چالش «ریاست» در مجلس یازدهم بعد از انصراف لاریجانی

عضو هئیت رئیسه مجلس می گوید: با انصراف لاریجانی از حضور در انتخابات مجلس یازدهم، ممکن است مجلس آینده با چالش هایی برای انتخاب رئیس مواجه شود.

به گزارش خبرآنلاین، تب ثبت نام برای حضور در انتخابات مجلس یازدهم، در معروف ترین ساختمان خیابان فاطمی بالا رفته است و رقابت ها برای رسیدن به صندلی سبزرنگ پارلمان شدتگرفته است. علی اصغر یوسف نژاد نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی، یکی از همین افراد است که پس از چهار دوره ردای نمایندگی پوشیدن، باز هم به وزارت کشور آمده بود تا آمادگی‌اش برای حضور در مجلس یازدهم هم آعلام کند.

با عضو هئیت رئیسه مجلس دهم، درباره رفتار شورای نگهبان با اصلاح‌طلبان، بدنۀ رای آنان و مجلس یازدهم بدون حضور لاریجانی گفتگو کردیم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

****

آقای یوسف‌نژاد، پیش بینی شما از رفتار شورای نگهبان با کاندیداهای اصلاح طلب چیست؟ باتوجه به درخواست اصلاح طلبان از شورای نگهبان، فکر می کنید برای این دوره از انتخابات این شورا فضا را بازتر می کند؟

رفتار شورای نگهبان برمبنای قانون است، باید اصالت و وجهات نظر خود را بر مبنای قانون حفظ کند و برای آنها، گروه، دسته و جناح بندی سیاسی فرقی نکند. انتظار ما از شورای نگهبان این است. درخصوص بازتر شدن فضا هم باید بگویم من معتقدم مطابق سال های گذشته عمل خواهند کرد.

در مجلس یازدهم بیشتر افراد غیرسیاسی حضور خواهند داشت

فکر می کنید کدام جناح اکثریت مجلس آینده را داشته باشد؟خطر نفوذ جریان سوم در قالب یک طیف رادیکالی و تندرو وجود دارد؟

پیش بینی سختی است. ممکن است یک جناح در حال حاضر برای پارلمان آینده، انتخاب شود اما ماه دیگر با توجه به فضای سیاسی و اجتماعی کشور تغییر کند. پیش بینی می کنم در مجلس یازدهم، حزب و جناح غالب بر پارلمان وجود نداشته  و مجلس  از حالت سه وجهی خود خارج شده و وجوهی دیگر به آن اضافه شود. در مجلس یازدهم، بیشتر افراد غیرسیاسی حضور دارند. 

چالش مجلس یازدهم برای انتخاب رئیس 

از سوی دیگر با انصراف آقای لاریجانی از حضور در مجلس یازدهم، ممکن است با چالش هایی برای انتخاب رئیس مجلس مواجه شویم. چالش اول، چهره شاخصی است که برای ریاست مجلس مناسب باشد و چالش دوم، اتفاق نظر نمایندگان برای انتخاب رئیس است. 

ممکن است بین مجلس آینده و دولت هماهنگی وجود نداشته باشد

اگر مجلس آینده از اکثریت اصولگرایان یا طیف سوم تندرویی شکل بگیرد، چقدر دولت روحانی در دوسال آخر با چالش روبرو خواهد شد؟

اکنون هم دولت با مشکلات زیادی رو به رو است و بین دولت و مجلس هماهنگی چندانی وجود ندارد و ممکن است این موضوع به مراتب بدتر هم بشود. مردم انتظار دارند بین سران قوا یک اتحاد و انسجام ایجاد شود و باید به این سمت حرکت کنیم. 

باتوجه به نارضایتی هایتی که مردم از عملکرد اصلاح طلبان در مجلس دهم دارند، فکر می کنید این جریان برای به صحنه آوردن بدنه رایش بازهم به حمایت و تکرار کردن های آقای خاتمی نیاز داشته باشد؟

اصلاح طلبان سرمایه اجتماعی خودشان را دارند. برخی از افراد درون اصلاحات باتوجه به کاریزمای خود، رای دارند اما در شهرستان ها و شهرهای کوچک نیاز به حمایت ملی و پشتیبانی است.

اگر در لیست شورای عالی سیاستگذاری نباشم، انصراف می دهم

آقای یوسف نژاد، وارد لیست اصلاح طلبان می شوید یا به صورت مستقل قصد شرکت در انتخابات را دارید؟

اگر شورای عالی سیاست گذاری مرا در لیست نپذیرد، انصراف می دهم.

مجلس قوی، نماینده قوی می خواهد /مجلس یازدهم باید در رأس امور بودن را تداعی کند

به نظر شما مجلس آینده، مجلسی کارآمد است؟

مجلس آینده باید قوی و مستقل و قدرتمند باشد. مجلس قوی سبب به وجود آمدن  دولت قوی هم می شود چرا که در این صورت به وزرا و کابینه ضعیف رای نخواهد داد، قوانینی مرتبط با مشکلات مردم باشد را تصویب می کند. مجلس قوی، نمایندگانی مستقل، شجاع، پاکدست و شفاف و قوی هم می خواهد تا به پارلمان اقتدار بدهند. پارلمان یازدهم باید به جایگاهی برسد تا تداعی کننده در راس امور بودن مجلس را در ذهن مردم باشد.

هر روز از مترو و تاکسی استفاده می کنم و ماشین دولتی ندارم

به عنوان نماینده‌ی مردم، خیلی از طرح ها را امضا کرده و طراح برخی از آنها بودم. هر روز از مترو و تاکسی استفاده کرده و هیچگاه از ماشین دولتی استفاده نکرده و نخواهم کرد. هرماه لیست حضور و سفر و عملکرد خود را به مردم حوزه انتخابیه خود اعلام می کرده و در طول یک سال گذشته هیچ غیبتی در مجلس نداشتم.

بهترین نماینده مجلس دهم از نظر شما کدام نماینده است؟

 نماینده دو وظیفه بیشتر ندارد. قانون بنویسد و بر آن نظارت کند. بهترین نماینده مجلس دهم، آقای مطهری است. 

27215

کد خبر 1328116

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =