تابناک:در حالی که «جورج سوروس» میلیاردر آمریکایی و رئیس بنیاد «جامعه باز» که حمایت مالی انقلاب های رنگی در جهان را بر عهده دارد، در تلویزیون «سی.ان.ان»، با مجری این برنامه «فرید ذکریا» شرط بسته است که حکومت ایران در سال آینده سقوط خواهد کرد، نشریه معتبر «فارن پالیسی» به تمسخر ادعای سوروس پرداخته و نوشته است که نه تنها حکومت ایران در سال آینده سقوط نخواهد کرد بلکه سال آبنده نفوذ ایران در منطقه به میزانی می رسد که هرگز پیش از این نبوده است.

مجله «فارن پالیسی» همچنین به این نکته اشاره کرده است که افراد دیگری هم زمان برای سقوط حکومت ایران تعیین کرده اند، اما هیچکدام از این تحلیل ها محقق نشده است. این مجله می افزاید، آمریکا پس از حملات یازده سپتامبر به دنبال ایجاد دولت هایی در خاورمیانه بود که نسبت به اسرائیل دیدگاه بهتری داشته باشند، فرایند صلح اعراب و اسرائیل را تسهیل کنند و... ، اما زمانی که اوباما به قدرت رسید، فرایند صلح خاورمیانه به شکست انجامیده بود، تلاش های آمریکا برای جدا کردن سوریه از ایران بی ثمر به پایان رسیده بود، ترکیه سیاست خارجی مستقلی را پیگیری کرده بود و همه این عوامل به بسط توسعه نفوذ ایران کمک کرده بودند.

این نشریه آمریکایی اضافه می کند، از دیدگاه دولت «اوباما» توازن قوا در منطقه به نفع ایران و متحدانش در منطقه و به ضرر آمریکا و متحدانش ادامه یافته است به طوری که ایران روابط خود با ترکیه، سوریه، حزب الله و حماس را تقویت کرده است و در لبنان و عراق و ... نفوذ کرده است. در چنین شرایطی رهبرانی چون «محمود احمدی نژاد»، رجب طیب اردوغان»، سید «حسن نصرالله» و «خالد مشعل»بسیار در نزد افکار عمومی منطقه محبوب تر از رهبران متحد آمریکا در منطقه هستند.

بر اساس تحلیل «فارن پالیسی»، اکنون با وقایع پیش آمده و در حال جریان در خاورمیانه زمینه برای قدرت و نفوذ ایران بیشتر شده است و اگر نظامات کنونی عرب سقوط کنند، تقریبا دولت های به وجود آمده، اشتیاقی برای ادامه همکاری استراتژیک کشور هایشان با آمریکا ندارند و اگر سلفی های در این کشور ها حاکم نشوند، قطعا این ملت ها پیام جمهوری اسلامی ایران مبنی بر عدم وابستگی به آمریکا و غرب را گوش خواهند کرد.

هر دولتی که در مصر سرکار آید قطعا محاصره غزه را ادامه نخواهد داد و یا برای کمک به سی آی ای، مصریان را شکنجه نخواهد کرد. در بحرین هم که اکثریتی شیعی دارد، هرگز موافقت نخواهد کرد که میزبان نیروهای نظامی آمریکا باشد.

در واقع همه این تحولات در سال آینده توازن قوا را به نفع ایران تغییر خواهد دادو اگر اردن هم درگیر چنین تحولاتی شود ، همه مسائل به نفع ایران خاتمه خواهد یافت. اما در مقابل، سوروس، رسانه های آمریکایی  و دولت آمریکا از سقوط حکومت ایران سخن می گویند، در حالی که این به مثابه آرزویی خام و پوچ است تا ذهن خود را بر تحلیل های منطقی و متفکرانه ببدند.

«فارن پالیسی» در  پایان می افزاید، پیش از این هم افراد زیادی از سقوط حکومت ایران در سال 2009 و 2010، خبر داده بودند، اما سال ها می گذرند، در حالی که جمهوری اسلامی ایران همچنان باقی مانده است.

به نظر می رسد اگر چه تحلیل «فارن پالیسی» به واقعیت نزدیک  و منطقی است، اما از تلاش های افرادی مثل «جورج سوروس» هم نباید غافل بود، همین چند روز پیش مجلات آمریکایی فاش کردن که دولت آمریکا در قالب پروژه دانشگاه «دورهایم» در انگلیس به دنبال براندازی حکومت ایران بوده اند.16146

کد خبر 132675

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =