ذخیره‌سازی  ۷۰۰۰۰۰ تن محصول کشاورزی تولیدی در سردخانه‌های آذربایجان‌غربی

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی از ذخیره‌سازی ۷۰۰۰۰۰ تن انواع محصولات کشاورزی تولیدی استان در سردخانه‌ها برای فروش در بازارهای داخلی و خارجی خبرداد.

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی، رسول جلیلی در جلسه شورای راهبردی بخش کشاورزی استان گفت:بر اساس برآوردهای انجام شده امسال یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن سیب درختی از باغات استان برداشت شد که از این میزان در حدود ۳۵۰ هزار تن به مصرف صنایع تبدیلی و 50 هزار تن به مصرف تازه خوری رفته است .
جلیلی با بیان اینکه آذربایجان‌غربی قطب اول تولید سیب درختی کشور را به خود اختصاص داده است، ادامه داد:  امسال در حدود ۷۰۰ هزار تن از محصول تولیدی در سردخانه‌های استان ذخیره‌سازی شد که برای فروش روانه بازارهای مصرف داخلی و خارجی می‌ شود.
وی ادامه داد: در حال حاضرروزانه ۶۰۰ تن محصول سیب درختی از طریق مرزهای مختلف به کشورهای همسایه از قبیل عراق، ترکمنستان، پاکستان و آسیای میانه صادر می شود و امیدواریم تا پایان سال این روند همچنان ادامه داشته باشد.
وی با بیان اینکه سیب درختی در تمامی شهرها و مناطق استان کاشت و تولید می‌شود، افزود: بیشترین سطح تولید سیب به ترتیب در شهرستان‌های ارومیه و اشنویه، میاندواب و سلماس و مهاباد است که در این راستا امسال نیز جهت حل مشکل دپوی سیب در کنار جاده ها مجوز ایجاد 43 مرکز خرید سیب با نظارت وکنترل معاونت غذا ودارو وسازمان جهادکشاورزی صادر گردید.
رسول جلیلی افزود: آذربایجان غربی قطب اصلی تولید سیب در کشور است که توجه ویژه به زیرساخت ها از جمله سورت و بسته بندی، بروز رسانی صنایع تبدیلی و تکمیلی و واحدهای سردخانه ای در استان در جهت کمک به افزایش صادرات این محصول ضروری است .
وی خاطر نشان کرد : رفع موانع تعرفه ای در برخی از بازارهای هدف ، مشکلات بازگشت ارزحاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور ، عدم وجود یارانه ها و مشوق های صادراتی به موقع و در حد کفایت و تجهیز ناوگان حمل و نقل به کامیون های یخچال دار از اهم چالش های پیش رو در جهت توسعه صادرات محصول سیب درختی استان است .

۴۶

کد خبر 1329394

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =