حرکت شتایان عراق به سوی خودکفایی در کشاورزی

ایرنا نوشت: وزارت کشاورزی عراق واردات ۳۰ محصول کشاورزی و دامی را به علت رسیدن به خودکفایی در تولید متوقف کرد.

«مهدی القیسی»  مشاور ویژه وزیر کشاورزی عراق روز دوشنبه به خبرگزاری رسمی این کشور گفته است که در حمایت از تولید داخلی و رسیدن به خودکفایی، واردات این ۳۰ قلم کالا متوقف شده است.

به گفته وی، گوجه فرنگی، سیب زمینی، هویج، ذرت، سیر، کلم، تخم مرغ، گوشت مرغ  و ماهی مهمترین تولیدات کشاورزی و دامی هستند که اکنون واردات آنها ممنوع شده است.

وی میزان تولید گندم را در سال جاری ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تن عنوان کرده و گفته است که این تولید ۹۰ درصد نیازهای غذایی عراق را پوشش می دهد.

القیسی اضافه کرد که وزارت کشاورزی همچنین ۲۷۷ هزار تن بذرهای اصلاح شده گندم را بین کشاورزان توزیع کرده که این مقدار بذر توزیع شده ۸۵ درصد کشاورزان را در بر می گیرد.

همزمان با این اظهارات، وزیر صنایع و معادن عراق از خودکفایی در زمینه تولیدات لبنیاتی در آینده نزدیک خبر داده است.

«صالح عبدالله الجبوری» امروز دوشنبه بعد از بازدید از کارخانه دولتی لبنیات ابوغریب در غرب بغداد گفت که با توجه به تحولی که در چرخه تولید این کارخانه اتفاق افتاده و افزوده شدن محصولات جدید به خط تولید، به زودی عراق در زمینه محصولات لبنی به خود کفایی می رسد.

دولت عراق به دنبال اصرار پاره ای تظاهرکنندگان در میدان تحریر بر حمایت از محصولات بومی، تلاش های خود را اخیرا برای رسیدن به خودکفایی و عدم تکیه بر وادارات تشدید کرده است.

اکنون برخی از موسسات غیر دولتی، فعالیت هایی با عنوان حمایت از تولید داخلی در میدان تحریر آغاز کرده اند.

تب حمایت و مصرف تولید داخلی به سطح شبکه های اجتماعی در عراق نیز کشیده شده و برای آن در حال حاضر تبلیغ می شود.

جمهوری اسلامی ایران اکنون یکی از مهمترین کشورهای صادرکننده کالاهای مختلف از جمله محصولات کشاورزی و لبنی به عراق است.

223231
کد خبر 1331885

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =