روند بیماری آنفولانزا در چهارمحال و بختیاری مشابه سال  گذشته است

رئیس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری و سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد گفت: روند بیماری آنفولانزا در این استان مشابه سال گذشته و کنترل شده است و جای نگرانی وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان چهارمحال وبختیاری به نقل از وب دا ، سید راشد جزایری افزود: تاکنون ۲۰۳ بیمار به دلیل علائم شبه آنفولانزا در مراکز درمانی بستری شده اند که از این تعداد۱۹۵ نمونه تهیه و با ارسال به ازمایشگاه های مرجع، نتیجه ۷۵ مورد آن مثبت گزارش شده است.
وی، با بیان اینکه هم اکنون ۵۸ مرکز بهداشتی و درمانی، بیمارستان و پایگاه مراجعات را بطور منظم گزارش می نمایند افزود: در مجموع دو هزار و ۵۵۰ بیمار با علائم شبه آنفولانزا از مهرماه سال جاری تا کنون به مراکز بهداشتی و درمانی سطح استان مراجعه داشته اند.
جزایری شایع ترین نوع آنفولانزا در استان  را مشابه کشور و مربوط به آنفولانزای نوع A و H۱N۱ و پس از آن با شیوع کمتر مربوط به آنفولانزای نوع B اعلام کرد
رئیس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری، سرمای زودهنگام و شدید هوا را از علل شیوع بالا و زود تر از موعد آنفولانزا در سطح کشور عنوان کرد و افزود: پیش بینی می شود این موج ۲ تا ۳ هفته دیگر در کشور ادامه داشته باشد.
جزایری با تاکید بر لزوم رعایت بهداشت فردی و رعایت نکات بهداشتی از سوی مبتلایان به بیماری های حاد تنفسی و پرهیزشان از حضور در محل ها و مراکز تجمعی اشاره داشت.
وی ادامه داد: همچنین کمیته ارتقاء سلامت با حضور مسئولین و نمایندگان آموزش و پرورش تشکیل و مقرر گردید در صورت بروز علائم آنفولانزا در بیش از ۲۰ درصد از دانش آموزان، مدرسه تعطیل و در موارد ابتلای فردی نیز با توجه به قرار نداشتن در زمان برگزاری امتحانات به داشن آموزان اجازه ماندن در منزل و استراحت و بهبود بیماری داده شود.
به گفته وی، نکات آموزشی در مدارس و پادگان ها و سایر مراکز تجمعی مطرح و آموزش های لازم از طریق کارشناسان امر با بهره گیری از توان اطلاع رسانی مراکز آموزشی ، صدا و سیما و رسانه ها در حال انجام است.
رئیس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری گفت: خوشبختانه تاکنون مورد فوتی اختصاصاً ناشی از آنفولانزا گزارش نشده است، اگر که تا کنون ۴ نفر بر اثر ابتلا به بیماری های زمینه ای همچون بیماری قلبی، ریوی و کلیوی حاد در استان جان باخته اند.

46

کد خبر 1327009

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =