وی یادآورشد: امسال حداقل ۶۶ هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی داریم و درکنار این موارد هیچ‌گاه افراد تحت پوشش را فراموش نخواهیم کرد.

نوبخت بیان کرد: در کنار طرح هایی که برای کشور از جمله برای توسعه راه و بزرگراه ها داریم از اشتغال و مسکن محرومان غافل نخواهیم بود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: دشمنان حتی اجازه نمی دهند یک بشکه نفت  برای خرید دارو صادر کنیم  و ما را تحریم کامل نفتی کردند بانک ها، کشتیرانی، بیمه و هر چه که به ذهن برسد تحریم کردند.

نوبخت ادامه داد: وقیح تراز این اقدام آنها اینکه رهبر و مسئولان دولتی از وزیر امور ارجه و بتازگی نیز وزیر ارتباط کشورمان را تحریم کردند.

وی اظهارکرد: با این وجود ایران یک کارگاه است و همه انتظار منابع مالی  برای اجرا پروژه‌ها دارند ولی همه این مسائل در زمانی اتفاق افتاده که بی رحمانه ترین تحریم تاریخ معاصر رخ داده است.

نوبخت اظهار داشت:۱۵ آذرماه بودجه سال آینده تقدیم مجلس شود و چنانچه نمایندگان نیز به دلیل ماموریت کاری در حوزه ‏های خود باشند لایحه بودجه همان روز با تمام مستندات به مجلس می فرستیم.

نوبخت گفت: قبل از اینکه لایحه در مجلس مطرح شود توضیح می‌دهیم که در این بودجه به رغم فشار به منابع مالی کشور رنج و فشار تحمیلی بر مردم را به شکل‎های مختلفی جبران می‎کنیم.

وی بیان کرد: برای نمونه در سال هر چه نفت بفروشیم با قیمت ارز ۴۲۰۰ تومانی کالای اساسی تامین و تقدیم مردم خواهد شد.

نوبخت یادآورشد: در این بودجه تمامی کالاهای اساسی به رغم اینکه نرخ ارز در بازارها به هر نرخ دیگری باشد همچنان با نرخ ۴۲۰۰ تومان تحویل مردم خواهدشد.

وی گفت: نمی گذاریم پروژه  راه‎آهن بوشهر تا تامین مالی فاینانس متوقف شود و حتما کمک خواهم کرد تا پروژه با سرعت مطلوب ادامه پیدا کند.

وی با بیان اینکه با فعال بودن پروژه‎ها پوزخند زده می‎شود به آنانی که فکر می‎کردند کشور را فلج کردند افزود: دشمنان اتقاق کوچکی که در ایران رخ دهد جشن می‎گیرند کار تمام شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه یادآورشد: بیش از یکسال است روز شنبه در اروپا اعتراض می کنند حالا یک اتفاقی هم در کشور ما بفیتد و همه جا مردم می‌توانند اعتراض کنند.

وی اظهار کرد: دشمنان از تحریم‎ها که راهی به پیش نبرد ند و امیدشان به این چنین مسائل است که انسجام و همدلی مردم آن را خنثی می‎کند.

223231
کد خبر 1325655

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =