به اعتقاد «لورنزو ویدینو» نقش اخوان المسلمین نه تنها در آینده مصر بلکه می‌تواند در کشورهای اروپایی و آمریکا تعیین کننده باشد و با چنین روندی که اسلام در حال گسترش است بعید نیست که آینده کشورهای مذکور در دست مسلمانان باشد.

شاید نام جمعیت برادران مسلمان یا همان اخوان المسلمین تا قبل از انقلاب مصر کمتر در میان عامه جامعه جهانی آشنا بود ولی باید گفت که این جمعیت یکی از بزرگترین احزاب و سازمان‌های سیاسی اسلامی است که نفوذ و قدرت خود را در طول سال‌های گذشته در اکثر کشورهای عربی به خصوص نوار غزه و کشور مصر افزایش داده است که این قضیه تنها محدود به کشورهای عربی نشده است بلکه در آمریکا و اروپای غربی نیز فعالیت‌های این حزب اسلامی چشمگیر بوده است.

در مصر امروز اخوان المسلمین که اولین تاسیس آن به سال 1928 میلادی برمی‌گردد نام حسن البناء شاید دیگر بیشتر از یک اسم تاریخی به یک نام مذهبی ملی تبدیل شود. معلم جوان 22 ساله‌ای با روحیات مذهبی حزبی زیرزمینی برای احیای ارزش‌های اسلامی راه اندازی کرد که بعدها شخصیت‌های دیگری به این حزب اضافه شدند که هم اکنون از شاخص‌ترین آنها می‌توان به یوسف قرضاوی اشاره کرد که به طور حتم در مصر آینده نقش مهمی در تصمیم گیری‌های سیاسی ملی ایفا خواهد کرد.

به گزارش خبرآنلاین، بعد از حوادث مصر و کشورهای خاورمیانه بسیاری از نویسنده‌های غربی برای بررسی و تحلیل اوضاع و احوال این کشورها علاقه نشان می‌دهند و «لورنزو ویدینو» یکی از این نویسنده‌ها است که بیشتر از آنکه بخواهد به وضعیت اخوان المسلمین در کشورهای عرب خاورمیانه بپردازد در کتاب خود توجه همگان را به فعالیت‌های مذهبی سیاسی این حزب اسلام گرا در کشورهای اروپایی جلب کرده است به طوری که خبر می‌دهد در آینده ای نزدیک آمریکا و کشورهای اروپایی تحت تسلط افکار اسلامی قرار می‌گیرند.

وی در بحث‌های خود درباره گسترش فعالیت‌های اخوان المسلمین در کشورهای اروپایی به افکار حسن البناء اشاره می کند که راه حل وی برای نجات مصر بیمار آن زمان از دست سلطه بیگانگان و مقاومت در برابر اشغالگران در طول سالهای 1920 تا 1930 بالا بردن روحیه اسلام‌گرایی در بین مردم مسلمان این کشور بود. البته ویدینو به این مطلب نیز اشاره می کند که حسن البناء و دیگر اعضای اخوان المسلمین به هیچوجه با مدرنیته و جامعه مدرن غربی مخالف نبودند.

اخوان المسلمین جدید در غرب

در این کتاب تاریخچه و علل گسترش اخوان المسلمین در کشورهای عربستان سعودی و کشورهای حاشیه خلیج فارس و علاوه بر آن اروپا و آمریکا اول از همه ترور بناء عنوان می‌شود که بعد از مخالفت دولت مصر فعالیت‌های این گروه به کشورهای حاشیه خلیج فارس کشیده می‌شود که با نفوذ رهبران این جنبش در میان ثروتمندان از منابع مالی این کشورها برای گسترش فعالیت های سیاسی مذهبی استفاده می‌شود که به خاطر همین مسئله شیخ یوسف قرضاوی 84 ساله مدت‌های بسیاری از عمر خود را در سالهای دهه 60 میلادی در کشور قطر گذراند.

او که اکثر نویسنده های غربی، او را پاپ الازهر خطاب می‌کنند یکی از اندیشمندان برجسته مصر است که در طول این سالها همان کاری را انجام داد که دیگر اعضای اخوان المسلمین هم اکنون در کشورهای اروپای غربی و آمریکا انجام می‌دهند که شبانه روز به تبلیغ و انتشار کتاب‌های اسلامی خود می پردازند و به گفته نویسنده همین فعالیت مستمر یکی از رموز موفقیت این حزب اسلام‌گرا در سراسر جهان است.

ویدینو در این کتاب با عنوان «اخوان المسلمین جدید در غرب» به بازگشت قرضاوی به مصر بعد از 50 سال دوری از وطن اشاره می‌کند که می تواند به عنوان قهرمانی ملی مذهبی جایگزین شخصیت هایی مثل حسن البناء شود ولی کتاب وی به نقش مهم قرضاوی در آینده کشور مصر اختصاص ندارد چرا که به اعتقاد او اخوان المسلمین به عنوان یکی از احزاب اسلامی مهم جهان در حال حاضر فعالیت های خود را خارج از مرزهای مصر آنقدر گسترش داده که نمی توان تنها فعالیت های آن را به این کشور محدود دانست. به اعتقاد نویسنده نقش اخوان المسلمین نه تنها در آینده مصر بلکه می تواند در کشورهای اروپایی و آمریکا تعیین کننده باشد و با چنین روندی که اسلام در حال گسترش است بعید نیست که آینده کشورهای اروپایی و آمریکایی هم در دست مسلمانان باشد.

بنابر مشاهدات و مدارکی که ویدینو در اختیار دارد از ظاهر امر چنین برمی‌آید که حتی مقام‌های آمریکایی از دروس و افکار این حزب اسلامی برای مبارزه با افراط گرایی و آنچه آنها طالبانیسم خطاب می‌کنند، استفاده کرده و نفوذ این حزب در میان دولت‌های غربی به خوبی احساس می‌شود که در ابتدا به گفته نویسنده علیه خود مقامات آمریکایی خواهد بود چرا که اخوان المسلمین یکی از دشمنان اصلی رژیم صهیونیستی در منطقه محسوب می‌شود چرا که حماس خود نیز یکی از شاخه‌های این حزب در سرزمین‌های اشغالی محسوب می شود و باید گفت استراتژی‌های این حزب است که اسرائیل را از عملیات‌های نظامی در سرزمین‌های اشغالی به زانو درآورده است.

با این حال تمام هدف نویسنده از نوشتن این کتاب شاید تعریف از حزب اخوان المسلمین نبوده باشد چرا که در مطالب انتهایی کتابش او بعد از بیان تاریخچه کاملی از فعالیت‌های اسلام‌گرایان مصر و آینده این کشور و به طور کلی آینده خاورمیانه و کشورهای مسلمان را ترسیم می‌کند، راهکارهایی برای کشورهای غربی ارائه می‌دهد و اعتقاد دارد که این کشورها باید در برابر این گروه‌ها جانب احتیاط را حفظ کنند یعنی اینکه قبل از هر رابطه‌ای با مسلمانان باید اطمینان کامل نسبت به آنها پیدا کرد.

هرچند نویسنده با این هشدارها خود را از برچسب‌های احتمالی رسانه های غربی دور نگه داشته است ولی از ظاهر نوشته های وی برمی‌آید که نویسنده های مثل ویدینو به خوبی احساس کرده اند که اسلام در حال گسترش است و این گسترش از دریچه‌های سنگی و چوبی عبور نمی‌کند بلکه از ذهن و روح انسان‌ها عبور می کند و در دلشان جای می‌گیرد...

واشنگتن تایمز/ 22 فوریه/ ترجمه: محمد حسنلو

60

کد خبر 133207

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =