۱ نفر
۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۰
شهرداری تنها بازیگر آلودگی هوای تهران نیست

مطلبی که بعضا درباره اینکه مسئول اصلی در حوزه کاهش آلودگی هوا یا حتی ترافیک کیست، مطرح می شود، و شاید ذهنها به سمت مدیریت شهری متبادر شود؛ ولی واقعیت این است که دستگاه های زیادی در این حوزه مسئولیت دارند.

بعضا به نادرستی در مدیریت شهری، ذهنیت ها را به سمتی برده ایم که جامعه تصور می کند مشکل آلودگی هوا را مدیریت شهری باید حل کند. حتی سال گذشته که به واسطه نزولات آسمانی و تغییرات جدی، هوای تهران بهتر شده بود، چند بار از سوی مدیران شهری شنیدیم بهبود وضعیت آلودگی هوا به خاطر اقداماتی است که مدیریت شهری مشخصا در بحث طرح ترافیک انجام داده است.

من در همان مقطع در صحن شورا به این مطلب اذعان کردم که بهبود وضعیت آلودگی هوای تهران، ارتباط مستقیم با تغییرات جوی دارد و اقدامات مدیریت شهری شاید توانسته است اندکی وضعیت را بهتر کند ولی این که تمام کاهش آلودگی هوای تهران را ناشی از اقدامات شهرداری تهران بدانیم حرف نادرستی است. علت آن است که سایر دستگاه ها هم در کاهش آلودگی هوای تهران مسئولند و به مسئولیتشان آنطور که باید تا به امروز عمل نکردند.

ما باید سه نکته را درباره آلودگی امروز تهران لحاظ کنیم. اول، اتفاقاتی است که در دوره قبلی مدیریت شهری افتاده است.  ساخت و سازهایی که در مبادی ورودی هوای تهران مشخصا در منطقه ۲۲ و غرب انجام شده و باعث شده است هوای در درون شهر تهران به خوبی قادر به جابجایی نباشد و این یکی از عوامل تشدید آلودگی هوای تهران است.

دومین اتفاق در دوره مدیریت شهری سابق افتاد و این بود که اولویت بندی ها درست صورت نگرفت و به جای آنکه ما شاهد افزایش واگنهای قطار و اتوبوسها یا به طور کلی توسعه حمل و نقل عمومی باشیم، شاهد آن بودیم که چند هزار میلیارد تومان برای احداث پل طبقاتی صدر هزینه شد و اگر آن میزان بودجه به توسعه حمل و نقل عمومی اختصاص می یافت ما می توانستیم یک خط مترو داشته باشیم با دست کم ۱۵ ایستگاه که می توانست به شهروندان بهتر از این خدمت رسانی کند. این دومین اتفاقی است که باید رخ می داد و نداد و در دوره ای که شهر تهران درآمدهای قابل توجهی داشت، اولویت بندی صورت نگرفت.

نکته سوم این است که دولت چه در دوره مدیریت قبلی و چه در دوره مدیریت جدید سهم خود را از پایتخت بودن تهران پرداخت نکرد و آن بودجه ای که باید برای توسعه حمل و نقل عمومی در تهران پرداخت می کرد، پرداخت نکرد. اگر مجموعه اینها را کنار هم بگذاریم، شاید بتوان بگوییم مدیریت شهری هم در آلودگی هوای تهران مقصر است ولی حتما تنها مقصر این موضوع نیست و اگر روزی وضعیت هوای تهران بهتر شود، باز هم مدیریت شهری، یگانه بازیگر بهبود وضعیت آلودگی هوا نخواهد بود.

انتظار می رود از طریق مجلس شورای اسلامی این بازیگران کم شوند یا آنها را در چند حوزه محدود کنیم، یا بتوانیم بازیگران را دور یک میز بنشانیم تا آنها دست به دست هم بدهند  و وضعیت آلودگی هوای تهران را روز به روز بهتر کنند.

*عضو شورای شهر تهران

۴۷۲۳۱

کد خبر 1327314

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =