همتی: بانک مرکزی فشار زیادی را از تحریم تحمل می‌کند/ شوک به ساختار بانک مرکزی وارد نشود

رییس کل بانک مرکزی گفت: طرح بانکداری اسلامی، استقلال بانک مرکزی را مخدوش می کند و در شرایط تحریمی نباید این طرح تصویب شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، عبدالناصر همتی در نشست علنی امروز مجلس در خصوص طرح بانکداری اسلامی اظهار داشت: من منکر زحماتی که برای تهیه این طرح متحمل شده اند، نیستم، اما نمایندگان را از تایید این طرح برحذر می دارم.

رئیس کل بانک مرکزی عنوان کرد: من منکر نکات مثبت این طرح نیستم، اما در این طرح ساختار بانک مرکزی را تغییر داده اند و با توجه به اینکه در شرایط تحریم هستیم و بانک مرکزی نیز عمود این خیمه است، نباید اجازه دهیم این شوک به ساختار بانک مرکزی وارد شود.

وی افزود: به عنوان رئیس کل بانک مرکزی نتوانستم در خصوص این طرح قانع شوم. مگر می شود ۲۰۵ ماده در خصوص سیستم بانکی آماده باشد و یک باره همه این تغییرات ایجاد شود؛ بدون این که کارشناسان و بانک مرکزی در این زمینه اقناع شده باشند.

همتی خطاب به نمایندگان گفت: اجازه بدهید لایحه دولت در این زمینه به مجلس ارائه شود، اگر می خواهید به استقلال بانک مرکزی کمک کنید، مقررات بانک مرکزی را اصلاح کنید. در حال حاضر باید شرایط اقتصادی کشور را ببینیم و متوجه باشیم که ۵۰ درصد تکالیف قانون بودجه برعهده بانک مرکزی است.

رییس کل بانک مرکزی گفت: استقلال بانک مرکزی به این معنا نیست که با دولت هماهنگ نکنیم، بلکه استقلال یعنی نظرات کارشناسی مبنای تصمیم گیری در بانک مرکزی باشد. در یک سال و نیم گذشته اگر تصمیمات کارشناسی نبود و دستوری عمل می کردیم، ثبات ارزی ایجاد نمی شد.

همتی اظهار داشت: در شرایطی که همه چیز علیه بانک مرکزی است و بانک مرکزی تحت تحریم تروریستی آمریکا است، نباید چنین طرحی تصویب شود.

رییس کل بانک مرکزی گفت: براساس این طرح بانک توسعه باید ایجاد شود که این طرح با استقلال بانک مرکزی تناقض دارد، زیرا براین اساس بانک مرکزی باید پول چاپ کند و در اختیار بانک توسعه قرار دهد. از نمایندگان می خواهم به دلیل آنکه بدنه بانک مرکزی اقناع نشده به این طرح رأی ندهند.

223225

کد خبر 1331713

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =