آمادگی دادگستری  البرز برای رسیدگی سریع به جرایم انتخاباتی

رئیس کل دادگستری استان البرز گفت: دادگستری با بسترسازی‌های لازم که انجام داده است این آمادگی را دارد به تخلفات احتمالی انتخاباتی در سریعترین زمان ممکن رسیدگی کند.

به گزارش خبرآنلاین، حسین فاضلی هریکندی رئیس کل دادگستری استان البرز به همراه جعفر داراب‌خانی سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم استان و فرید نجف‌نیا معاون فرهنگی رئیس کل با حضور در فرمانداری ویژه کرج از روند ثبت‌نام داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی بازدید کرد.

وی در جریان این بازدید ضمن تقدیر از کارگزاران ثبت‌نام نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی  در استان البرز گفت: قوه قضائیه مطابق قانون انتخابات در برگزاری همه انتخابات وظایف و مسئولیت‌هایی دارد که ناظر بر مراحل قبل، حین و پس از برگزاری انتخابات است.

وی افزود: روسای قوه قضائیه در راستای اجرای وظایف قانونی انتخابات، مطابق روال معمول و قبل از شروع ثبت‌نام و فعالیت‌های انتخاباتی دستورالعملی را برای نظارت بر انتخابات صادر می‌کنند که در دوره جدید و پس از تغییر در راس این قوه، آیت الله رئیسی در شهریورماه امسال دستورالعملی را صادر کردند که به استان‌ها ابلاغ ها شد و مطابق آن «ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخاباتی استان البرز» به ریاست رئیس کل دادگستری  و با عضویت دستگاه های اجرایی و نظارتی برگزاری انتخابات تشکیل شده است.

عالی‌ترین مقام قضایی استان البرز با یادآوری برگزاری نخستین جلسه این ستاد با حضور همه اعضا در مهرماه بیان کرد: متناظر این ستاد استانی در هر یک از شهرستان‌ها به ریاست رئیس دادگستری و عضویت اعضای متناظر تشکیل شده است.

وی ادامه داد: در راستای بخشنامه رئیس قوه قضائیه برای اینکه انتخابات پرشور و حداکثری و به دور از هرگونه تخلف و جرایم انتخاباتی داشته باشیم مصادیق جرایم انتخاباتی احصا شده و به دستگاه‌های فرهنگی برای اطلاع‌رسانی به نامزدها ابلاغ شده است همچنین کارگروهی برای رصد فضای مجازی به دلیل نقش آن در انتخابات تشکیل شده تا به صورت مرتب این فضا را رصد کنند.

رئیس شورای قضایی استان البرز با اعلام تشکیل شعب ویژه رسیدگی به تخلفات انتخاباتی در استان گفت: شعب ویژه‌ای برای رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخاباتی در سطح دادسراها و دادگاه‌های استان البرز تشکیل شده است که از مراحل دادسرا تا دادگاه بدوی و تجدیدنظر را شامل می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه اولویت در دادگستری استان البرز بر پیشگیری است بیان کرد: تلاش داریم با اقدامات پیشگیرانه جرایم انتخاباتی را کاهش دهیم و رسیدگی به جرایم انتخاباتی را در اولویت بعد قرار دهیم که در این راستا سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان البرز به عنوان دبیر این ستاد جلسات متعددی را برگزار کرده است.

دکتر فاضلی هریکندی با ابراز امیدواری به برگزاری انتخاباتی با کمترین میزان تخلفات در استان گفت: دادگستری با بسترسازی‌های لازم که انجام داده است این آمادگی را دارد به تخلفات احتمالی انتخاباتی در سریعترین زمان ممکن رسیدگی کند.

وی در پایان تصریح کرد: همه دست اندرکاران اعم از عوامل اجرایی و نظارت تلاش دارند با زمینه‌سازی برای حضور حداکثری مردم، انتخابات پرشوری را در استان داشته باشیم تا مردم پس از جمع آوری اطلاعات لازم و شناخت کافی از نامزدها و برنامه‌های آن‌ها، بدون داشتن دغدغه در سلامت و روند برگزاری انتخابات گزینه اصلح را انتخاب کنند.

۴۶

کد خبر 1328672

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =