دادگاه عمومی تهران، با صدور حکمی ضمن تایید تقلب در ثبت اختراع اتاق امن، ‌دستور به تغییر نام مخترعان داد.

به گزارش همشهری به‌دنبال شکایت فرزاد سلیمی از موسی مظلوم و علی اکبر محرابیان(وزیر صنایع) مبنی بر ثبت اختراع او توسط این دو نامبرده به نام خودشان، دادگاه براساس شواهد تایید کرد که اختراع «اتاق امن زلزله» پیش از آنکه به نام محرابیان به ثبت برسد، توسط شاکی اختراع و طراحی شده بود و شاکی، این طرح را سال 82 به شهرداری تهران و سال 83 به مطبوعات ارائه داده بود.

بر این اساس دادگاه نتیجه گرفت که مقامات وقت شهرداری تهران با دریافت طرح، آن را به نام خود ثبت کرده‌اند. در نهایت دادگاه حکم به بطلان ثبت اختراع به نام محرابیان و همکارش داد و حق معنوی اختراع را از آن فرزاد سلیمی و محمود حسینی دانست.

مقامات وقت شهرداری تهران، پس از ثبت اختراع سلیمی به نام خود، کتابی با همین عنوان (اتاق امن) نیز منتشر کرده و این اختراع را تحت آن معرفی کردند.

براساس مدارک ارائه شده به دادگاه، فرزاد سلیمی سال 1382 این طرح را به شهرداری تهران و مرکز مدیریت بحران شهر تهران ارائه داد اما مقامات وقت شهرداری ظاهرا از آن استقبال نکردند و سلیمی را به مؤسساتی نظیر مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن ارجاع دادند.

سلیمی و همکارش پس از آن، طرح خود را در مطبوعات منتشر کردند اما در کمال ناباوری شاهد مصادره طرح توسط مقامات وقت شهرداری تهران شدند. علی اکبر محرابیان پس از انجام آزمایش‌هایی روی طرح اتاق امن زلزله، آن را در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی به نام خود و موسی مظلوم ثبت کرد و سپس کتابی تحت همان عنوان به چاپ رساند.

فرزاد سلیمی و همکارش سرانجام برای احیای حقوق خود نسبت به این اختراع، به دادگاه عمومی شکایت کرده و خواستار لغو ثبت اختراع به نام محرابیان و مظلوم شدند و دادگاه نیز تایید کرد که طرح به ثبت رسیده توسط محرابیان، تقلیدی از طرح سلیمی بوده و هیچ نکته جدیدی نداشته است، بنابراین طرح تنها باید به نام سلیمی و همکارش ثبت شود.

در این حکم، ثبت اختراع به نام محرابیان و مظلوم باطل اعلام شد. به تازگی نیز دادگاه تجدید نظر این حکم را تایید کرد و آن را قطعی خواند.

اتاق امن زلزله، سازه‌ای است که با نصب آن در یکی از اتاق‌های منازل مسکونی، آن اتاق در برابر زلزله‌های شدید مقاوم می‌شود. سال 83 شهرداری پس از انجام آزمایش‌هایی روی این سازه، با تبلیغات وسیعی روی بیلبورد‌های شهری اعلام کرد که با طراحی و ساخت اتاق امن زلزله، به راهکاری عملی و مؤثر برای مقاوم کردن منازل مسکونی و کاهش تلفات در برابر زلزله دست یافته است.

کد خبر 13315

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمد IR ۱۷:۴۸ - ۱۳۸۸/۰۵/۰۳
  0 0
  هر دم از این باغ بری می رسد / تازه تر از تازه تری می رسد
 • بی نام IR ۱۹:۵۵ - ۱۳۸۸/۰۵/۰۳
  0 0
  هر دم از این باغ بری میرسد
 • بی نام IR ۰۲:۴۶ - ۱۳۸۸/۰۵/۰۴
  0 0
  به به به به
 • بی نام IR ۰۵:۳۶ - ۱۳۸۸/۰۵/۰۴
  0 0
  وزرای ما را باش یکی دکترایش جعلی است دیگری اختراعش؟!تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل!
 • امیر IR ۰۵:۵۵ - ۱۳۸۸/۰۵/۰۴
  0 0
  درکتابی که به این اسم منتشر شده اسم احمدی نژاد هم هست روزنامه همشهری را یکبار دیگه نگاه کنید
 • جان IR ۰۶:۰۳ - ۱۳۸۸/۰۵/۰۴
  0 0
  ظاهرا این سوتی ها پایان ندارند!
 • بی نامم IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۸۸/۰۵/۰۴
  0 0
  چرا دادگاه6 سال تاخیر دارد
 • بهروز IR ۲۲:۲۷ - ۱۳۸۸/۰۵/۰۴
  0 0
  ! اين حرف‌هايي كه نوشتيد، شوخي بود يا جدي. نكند مطالب ستون ظنزتان جابه‌جا شده و سر از اين صفحه درآورده باشد! مگر ممكن است چنين كاري از وزير صنايع جمهوري اسلامي ايران سر بزند؟ مگر اختلاف نظر و اختلاف سليقه‌ سياسي است؟ مسئولان محترم سايت، لطفاً يك بار ديگر با دقت اين مطلب را كنترل كنيد.
 • بهروز IR ۲۲:۲۹ - ۱۳۸۸/۰۵/۰۴
  0 0
  سلام. دوستان عزيز نمي دانم اين مطلب رت قبلاً هم به شما گفته‌اند يا خير. ولي اي برگ نظر، خيلي مشكل دارد. گاهي سه چهار بار مجبورمان مي‌كند يك نظر را بنويسيم. لطفاً بفرماييد اصلاح كنند. همين مطلب را پنج بار فرستادم.
 • بدون نام IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۸۸/۰۷/۳۰
  0 0
  از مسئولان جمهوري اسلامي اين كارها بعيد است. اين اخبار دروغ را از سايت برداريد!
 • بدون نام IR ۲۱:۵۹ - ۱۳۸۸/۰۸/۱۳
  0 0
  همچین بعیدهم نیست چون بنده مطلبی تحت عنوان اختلاس در یکی از معادن کنسانتره آهن به آقای وزیر جهت پیگیری و کوتاه کردن دست دزدها دادم ولی ایشان به جای پیگیری آن نامه را به مدیر آن سایت دادن (شخص اصلی اختلاس کننده ) تا ایشان پیگیری کنند و ببینند چه کسی جرات کرده این مطلب را فاش کند
 • مهدی US ۰۹:۵۹ - ۱۳۸۹/۰۸/۱۶
  0 0
  بابا یکی به داد این بدبختائی که از تعاونی برق هشت گرد زمین خریداری کردند برسه 5000 هزار قطغه رو به 30 هزار نفر فروختند البته دوستان هوسشان به این تعاونی بود همیشه وگرنه به 100 هزار نفر میفروختند واقعا هست فریاد رسی؟