۰ نفر
۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۵

گفتار درمانی اروپایی!

سید جلال فیاضی
گفتار درمانی اروپایی!

پس از آنکه فدریکا موگرینی دیپلمات ایتالیایی رئیس کمیته سیاست خارجی اتحادیه اروپا صندلی ۵ ساله خود را به جوزف بورل سیاستمدار ارشد اسپانیایی سپرد، اتحادیه اروپا بار دیگر از ایران خواست که به تعهدات کامل بر جامی بازگردد.

جوزف بورل نیز که برزنده نگه داشتن برجام تاکید دارد بدون آنکه به تعهدات بر زمین مانده اروپا اشاره‌ای داشته باشد از ایران خواست تا تمام مساعی خود را برای حفظ برجام به کار گیرد .بورل ۷۲ ساله که ریاست پارلمان اروپا را نیز در کارنامه خود دارد پیش از این، خروج آمریکا از توافق هسته‌ای را زمینه‌ساز تصمیم ایران برای کاهش تعهدات برجامی خود دانسته بود.وی در اوایل ماه می سال جاری از تصمیم ایران برای کاهش تعهدات هسته‌ای حمایت کرد و اقدام ایران را در چارچوب برجام دانست.

رئیس جدید سیاست خارجی اروپا همچنین مواضع انتقادی آشکاری علیه اقدامات ترامپ در موضوعات مختلف از جمله مکزیک وونزوئلا داشته است. بنابراین انتظار می‌رود دوره صدارت وی در کمیسیون سیاست خارجی اروپا دوران اتخاذ تصمیمات صریح تری علیه زیادی خواهی ها و اقدامات آمریکا باشد و اتحادیه اروپا را به گام برداشتن در جهت اقدامات عملی برای حفظ برجام و انجام تعهدات این کشور ها پس از خروج آمریکا از برجام ترغیب کند.

بعد از عهدشکنی آمریکا و خروج ترامپ از برجام در اردیبهشت ۹۷ رایزنی‌های فشرده ایران و اروپا در قالب کمیسیون مشترک برجام آغاز شد و سرانجام در ۱۵ تیر ۹۷  کمیسیون مشترک برجام تعهدات ۱۱ گانه اروپا برای حفظ برجام را اعلام کرد؛حفظ ،ارتقاءو استمرار روابط گسترده اقتصادی با ایران، کانال های موثر مالی، صادرات نفت و میعانات گازی و محصولات پتروشیمی، روابط حمل و نقل دریایی، زمینی ،هوایی و ریلی، حمایت روشن از کنش‌گران اقتصادی برای تجارت و سرمایه گذاری در ایران به ویژه شرکتهای کوچک و متوسط، تشویق سرمایه‌گذاری بیشتر در ایران، تقویت شوراهای تجاری و حمایت از شرکت‌ها در برابر آثار فراسرزمینی تحریم‌های آمریکا از جمله مفاد این تعهدات است که سازوکار مالی «اینستکس» تنها یکی از آنها به شمار می‌آید.اما اتحادیه اروپا متاسفانه نه تنها هیچ یک از این تعهدات را عملیاتی نکرده بلکه در مواردی بر خلاف آنهاعمل کرده است و در خصوص اینستکس نیز آنقدر کند پیش می‌رود که عملاً آن را فاقد اثر می کند.

 به نظر می‌رسد در مقطع کنونی اتحادیه اروپا در معرض یک آزمون جدی برای حفظ هویت قاره سبز در نظم نوین بین المللی به عنوان یک قدرت جهانی قرار گرفته است و ادامه انفعال ودرمواردی همگامی با سیاستهای آمریکا می تواند بازیگری این اتحادیه در نظام بین الملل را با چالش جدی مواجه سازد.

دراین میان آنچه دور از انتظاراست ادبیات تهدید آمیز ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه باتجربه فرانسه و تهدید ایران به بررسی «مکانیزم ماشه »و بازگشت تحریم‌های شورای امنیت است. اروپا باید از شکست سیاست« فشار حداکثری »وناکارآمدی تحریم های جنون آمیز ترامپ علیه ایران  درس گرفته باشد و«عقب‌گرد سیاسی» را تجربه نکند!
نه استفاده از «مکانیزم ماشه» به سادگی میسر است و نه دست ایران برای مقابله به مثل خالی است!  اروپامسیری را انتخاب نکند که ایران ناگزیرشود گزینه بررسی « ماشه جواب ماشه» را روی میز بگذارد !
* منتشر شده در سرمقاله روزنامه قدس ۱۲آذر ۹۸

کد خبر 1327137

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =