موافقان و مخالفان «فوق‌ لیسانسه‌ها» چه می‌گویند؟

سومین فصل از سریال کمدی سروش صحت در حالی به پایان رسید که نظرات متفاوتی نسبت به آن در میان مخاطبان تلویزیون وجود داشت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، «فوق لیسانسه‌ها» شنبه شب به پایان رسید. سریالی که هر چند مخاطبان خودش را داشت اما واکنش‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی نسبت به سریال وجود دارد، نشان می‌دهد این فصل از این سریال نتوانسته به اندازه فصل‌های قبل مخاطبانش را راضی نگه دارد. سروش صحت که در دو فصل قبل تمام تلاشش را برای خنداندن مخاطب با استفاده از کمدی‌های موقعیت و متن طنز فیلمنامه انجام داده بود، به نظر می‌رسد در فصل سوم برای مخاطب چندان دست پُری نداشته و تنها روی شیرینی و هنرمندی هوتن شکیبا و البته کمی هم دیگر بازیگران  سریال برای خنداندن مخاطب حساب کرده بود. 

این انتقادی بود که درباره این سریال در شبکه‌های اجتماعی زیاد به چشم می‌خورد و در میان نظرات کاربران خبرآنلاین هم یکی از پرتکرارترین نظرات بود. 

چندی قبل از شما مخاطبان خبرآنلاین خواستیم تا نظرات خود درباره این سریال را برایمان بنویسید (شما نظر دهید). طیف نظراتی که در این نظرخواهی دریافت کردیم از کاملا راضی تا ناراضی مطلق را دربرمی‌گرفت. در این گزارش به بازخوانی بخشی از این نظرات می‌پردازیم.

موافقان سریال چه می‌گویند؟

در میان کامنت‌هایی که سریال «فوق لیسانسه‌ها» را با صفاتی مثل «عالی»، «خیلی خوب» و «کمی کمتر از عالی» توصیف کرده بودند برخی هم با بیان دلیل و منطق از این نوشته بودند که چرا طرفدار این سریال هستند. زهرا یکی از کاربران خبرآنلاین نوشت: «من و دخترم که هر شب منتظرشیم و کلی میخندیم دمتون گرم از دلدادگان و گرگ و میش با اون همه غصه بهتره نیم ساعتی آدم دنیا را یادش میره اکثر افرادی هم که دیدم میبینن و دوست دارن چون واقعا شخصیت‌هاش طنزشون قویه خیلی بهتر از فیلمای سینماییه که با جلف بازی طنز را اضافه میکنن که خنده که نداره گریه هم داره .»

مخاطب موافق دیگری نوشت: «خیلی عالی با سبکی نو . طنز ساده و دلچسب . من از تماشای این سریال لذت بردم. و برام عجیبه که رسانه ملی چطور به فکر شاد بودن مردم هم افتاده . ممنون از سروش صحت و هوتن شکیبا و باقی عوامل»

یکی دیگر از کاربران با عنوان حکیم رضا نوشت: «اصلا داستان خاصی نداره و فقط هدف خنداندن مردم هست حتی شده برای چند ثانیه که البته موفق بوده. ما هرچی غم هم که داریم تو زمان پخش سریال فراموش می‌کنیم و می خندیم. خیلی خوبه ولی کاش محتوا داشت. اگر می رفت عصر جدید تو دور آخر رای نمی آورد.»

رسولی هم رضایت خود از «فوق لیسانسه‌ها» را اینطور نوشت: «عاشقشم واقعا تنها فیلمی هستش که آدمو از ته دل میخندونه بخصوص حبیب»

یکی دیگر از مخاطبان سریال هم نوشت: «با شکستن خیلی از ساختارها داره لحظات طنزی رو خلق میکنه، حالا ممکنه سری‌های قبلش دوست داشتنی تر باشه ولی این سری هم خوبه از خیلی از سریال های طنزی که این سال ها تولید شده چندین درجه بالاتره . هم طنز موقعیت توش هست و هم طنز کلامی ، اینایی هم که میگن توهین به شعور ماست و ضعیفه و ... ژستشو میگیرن و تو طول سال با رحمان ۱۴۰۰ و مطرب میخندند و حال میکنند»

بخش دیگری از موافقان هم دلیل رضایت خود از «فوق لیسانسه‌ها» را به سریال‌های ضعیف و گاها غمگین تلویزیون در سال‌های اخیر ربط داده بودند و بر این نکته تاکید داشتند که با توجه به شرایط این روزهای تلویزیون «فوق‌لیسانسه‌ها» سریال خوبی است. سجاد دراین‌باره نوشت: «شاید کیفیت قبل و نداشته باشه ولی نسبت به برنامه های حوصله سر بر دیگه خیلی بهتره با اختلاف»

خلاصه نظرات این عده که می‌توان آنها را در میانه نظرات کاربران به شدت موافق و به شدت مخالف قرار داد، در این نظر دیده می‌شود: «یه چیزایی مثل برف پاک کن ماشینه. بودنش رضایت ایجاد نمی کنه، ولی نبودش نارضایتی ایجاد می کنه ... صدا و سیمای ما هم همینه که وجود سریال هایی مثل فوق لیسانسه ها شاید برای مخاطب رضایت ایجاد نکنه، ولی نبود همین هم قطعا نارضایتی ها رو بیشتر می کنه»

محمدحسین حسنی هم از امید برای ساخت «دکتراها» یا «فوق لیسانسه‌ها۲» اینطور نوشت: «سریال خیلی خوبی بود طنز تقریبا متفاوتی بود همه خوب بودن ولی چون حبیب (هوتن شکیبا) اخیرا خوب درخشیده بیشتر نظر مارو جلب کرد در کل آقا سروش صحت هم یکی از طنز پردازان خوب ما هستند به امید دکتراها نه نه نه ببخشید با اونا نمیشه شوخی کرد به امید فوق لیسانسه ها»

مخالفان سریال چه می‌گویند؟

مخالفان و منتقدان سریال «فوق لیسانسه‌ها» دلایل مختلفی برای انتقادهایشان دارند. آنها که تعدادی‌شان نظراتشان را با کلمات «افتضاح»، «خیلی افتضاح»، «لوس و بی‌مزه» و... بیان کرده‌اند، کِش‌دار بودن، تکراری بودن شوخی‌ها، تکیه بیش از حد روی شیرینی هوتن شکیبا، ریختن قبح اعتیاد را از مواردی می‌دانند که بعضا باعث شده بعد از تماشای یکی دو قسمت، سریال را دنبال نکنند. 

یکی از کاربران خبرآنلاین درباره این سریال نوشت: «بی سر و ته. بدون داستان و بدون هدف. پرکردن وقت با هجویات و لودگی بی مزه. یک سابقه بسیار بد برای سروش صحت»

وحید یکی دیگر از مخاطبان منتقد سریال نوشت: «متاسفانه این فصل یک مجموعه پر از شوخی های تکراری و دست چندمه که به علت قابل پیش بینی بودن و سابقه چندین باره حس خاصی در مخاطب ایجاد نمی کنه و البته که هیچ خط سیر داستانی و قابل تعقیبی هم در کل مجموعه دیده نمیشه» 

کاربری به نام میم هم نوشت: «از اول تا آخر سریال هیچ اتفاقی نمیفته جز یه سری حرفهای بیمزه تکراری. نصف سریال هم تو بیمارستانه. واقعا شورش رو درآوردن»

مخاطب دیگری از هدررفتن سرمایه برای ساخت چنین سریال‌هایی گلایه کرد و نوشت: «سریال ابکی با کجا قیاسش کنیم با چه سریال های مقایسش کنیم اخه بابا پول این مردم و سرمایه کشور رو صرف هر چی نکنید یعنی چی ادمای به این بزرگی ای اداهارو در میارن بابا کجای اطراف ما ادمای این شکلی هست واقعا در تعجبم»

مرتضی یکی دیگر از کاربران هم از توهین سریال به شعور مخاطب اینطور نوشت: «این سریال فاجعست. چند قسمتو کامل دیدم ولی خیلی قسمتاشو نتونستم تحمل کنم و زدم یه کانال دیگه. این سریال به شعور بیننده توهین میکنه. خیلی خسته‌کنندست و پر از لودگی. تو کل سریال حبیب عاشق میشه. اینم شد داستان؟ واقعا چرا باید بودجه صرف ساخت همچون سریال های بی مزه و فاجعه ای بشه؟ سروش صحت به آخر خط رسیده.»

و البته یکی دیگر از نظرات مخالف که شلیک انتقادش به طور مستقیم سروش صحت را نشانه گرفته و نوشته بود: «فکر کنم این یکی رو سروش صحت ننوشته، فقط مثل مهندس های ناظر زیر پروژه را امضا کرده و رفت.»

یکی دیگر از مخاطبان هم با وجودی که تلاش صحت برای ساخت یک کمدی مدرن ساختارشکن را قابل تحسین دانسته و به این موضوع اشاره کرده در ادامه نوشته: «فقط یه چیزی این وسط جا افتاده: بی‌مزه‌س! واقعا بی‌مزه و لوسه. اونجاهایی که وقت و بی‌وقت می‌زنن زیر آواز یا دابسمش می‌کنن موهای بدنم سیخ میشه از شدت چندش! ببخشیدا آقای صحت. ما دوستتون داریم ولی باورمون نمیشه این کار مال کارگردان ساختمان پزشکان و پژمان باشه»

و البته چند مخاطب هم به ماجراهای اعتیاد پدر مازیار اشاره کردند و تلاش صحت برای قبح‌زدایی از معتاد به عنوان مجرم را که در فصل‌های قبلی هم دیده می‌شد، در این فصل تبلیغ مواد مخدر دانستند و نوشتند: «قسمت سه لیسانسه ها فقط داره مواد مخدر رو تبلیغ میکنه و جز گمراه کردن ملت کاری نمی‌کنند و علنا دارن میگن برید تریاک و مواد مخدر بکشید ..اشغالترین سریاله ..کلا سریال ها مزخرف شدن.»

و در پایان کامنت کاربری به نام رهگذر را بخوانید که با خواندن نظرات دیگر مخاطبان سریال، برآیند این نظرات را اینطور می‌نویسد: «نظر اکثر هموطن ها رو خوندم، بیشتر اونها رضایت نداشتن، بعضی‌ها نگران پول مملکت بودن! (خدارو شکر که از سایر عرصه ها بی خبرن وگرنه سر به بیابون می‌گذاشتند) ، انگشت شماری هم خیلی نرم رضایت داشتن که به نظر بنده بالای ۵۰ درصد اونها دوستداران و طرفداران سروش و هوتن هستند و با رای مثبتشون میخواستن معرفتشون رو اثبات کنن، همه خیلی باحالین دمتون گرم»

۲۵۸۲۵۸

کد خبر 1329378

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 31
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • سارینا ..۱۱ ساله IR ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  31
  بی موضوع بود
 • IR ۱۶:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  48
  مسخره بود کلا
 • علی لو NL ۱۶:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  27
  اونموقع که این نظر سنجی رو گذاشتید مال اوایل سریال بود مثلا من خودم تا قسمت 5 یا 6 رو دیده بودم و نظرم نسبت به 2 فصل قبلی خیلی منفی بود. ولی بعدش سریال افتاد رو دور خوب و اوج گرفت و مخاطب با جنس طنز سریال ارتباط برقرار کرد. بعد از کار های رضا عطارانو دوران پاورچین و برره مدیری, تنها سریالی که دیدم همین مجموعه های لیسانسه ها هستن که خیلی هم دوسش دارم.
 • IR ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  18
  داستان های یک شکل و تکراری و نبود داستان های متفاوت و جذاب و همینطور عدم جذابیت بصری به علاوه کش دار بودن ساختارشکنانه ها باعث شد به سریال صدمات جدی وارد کرده، در ادامه این سریال اگه این مسائل لحاظ بشه مشکلات سریال هم حل میشه به علاوه اینکه همه طرفدارش خواهند شد
 • سعید IR ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  29
  انتظار داشتم خیلی قوی تر لباشه کلا. فصل اولش خیلی خوب بود
 • ali NL ۱۸:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  21
  سروش صحت کلا همه کارهاش لوس وبی مزه است.
 • آقای کاربر IR ۱۸:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  14
  من طرفدار سبک کلی کار هستم.ولی اگر قرار به باقی ماندن سریال باشد باید نقاط ضعف آن گرفته و فونداسیون سریال با اصلاحاتی ، تقویت بشود.اگر بحث انتقاد هست باید سازنده باشد و روی اصول صحبت بشود. نقد کارشناسی و حرفه ای (لطفا یه جوری به آقای سروش انتقال بدید): - بنفشه خواه محور خشک و رسمی را کنار بزاره . بیشتر طنازی داشته باشد. -قسمتهای مربوطه به خاطره نویسی هوتن شکیبا را حذف کنید.حسابی بیننده را دلزده می کنه و اصلا کمکی به سریال نمی کنه. -قسمتهای عکس العمل تکراری:چرا بین این هم آدم به من گفتین... حذف بشود -آقای نادری و آقای تشکر در سریال باشد . -داستان مجرد ماندن و حیران بودن هوتن خیلی تکرار شده . -افکتها و بازی فانتزی مثل سری قبل که هوتن با دست خالی کابوی بازی میکرد جالبه و به سریال کمک میکنه.(البته فقط مثال بود). -حرف زدن با عکس اموات یا صحنه های ترحیم خارج از خط داستان کمدی است و با ذات کمدی منافات داره . موارد دیگه هم هست ولی جای تایپ نیست...
 • سالار IR ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  13
  واقعا برنامه خوبی بود ما زمان پخش این برنامه کلی می خندیدیم
 • عاطفه IR ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  13
  فقط حبیییییییییییییب
 • IR ۱۹:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  13
  عالی بود فیلمش
 • IR ۱۹:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  9
  خوب بود در دورانیکه طنز بامزه ای نیست کارهای رضا عطاران ویا مدیری واقعا الان وبا اینهمه مشگلکه مردم دارن شدیدا تلوزيون احتیاج به سریالهای طنز برای کاهش بار روانی روی مردم احساس میشه. فشار اقتصادی وروانی روی مردم خیلی زیاد
 • poursa US ۱۹:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  17
  يه بودجه اي بود كه بايد خرج ميشد تا اين بودجه از ليست سال بعد خط نخوره، كه خرج شد
 • سعیدی IR ۱۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  10
  اتفاقا پول نباید صرف سریال هایی مثل نون خ کنن که گند و بی مزه بود واقعا اونایی که بدشون میاد میتونن نبینن مجبور نیستن حتما ببینن و انتقاد کنن آقای کارگردان و عوامل این سریال و سریال طنز و قشنگی ساختند و دستشون درد نکنه ما رو کلی خندوندن خسته نباشید
 • پیمان IR ۲۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  10
  جالب نبود بی مزه بود
 • Sahar IR ۲۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  24
  عااااااااااالی بود . بخدا از سری های قبل هم بهتر بازی شد . من واقعا از ته دلم خندیدم. دقیقا مشکلات جامعه رو به شکل طنز درآوردن. چقد بی انصاف اند آدمای که گفتن سریال لوسیه . واقعا خودشون یک دقیقه میتونن بازیگری کنن که اینقد نظر میدن؟؟؟ . کار سختیه که بتونی تا این حد بقیه رو بخندونی . من با تمام وجودم لذت بردم. سپاسگزارم سپاسگزارم سپاسگزارم
 • پارسا IR ۲۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  13
  عالییییییی بود
 • M GB ۲۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  3
  مشکل این فصلش نداشتن فیلنامه بود، من مطمئنم این بازیگرارو فقط آوردن بگن مسخره بازی در بیارید باز حالا بابای مازیار چهار تا حرکت می‌کرد سریالو قابل تحمل میکرد وگرنه بقیشون افتضاح بودن، مخصوصا بنفشه خواه خیلی رو اعصاب بود اینجا هر حرفو ده بار بطور بی مزه و بی ربطی تکرار میکرد، بطور کل از مردم سو استفاده کردن فصل قبلو خوب درس کردن این فصلو چرتو پرت و ابتدایی و سرسری ساختن مردم به امید اینکه مثل فصل قبل خوبه کلی مشتاق شدن برای دیدنش ،اونایی هم که تعریف میکنن از خود شخصیت حبیب خوششون میاد وگرنه فیلم براشون مطرح نیس
 • M GB ۲۳:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  1
  یه مشکل دیگه فیلم این بود که همش اصرار داشتن بگن این فقط یه فیلمه و حتما بگن که این بازیگر نمرده نیومد بازی کنه الکی گفتیم مرده هی توضیح میدادن از فیلم خارج میشدن اینم خیلیی مسخرش کرده بود
 • IR ۲۳:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  1
  مسخره بود . ولی کلا طرحهای مسخره تصویب می شه. فیلمهای مسخره پرفروش میشه. عادت مون دادند. یا عادت کردیم. این هم بد نیست. عمر که داره به بطالت می ره. باطل تر هم باشه اشکالی نداره. بیشتر هم می چسبه
 • IR ۰۱:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۲
  0
  من هر سریالی که نقش اولش خانم نباشد ودرکل بازیگر خانم کمتری داشته باشد خوشم می یاد
 • هوتن شکیبا IR ۰۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۲
  2
  عالی بود هر کی دوست نداره بزنه یه کاناله دیگه ۲۰ تا کانال داریم که برنامه های تکراری و غم غصه نشون میدن به امید ساخت سری بعدی سپاس از همه ی کسانی که تو این روزای سخت و نفس گیر به فکر خندوندن مردم اند
 • pary IR ۰۴:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۲
  1
  خیلی عالی هست
 • IR ۰۴:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۲
  0
  ای بابا من فکر می کردم اینجا هیچ کی تلویزیون نمی بینه چی شد پس ؟ خیلی گفتن بعد عادل دیگه صدا و سیما لطفی نداره و..
 • IR ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۲
  1
  برای ساختن سریال خوب نیاز به سوژه خوب و متعدد و جنجالی هست . سیاست. مذهب. جنسیت .فساد .پلیس .پزشک. اشخاص مهم و هزاران سوژه در ایران خط قرمز هستند وهیچ سازنده ای جرات نمیکند اینجور موارد راسوژه کند . اگر هم کوچکترین اشاره ای داشته باشد گیوتین سانسورچی ها نمی گذارند پخش شود ویا انقدر می برند که بیننده چیزی دستگیرش نمیشود . لذا باید بنشینیم و هجویات اینچنینی را نگاه کنیم . که تو سطح جامعه عینیت هم ندارد .مثلا اگر یکی تو خیابون مثل این پسره گیر بده به یک دختر خانوم . احتمالا دفعه اخرش خواهد بود که با این قیافه وصورت دیده میشه . مگر تو یه قشر یک در هزاری . مخاطبش هم بخش کوچکی از یک درهزاری ها هستند چون اون یک درهزاری ها یا ایران نیستند یا تلویزیون ایران را نگاه نمی کنند . اگر هم نخوای ببینی خرجش یه ماهواره است که کلی فیلم وسریال سرگرم کننده داره
 • مهتا IR ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۲
  1
  ته عشق بود حبیب واقعا عشقه دم همشون گرم
 • کوروش IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۲
  3
  اگر میشد نظرات اشخاص ( البته تعبیر بد نشود هر نظری محترم است) با مدرک تحصیلی درج شود ، فکر کنم انوقت کارگردان و یا نویسنده هر سریال بهتر میتوانست نقطه نظرات افراد جامعه را با سطح معلومات و نوع حرفه ای که دارند بسنجند و در کارهای بعدی جهت براورده شدن خواسته تماشگر عمل کند
 • AE ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۲
  1
  خیلی هم خوب بود
 • Abbas IR ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۲
  0
  فیلم در مجموع خوب بود و دوست داشتنی
 • محمدرضا IR ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۲
  0
  سریال خوب وزیبایی بود ولی موضوع های تکراری داشت ولی در کل خوب بود
 • ع س IR ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۲
  1
  خب آره از فصل یک و دو خیلی ضعیف تره اما بازم توانسته خنده های زیادی رو ایجاد کنه. اما دیگر خیلی لوس شده که همه دو تا سه تا زن میگیرن و یا اینکه حبیب ازدواج نمیکنه. از نقش های دیگر هم خیلی کم استفاده میکنم.مثلا ترانه و مازیار و ... . به نظر من نباید خانم رویا میر علمی میکرد.
 • مهدی IR ۰۳:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
  0
  واقعا مزخرف بود هیچ قواعد خاصی نداشت بازیگر ها فقط و فقط ادا بازی در ما آوردن من نمیدونم چرا بعضی ها اسرار به تولید این نوع ژانر دارن که اصلا تخصصی در این زمینه ندارن فاجعه بار ترین سریال ژانر کمدی ای بود که تو عمرم دیدم تهی از هر نو سناریو و فیلم نامه ای پول مردم رو آتیش میزنن