«دورهمیِ» مهران مدیری؛ از حاشیه‌های سیاسی و مالی تا توبیخ مدیر شبکه

مهران مدیری قصد دارد به مناسبت شب یلدا، ویژه برنامه‌ «دورهمی» را امشب (شنبه ۳۰ آذر) روی آنتن شبکه نسیم ببرد. به همین مناسبت، به سیر تحول و حاشیه‌هایی که در برنامه «دورهمی» رخ داده است، نگاهی انداخته‌ایم.

مهسا بهادری: بازیگر و کارگردان نام آشنایی که معمولا خودش در کارهایی که کارگردانی آن را برعهده دارد، بسیار خوش می‌درخشد. اگر نگاهی به کارنامه هنری او بیندازیم، هم در تولید و هم در بازی بسیار موفق بوده است. مهران مدیری، کارگردانی که سعی کرده در سریال‌ها، فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی خود، دغدغه‌ها و مشکلات جامعه را از نگاه خود مطرح کند و همین امر هم سبب شده است که بیش‌تر اوقات کارهایش با حاشیه‌های فراوانی همراه باشند.

از آخرین سریالش در تلویزیون که «در حاشیه» نام داشت و موج گسترده اعتراضات پزشکان را به همراه داشت گرفته تا کل مجموعه «دورهمی» که از همان ابتدا به دلیل برخی از صحبت‌های مهران مدیری درباره موضوعات سیاسی، این حاشیه‌ها آغاز و تا بحث‌های مالی این برنامه ادامه پیدا کرد. حتی در این میان سوال‌های مهران مدیری از مهمان‌هایش هم انتقادات زیادی را به همراه داشت و باعث شد انتقادات فراوانی گریبان «دورهمی» را بگیرد.

البته آخرین ویژه برنامه «دورهمی» که همزمان با شب بعثت پیامبر اکرم (ص) و سیزدهم فروردین سال۹۸، با اجرا و کارگردانی مهران مدیری روی آنتن رفت هم خیلی حاشیه‌ساز بود و مسائلی که در آن مطرح شد؛ دل مسئولان ستاد بحران را شکست، ناراحتی مردم سیل زده را همراه خود آورد و انتقاد خیل عظیمی از اهالی رسانه را در برگرفت.

از طرح موضوع تا گله‌مندی مسئولان و توبیخ مدیر شبکه

ابتدا فکر می‌شد «دورهمی» در سال ۹۸ راهی آسان پیشِ رو خواهد داشت، اما زمانی که مهران مدیری در ویژه برنامه سیزدهم فروردین شروع به صحبت درباره اتفاقات سال ۹۷ و نوروز ۹۸ کرد، ورق برگشت، به عبارتی سخنان کنایه‌آمیز و انتقادی مدیری و شوخی با اتفاقات تلخ رخ داده در سیل، زیاد به مذاق عده‌ای خوش نیامد و بیان همان مسائل باعث شد تا انتقادات فراوانی به برنامه مدیری وارد شود و پخش آن ادامه پیدا نکند به حدی که حتی در بازپخش برنامه هم آن صحبت‌ها حذف شد.

اما ماجرا با حذف قسمت‌هایی از برنامه خاتمه نیافت و کار به مسائل حساس‌تر هم کشیده شد. مدیر عامل شبکه نسیم بابت پخش این برنامه توبیخ و مجبور به عذرخواهی از مردم شد. 

همین مشکلات هم باعث شد تا ویژه برنامه سیزدهم فروردین اولین و آخرین پخش برنامه «دورهمی» در سال ۹۸ تا امروز باشد. این اتفاق در حالی رخ داد که مدیری در ابتدای برنامه پس از تبریک سال جدید به تماشاگران، درباره بازگشت برنامه «دورهمی» و تغییرات در طراحی صحنه و دکور جدید برنامه خبر داد و گفت: «ما قرار نبود، برگردیم، اما الان اینجا ایستادیم. در واقع امشب فقط یک ویژه برنامه است و ما دوباره از اردیبهشت، هفته‌ای سه شب با شما خواهیم بود.»

حالا پس از آن اتفاقات و ماجراها، چند روزی است که اخبار منتشر شده حاکی از آن است که مهران مدیری به مناسبت شب یلدا، دوباره با برنامه « دورهمی» به آنتن شبکه نسیم باز می‌گردد، این در حالی بود که قائم مقام شبکه نسیم پس از انتشار این خبر اعلام کرد که هنوز مشخص نیست «دورهمی» به شبکه نسیم باز می‌گردد یا خیر اما در نهایت موافقت رسمی خود را درباره این موضوع اعلام کرد و مُهر تایید روی آن زد. حالا باید منتظر ماند و دید که آیا مدیری می‌تواند دلِ آزرده مخاطبان و مسئولان را به‌دست آورد یا همچنان با حواشی پی در پی مانند آخرین برنامه خود، ناکام می‌ماند.

«دورهمی»سیاسی بود؟

اوایل پاییز سال ۹۴ بود که اعلام شد، مهران مدیری قرار است مجری یک برنامه گفتگومحور با نام «دورهمی» باشد. برنامه‌ای که قرار بود به کارگردانی مهراب قاسمخانی روی آنتن برود اما پس از ۱۳قسمت و از زمانی که ورود قاسمخانی حتی به استودیوی برنامه ممنوع شد، خود مهران مدیری کارگردانی آن را به عهده گرفت. فصل اول این برنامه آغاز شد و در همان قسمت‌های اول هم تا حدودی موفق ظاهر شد؛ چون توانست نظر مخاطبان را جلب کند و آنها را به تماشای این مجموعه ترغیب کند. ساختار جدید این برنامه و تفاوت آن با برنامه‌های قبلی مدیری، هرچند با حرف و حدیث‌هایی درخصوص کپی بودن از برنامه‌ای هندی همراه بود، اما برای مخاطب ایرانی جذاب بود.

همان قسمت‌های نخستِ فصل‌ اول بود که مهران مدیری با صحبت‌های سیاسی‌اش انگشت اتهام همه در رابطه با سیاسی بودنش را به سمت برنامه‌اش چرخاند. او در یکی از برنامه‌هایش درباره مسائل سیاسی صحبت کرد و گفت: «هر کسی ناراحت است این‌ را باید بداند که این‌جا کسی با کسی دشمنی ندارد. چیزی که می‌گویم حرف مردم هست. مردم مطالبه دارند. هرکس یک رای داده است، مطالبه دارد، می‌خواهد به آنچه که گفته‌اید عمل کنید.»

همین حرف‌ها هم باعث شد افراد متعددی به او حمله کنند و همین حملات باعث شد مهران مدیری در گفت‌وگوی تلفنی خود با  برنامه «مثبت یک» درباره حواشی ایجاد شده برای «دورهمی» صحبت کند و بگوید: «سیاسی نیستم، با تانک از رویم رد نشوید. من همچنان می‌گویم اگر کسی مسئولیتی می‌گیرد و توانایی‌اش را ندارد برود بنشیند خانه‌اش. من نه سیاسی‌ام نه علاقه‌ای به این موضوع دارم و نه تخصصی در این موضوع دارم که بخواهم راجع بهش حرف بزنم. همه کسانی که در رده‌های بالا زحمت می‌کشند تلاش و همت‌شان قابل تقدیر است. همانطور که در دوره‌ای دیدیم روی دوش بعضی دوستان در مذاکرات چه سختی بود و چه فشاری را تحمل می‌کردند تا خیلی چیزها به ثمر رسید.»

تا حالا عاشق شدی؟ یک سوال شخصی

اما حواشی برنامه «دورهمی» انگشت‌شمار نیست و  تنها به پلاتوهای مجری منحصر نمی‌شود، حاشیه‌هایی که هر بار بعد از رخ دادن آنها مدیری مجبور به توضیح دادن و قانع کردن بینندگان برنامه‌اش بود. یکی از این موضوعات، سوال‌های مهران مدیری از مهمانان بود. مخصوصا سوال «تا حالا عاشق شدی؟» که بسیاری از منتقدان نسبت به طرح این پرسش انتقاد کردند و آن را نقض حریم شخصی و خانوادگی مهمان دانستند. انتقادات نسبت به این سوال از فصل اول برنامه وجود داشت و حتی مدیری چندبار هم بابت  پرسیدن این سوال تذکر گرفته بود اما در نهایت، در همان ویژه برنامه سیزدهم فروردین، این سوال، یکی از دلایل توقف برنامه «دورهمی» اعلام شد، دلیلی که باعث تعجب عده زیادی شد و البته جمعی را نیز خوشحال کرد.

ماجرای اسپانسر شخصی مهران مدیری

موضوع اسپانسر یکی دیگر از مواردی بود که برای مهران مدیری و برنامه‌اش حاشیه ایجاد کرد؛ زمانی این مجری اسپانسر شخصی خودش را داشت اما تلویزیون طی قراردادی تمام تبلیغات ارزش افزوده‌اش را به یک شرکت داده بود و هیچ برنامه‌ای بدون هماهنگی با آن شرکت اجازه قرارداد با اسپانسر خودش را نداشت. این اتفاق دلیلی شد برای اینکه مهران مدیری که با اول مارکت قراردادی سالیانه داشت و تمام برنامه‌هایش با این اسپانسر انجام می‌شد، مدتی از تلویزیون خداحافظی کند و بعدتر با پیدا کردن راه حلی مجددا به تلویزیون برگردد. 

«شب‌نشینی» ناکام شبکه نمایش خانگی

چندماه پس از لغو ساخت فصل چهارم «دورهمی» خبرهایی منتشر شد درباره ساخت برنامه‌ای در شبکه نمایش خانگی با اجرای مهران مدیری. برنامه‌ای که شعار آن دورهمی بدون محدودیت‌های صداوسیما بود و به نظر می‌رسید همان «دورهمی» است که از تلویزیون کوچ کرده و به شبکه نمایش خانگی آمده است. اولین مهمان این برنامه هم پیمان قاسمخانی، دوست دیرین مدیری بود. این برنامه اما خیلی زود و هنوز نیامده متوقف شد و درباره دلیل توقفش گفته شد تلویزیونی‌ها آن را کپی «دورهمی» دانسته‌اند و از پخش آن جلوگیری کرده‌اند. 

پس از این، مهران مدیری به این ماجرا واکنشی نشان نداد و سکوت کرد. این سکوت و البته دوری کردن از شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام نشان می‌دهد که این کارگردان با سابقه، علاقه‌ای به ایجاد حاشیه و سر زبان‌ها افتادن ندارد اما برنامه‌ها، سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی‌اش همیشه به دلایل مختلف سرزبان‌ها هستند. اکنون باید به تماشای ویژه برنامه شب یلدای او نشست و دید که آیا مدیری با این فرصت مجدد می‌تواند دوباره «دورهمی» را به نقطه اوج خودش برساند؟ و آیا این اتفاقات، حواشی و انتقادات بیست و چند ساله گذشته مجدد تکرار خواهد شد یا این بار مدیری با زبان نرم، به دور از تنش و از در صلح وارد صحنه برنامه «دورهمی» می‌شود تا خودش را از حاشیه‌ها در امان نگه دارد!

۵۷۲۴۵

کد خبر 1329662

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۲۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
  38 10
  مدیری تبلور شخصیت عمومی ملتی است که نهایت آمال آنها رسیدن به ثروت و شهرتی است در مسیر دلالی، با تظاهر به مردم داری و اما دلبستگی به قدرت ! با توهم خود والاپنداری؟؟؟ و عجب انکه هر دو راضی از این همه ناراضی!!!
 • محمد ۱۸ IR ۲۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
  28 21
  دورهمی هنوز تو اوج هس ی سر و گردن از کل صداسیما بالاتره من همیشه سریال های روز رو میبینم و تلویزیون ایران ب غیر از فوتبال هیچی نمیببنم ولی از دورهنی نمیتونم بگذرم ب تفکرات سیاسی هیچ طرفیم کار ندارم و خودم مغز متفکر و منتقد همه چی دوون نیستم ک بیام تهمت و انگ بزنم ک این فلانه بلانه سرگرم کنندس تو این روزای سخت
 • علی IR ۲۳:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
  28 31
  شارلاتان بازی هم حدی دارد که جناب آقای مدیری آن را رعایت نمی کند.
 • IR ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۱
  11 2
  شما خبر آنلاینی ها ظاهرا با این متن و. سایر متنهای منتشر شده امروزتان و نوع کامنتها بر علیه مدیری قصد دارید این مدیری رو هم از مردم بگیرید ... وقتی برنامه مدیری شادی آور است و وقتی مردم با این برنامه حال میکنند چرا دوست دارید خراب کنید یا کامنتهای توهین آمیز منتشر کنید .... واقعا برنامه دیشب مدیری چقدر اشکال داشت که اینهمه تخریب میکنید ؟ نقد منصفانه ای که بر علیه خود هنرمندان هم شد نتیجه اش میشود همین که مخالفتها و توهین ها شروع میشود ...