نپیوستن به FATF چه هزینه‌هایی برای ایران دارد؟

یک استاد حقوق بین الملل  با بیان اینکه در تمامی کشورها، بانک های مرکزی نحوه ارتباط مالی کشور موردنظر با جهان را رهبری می کنند ،اظهار کرد: معلوم نیست در شرایطی که بانک مرکزی کشورمان به عنوان تخصصی ترین نهاد پولی و مالی، تا این اندازه بر پیوستن ایران به گروه ویژه مالی تاکید دارد، چرا از این دیدگاه کارشناسی استقبال نمی شود؟

یوسف مولایی گفت و گو با خبرآنلاین با بیان اینکه پیوستن به گروه ویژه مالی مکانیزمی دارد که ایران برای مبادلات پولی و مالی خود با جهان باید پذیرای آنها باشد،گفت: این مکانیزم شامل رصد کردن گردش  پولی و مالی کشورمان است و زمانیکه این رصد انجام شده و شفافیت موردنظر صورت پذیرد ،گفته می شود که مبادلاات مالی ایران در مسیر سالمی جریان دارد.

وی افزود: این موضوع بدان معنا است که پولشوئی وجود ندارد،کلاهبرداری نیست و منابع مالی تروریسم از شبکه بانکی ایران تغذیه نمی شود و تمامی مسیرهای مالی در حد استانداردهای جهانی شفاف است.

 به گفته مولائی تا زمانی که  یک کشور وارد این مکانیسم شفافیت  و رصد و نظارت بین المللی نشود همیشه ظن قوی وجود دارد که فعالیت های مالی اش در مسیر درستی پیگیری نمی شود و در حقیقت به دنبال پولشوئی  است.

مولایی معتقد است که  با توجه به ادله فوق  باید منشا  پول و مسیری که طی می شود شفاف و قابل حسابرسی باشد  تا مبادلات مالی آن در جهان تایید شود و این قانون در رابطه با تمامی کشورها صادق است و هیچ دولتی نمی تواند از اجرای آن شانه خالی کند.وی ادامه داد: در صورتی که هر کشوری نتواند راستی آزمایی فعالیت های خود را به تایید گروه ویژه مالی  برساند، این کشور به لحاظ استانداردهای جامع پولی و مالی جهانی مورد تایید نیست و در لیست کشوورهای  سیاه و ریسک پذیرمالی قرار می گیرد.

یوسف مولایی

این استاد حقوق بین الملل اضافه کرد: در همین راستا نیز فرصت هایی از سوی گروه ویژه مالی به ایران ارائه شده است تا بتواند مبادلات بانکی سالمی با جهان داشته باشد؛مسوولان FATF می دانند که دولت و برخی از نهادهای مربوطه به دنبال الحاق کشورمان به این گروه و امکان تسهیل در مراودات بانکی ایران با جهان هستند .

وی اظهار کرد:اگر مقامات FATF به این جمع بندی برسند که دولت ایران توان الحاق به این گروه مالی را ندارد ما را در لیست سیاه و پس از آن کشورهای ریسک پذیر قرار می دهند.

مولایی تاکید کرد: پس از این مرحله است که تمامی فعالیت های اقتصادی ایران در حالت بلوکه شده قرار می گیرد و مناسبات مالی کشورمان با جهان تقریبا  در حالت ایستا واقع می شود.

وی همچنین در ادامه در ابطه با دیدگاه های  مخالفان الحاق ایران به گروه ویژه مالی که معتقدند کشورمان بدون پیوستن به FATF هم می تواند از طریق شرکای تجاری چون روسیه،چین و ترکیه همچنان با جهان ارتباط داشته باشد، گفت : همکاری با کشورهای موردنظر از قاعده ای که به آن اشاره کردم مستثنی نیست چرا که هر سه این کشورها خود ،از اعضای گروه ویژه مالی هستند.این استاد حقوق بین الملل یادآور شد:علاوه براین به لحاظ مبانی حقوق بین الملل نیز یا شما با استانداردهای جهانی همراه هستید و امکان رصد و شفافیت معاملات بانکی تان را فراهم می کنید و یا از جریان آزاد مالی جهانی محروم می شوید.

 وی افزود:حتی اگر کشوری از منابع مالی مناسبی برخوردار باشد اما همچنان از الحاق به FATF سرباز زند هم از امکان جابه جایی منابع مالی خود در سطح جهان محروم است و این امر به معنای منزوی سازی یک کشور از سوی مسوولین آن تلقی می شود.

مولائی معتقد است که قطع رابطه  پولی و مالی با منابع مالی جهان روند ناثوابی است اما اینکه برخی از آقایان، چه روش هایی را جایگزین الحاق ایران به FATF می کنند و یا چه راهکاری برای جلوگیری از قطع ارتباط سطح مالی و بانکی ایران با جهان  دارند  خود، موضوعی چااش برانگیز است.

۲۳۳۲۲۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1332098

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =