شما نظر دادید: نبود امکانات شهری، معلولان را خانه‌نشین کرده است

بر اساس اخبار جمعیت معلولان در ایران به ۱.۵ میلیون نفر رسیده است اما مشکلات از عبور و مرور در شهر گرفته تا شرایط تحصیلی و اشتغال زندگی را برای آنان با دشواری‌هایی روبه‌رو کرده است.

چند روز پیش خبرآنلاین در طی یک نظرسنجی از کاربران خود خواست تا در همین رابطه نظر بدهند و ذکر کنند که برای حل مشکلات معلولان چه پیشنهادی دارند و به نظرشان مهمترین مشکل این گروه از افراد چیست؟

کاربران در این رابطه نظرات مختلفی داشتند. اکثر افراد با این موضوع که عبور و مرور در شهر برای افراد معلول راحت نیست، اتفاق نظر داشتند. «ندا» نوشت: «نبود امکانات مناسب برای معلولان سبب شده که انها خانه نشین شوند. نه می‌توانند بیرون بیایند و نه خدمات مناسبی به آنها داده می‌شود. معلولان قطع نخاعی که مشکلاتشون خیلی بیشتر است.»، کاربر «بی‌نام» نوشت: «معلولان بخاطر مشکلات رفت و آمد دچار افسردگی می‌شن و مجبور هستند در منزل بمانند مساله‌ای که درباره‌اش کمتر گفته می‌شود.»، کاربر بی‌نام دیگری نوشت: «خانواده هایی که فرد معلول دارند واقعا عذاب میکشند. نه حمایت درمانی مناسب دارند و نه حمایت‌های غیر درمانی. باید خدمات پرستاری به این خانواده‌ها ارائه شود.»

اما ضمن بیان مشکلات این گروه، عده دیگری به ارائه راهکار برای این موضوع پرداختند. کاربر «بی‌نام» نوشت: «به نظر من یکی از عوامل خیلی مهم و موثر، آگاه کردن و درگیر کردن افراد عادی جامعه با مسائل معلولین است. بنده و شمای نوعی، در نقش همسایه، هم محلی، هم شهری، راننده، عابر پیاده، صاحب یک کسب و کار و یا عضوی از یک مجموعه دولتی یا خصوصی، با کمی حضور ذهن و توجه به دور و بر خودمون، و فکر کردن به اینکه یک معلول چطور میتونه به امکانات این محیط دسترسی پیدا کنه، میتونیم خیلی از مسائل معلولین رو درک کنیم و برای بهبود وضعیت اونها مطالبه گر باشیم. به راننده ای که در محل عبور عابر پیاده پارک میکنه و یا مغازه داری که با گذاشتن اجناسش در پیاده رو، مسیر رو برای عبور ویلچر میبنده تذکر بدیم. اگر ساختمان اداری رو میبینیم که از پارکینگ گرفته تا تک تک اتاقها، دسترسی مناسبی برای معلولین نداره، خیلی جدی پیگیری کنیم و تذکر بدیم. با شهرداری منطقمون تماس بگیریم و درباره وضعیت نا مناسب معابر محلمون باهاشون صحبت کنیم.»

کاربر دیگری در این باره نوشته است: «در خصوص خدمات شهری، شهرداری مسئول است. شهرداری باید امکانات مناسب در اختیار آنها بگذارد. این وضع ناماناسب باعث شده معلولان در خانه بمانند. در خصوص خدمات پزشکی و بهداشتی وزارت بهداشت این بخش از جامعه را رها کرده. در خصوص شغل و درآمد کار چندانی برای آنها نشده و باعث می‌شود معلولان همیشه وابسته باشند. دولت باید کمک بکند.»

کاربر بی‌نام دیگری نوشت: «مشکلات یکی دو تا نیست برای معلولین. اما لزوم اشتغال، تامین خدمات درمانی مناسب، مناسب سازی محیط شهری از همه مهمتر هستند.»

همچنین یکی از کاربران که عنوان کرد خودش معلولیت دارد، در این رابطه نوشت: «بنده خودم یک معلول هستم. قوانینی در رابطه با معلولین وضع شده که واقعا شاهکاره. قانون تصویب شده که خانم هایی که شاغلند هر روز یک ساعت بدلیل نگهداری همسر یا فرزند معلول کسر کار داشته باشند. در اداره ما فرد دیگری هم هست که معلوله و خانم این آقا سر این موضوع هرروزه یک ساعت زود از اداره خارج میشه درحالیکه خود آقای معلول در اداره است. ولی منی که معلولیت خفیف دارم باید کار کنم تا آخر وقت یعنی بنده و همکارم که هر دو معلول هستیم تا آخر وقت اداری و شاید بیشتر اداره هستیم ولی خانم همان آقا بخاطر ایشان یک ساعت زودتر میره. این خنده دار نیست. قانون خوب وضع نشده.»

اما در این بین برخی هم معتقد بودند که شهر حتی برای افراد غیرمعلول هم مناسب نیست و اولویت باید در ابتدا با بقیه افراد جامعه باشد؛ هرچند که نظرات این کاربران از سوی دیگر افراد با واکنش منفی روبرو شد.

۲۳۵۲۳۲

کد خبر 1329517

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =