معافیت‌ مالیاتی هنرمندان و مناطق آزاد حذف می‌شود

مهر نوشت: عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: سلبریتی‌ها با پول و حمایت مردم معروف و مشهور می‌شوند و دلیلی ندارد از مالیات معاف شوند.

حمد بیگدلی درباره افزایش سهم مالیات در تامین هزینه های کشور، اظهار داشت: ما از دهه اول انقلاب به دنبال این هستیم که وابستگی بودجه به نفت را کمتر کرده و اگر ممکن باشد، از بین ببریم. در شرایط کنونی هم با توجه به مشکلات مربوط به تحریم ها و مسائلی که با کشورهای خارجی داریم، ناچاریم منابع مورد نیاز برای امور جاری و عمرانی را از منابع داخلی تامین کنیم. در منابع داخلی هم چیزی جز مالیات نداریم.

وی افزود: ولی در بحث مالیات نباید مانند قضیه بنزین عمل و یک شبه به مردم فشار زیادی وارد کرد. برای استفاده از منابع مالیاتی به نظر من باید سامانه ای تهیه و به مردم اعلام شود که اگر تا ۶ ماه آینده هر کسی اموال، دارایی و درآمد خود را در آن ثبت کند با او کاری نخواهیم داشت. در این میان ممکن است فردی ۱۰۰ واحد آپارتمان یا چندین کارخانه داشته باشد، ایرادی ندارد. ولی باید حتما در آن سامانه این موارد ثبت شود. سپس براساس استاندارد مشخصی عنوان شود باید هر فرد بابت درآمد بیشتر از فلان میزان مالیات بدهد. همچنین باید مشخص کند این مبلغ اضافه را از چه طریقی به دست آورده است اگر قانع شدیم که در نتیجه افزایش فعالیت و دو شیفته کار کردنش بوده، از او تشکر هم می کنیم که دنبال کار و تولید رفته است. ولی باید بابت همان مبلغ اضافه مالیات بپردازد. 

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: اگر مانند سایر کشورها سیستم واحدی وجود داشته باشد که مسائل درآمدی مشخص شود، می توانیم از مالیات کسب درآمد کنیم. در حال حاضر دولت اعلام کرده حقوق تا سقف سه میلیون تومان از مالیات معاف است اما سه میلیون تومان رقم زیادی نیست با این حقوق چه میشود کرد که حالا بخواهیم از سه میلیون و صد هزار تومان به بالا، مالیات بگیریم. دریافت مالیات باید تشکیلاتی شود تا بتوان از همه و به صورت عادلانه مالیات اخذ کرد. 

بیگدلی تاکید کرد: مصارف هم باید با عدالت در اختیار مردم گذاشته شود. اگر این کارها صورت بگیرد مردم پای کار خواهند امد. زیرا وقتی افراد می بینند از فردی با درآمد ماهانه ۱۰۰ میلیارد هم بناست درصد مشخصی مالیات گرفته مشود حس همراهی بیشتری پیدا می شود. 

وی در مورد موارد اخذ مالیات بر عایدی سرمایه در بودجه سال ۹۹ گفت: در بودجه سال آینده قرار است از ۶ موردی که پیشتر مالیاتی از آنها گرفته نمی شد، مالیات بگیرند یکی بحث خانه‌های خالی است. زیرا دلیلی وجود ندارد افراد مسکن را خالی نگه دارند. به هر حال مالکین این خانه ها از امکانات کشور استفاده کرده اند توانسته اند به جای یک مسکن ده مسکن داشته باشند. این افراد نمی توانند استدلال کنند که پول خودشان بوده است. چرا که با استفاده از امکانات کشور به این پول رسیده اند. 

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس خاطر نشان کرد: برای مثال نظام برای من هزینه کرد تا توانستم مدرک دکترا بگیرم و امروز نماینده شوم. حالا باید این را جبران کنم. به همین دلیل فکر می کنم اگر ما آن سیستم رصد دارایی و اموال افراد را ایجاد کنیم، امکان اخذ مالیات راحت خواهد بود. در بودجه سال آینده قرار است از ۴۸۴ هزار میلیارد تومانی که در لایحه دولت آمده، حدود ۲۵۰ هزار میلیاردش را از مالیات تامین کنند. ۶ مورد مالیاتی جدید هم به آن اضافه کرده اند از جمله اخذ مالیات از مسکن، واردات کالا، درآمدهای خانوار بیشتر از یک سقف مشخص و حامل های انرژی غیر از بنزین. این موارد درست است اما در کنار تک نرخی شدن.

بیگدلی تاکید کرد: اگر ما بتوانیم بحث تک نرخی را در همه محصولات ایجاد کنیم، منابع را با عدالت اخذ و تقسیم کنیم، در آن صورت فکر می کنم اعتراضی نخواهد بود و ۷۰ درصد نیاز مملکت هم از طریق مالیات تامین می شود. 

وی با اشاره به حساب های نیابتی و کارت های بازرگانی اجاره ای به عنوان ابزارهای فرار مالیاتی، گفت: این موارد از جمله نقص های قانون است. تا زمانی که مجلس درست نشود این مشکلات هم درست نخواهند شد. مجلس باید به جای اینکه قوانین موازی با قوانین قبلی تصویب کند، حداقل یک سال وقت بگذارد و مشکلات قانونی را رفع کند. قوانین دهه ۴۰ و ۶۰ به درد مشکلات دهه ۹۰ نمی خورد. بنابراین نخست باید نقص قانون ها برطرف شود سپس اگر نیازی بود قانون جدیدی تصویب کنیم.

بیگدلی در مورد معافیت مالیاتی هنرمندان و سلبریتی ها، اظهار داشت: من با هیچ نوع معافیتی از جمله معافیت پزشکان، هنرمندان و مناطق آزاد موافق نیستم. سلبریتی با پول و حمایت مردم معروف و مشهور شده اند و دلیلی ندارد از پرداخت مالیات معاف شوند.

۲۲۳۲۲۸

کد خبر 1331053

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =