توضیح وزارت بهداشت درباره قرص‌های مشکوک در کیک‌های خوراکی

ایسنا نوشت: رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه گزارشات واصله به وزارت بهداشت مبنی بر وجود قرص و کپسول در کیک‌های خوراکی،‌ به هیچ عنوان به خط تولید این محصولات مربوط نیست،‌ گفت: طبق بررسی‌های صورت گرفته از گزارشهای مردمی در دو استان سیستان بلوچستان و هرمزگان،‌ مشخص شد این قرص‌ها پس از تولید و در مرحله‌ عرضه داخل کیک‌ها گذاشته شده‌است. 

کیانوش جهانپور با بیان اینکه هرگونه جاسازی قرص در این کیک‌ها پس از روند تولید اتفاق افتاده است،‌ اظهار کرد:  طبق گزارشاتی که به دست ما رسیده است و بررسی‌هایی که از شرکت‌های صنایع غذایی در این استان‌ها داشته‌ایم،‌ این قرص‌ها به هیچ عنوان هنگام پروسه تولید درون کیک‌ها گذاشته نشده است. 

وی افزود: طی مشاهدات موجود این کار مشکوک و با انگیزه و هدفی نامعلوم توسط فرد یا افرادی در سطح عرضه در استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان صورت گرفته است. تمام مباحثی که در حوزه اختیارات و بازرسی‌های سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت است در حال انجام بوده اما،‌ بررسی سایر عوامل نظیر قصد و نیت انجام این کار در حوزه صلاحیت و اختیارات وزارت بهداشت نیست و مراجع انتظامی و امنیتی باید موضوع را بررسی کنند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه موارد مطرح شده‌ی جاسازی قرص در کیک‌ها مربوط به بیش‌ از ۱۰ شرکت تولید کیک است، اظهار کرد: قاعدتا اینکه یک جسم خارجی در خط تولید بیش از ۱۰ شرکت تولید کیک خوراکی طی دو هفته و به صورت همزمان جاسازی شود، آن‌هم به شکلی که این اتفاق متوجه یک یا دو  استان باشد، قطعا مشکوک است و باید از مراجع انتظامی پیگیری شود. نکته قابل توجه اما آن است که تولید کیک نیز در همان استان‌ها صورت نگرفته و از خارج از این استان‌ها به آن جا وارد می‌شود.

جهانپور تاکید کرد: برخلاف ادعاهای موجود مبنی بر اینکه قرص‌هایی که در کیک‌های خوراکی گذاشته شده‌ است، از نوع روانگردان‌ها و مخدرها بوده،‌ بررسی‌های ما این موضوع را نشان نمی‌دهد و این قرص‌ها انواع گوناگونی داشته است.

وی با بیان این که تمام گزارشهای صورت گرفته بررسی‌شده است، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال بررسی‌های صورت گرفته از ۳۰ مورد گزارش شده از استان هرمزگان نشان می‌دهد که موضوع مربوط به خط تولید نیست. مردم هم می‌توانند موارد مشابه را به سامانه تلفنی ۱۹۰ گزارش دهند و با معرفی محل عرضه کیک خوراکی ما را در بررسی بیشتر واقعه یاری کنند.

۲۳۵۲۳۱

کد خبر 1330407

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  0 0
  احتمالا عده ای قصد داشتن این مواد را از طریق کیک برسانند به دست قاچاقچی ها که ظاهرا کارتنهای این کیکها وسط راه جابجا شده و به جای اینکه به جای دیگر برود سر از اینجا در آوردند. ما یک مرغ فروشی داشتیم تپ محلمون ساقی مواد مخدر بود تو شکم مرغ مواد میگذاشت و به اهلش میفروخت یک روز ی دانه از این مرغ ها را اشتباهی به یکی دیگه فروخته بود و قضیه اش لو رفت.پلیس هم گرفتش.این مورد هم همینطوره .البته اگر دقت کرده باشید به عکسها قرصها کاملا به کیک چسبیده اند البته عکسهاش تو فضای مجازی هست.و اینکه احتمالا در پروسه تولید اضافه شده اند نه بعدش چون اگر بعد از تولید باشند که قرصها به کیک نمیچسبه .
 • زهره سرداری IR ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  0 0
  هی براهمدیگه لاپوشونی کنید،صبرخدا هم حدی داره،تا یه جایی بهتون مهلت میده،تا براه راست برگردید،بعدازاون چنان عرصه روبرشما سخت میکنه که نه راه پس داریدونه راه پیش.
 • IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۲
  0 0
  کارخوددولت وحکومت است غیرازاونا کسی اینچنین قصد جان مردم نمیکند