۰ نفر
۲۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۲
بورس پتانسیل رشد بیشتر را دارد؟

روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: بورس تهران در ادامه رکوردشکنی‌های پی‌درپی خود به بازدهی ۹۴ درصدی از ابتدای سال دست یافته است. همین رشد چشمگیر بار دیگر نگرانی‌هایی درباره ارزندگی یا حبابی شدن سهام به وجود آورده و آرای متضادی را در محافل بورسی رقم زده است. «دنیای اقتصاد» نظر ۱۶ کارشناس بازار سهام در این باره را جویا شده است. اکثر صاحب‌نظران بورسی درمورد ظرفیت‌های عمومی سهام برای ادامه مسیر صعودی اتفاق نظر دارند. کارشناسان در عین حال نسبت به وجود حباب در بخش‌هایی از بازار ابراز نگرانی می‌کنند.

ثبت بازدهی ۹۴درصدی بازار سهام از ابتدای سال‌جاری تاکنون، شکستن رکوردهای جدید و قرار گرفتن بورس به‌عنوان برترین بازار سرمایه‌گذاری، سبب شده تا ارزندگی این بازار زیر سوال رود. در واقع پس از رشدهای پرشتاب ماه‌های اخیر به‌ویژه کسب سود ۱۴درصدی در آذرماه، تقابل نظرات در بورس تهران شدت گرفته است. عده‌ای از فعالان بازار سرمایه از پایان موج صعودی و برخی دیگر از پتانسیل رشد قابل‌توجه سهام خبر می‌دهند. در این راستا سایت تحلیلی «دنیای‌بورس» در گفت‌وگو با ۱۶کارشناس فعال در بازار سرمایه به بررسی ارزندگی سهام پرداخته است.

در این میان اکثریت تحلیلگران به نبود حباب در بورس اشاره می‌کنند و معتقدند که رشد کنونی بازار سهام واقعی و بر اساس مولفه‌های بنیادی بوده و در این روند در ماه‌های پایانی سال‌جاری ادامه خواهد داشت. البته در این میان نباید فاصله گرفتن برخی سهم‌ها از ارزش ذاتی را نادیده گرفت. به‌طوری‌که عنوان می‌کنند در حال حاضر قیمت سهام اکثر زیرمجموعه‌های صنایع کوچک بورس تهران از ارزش جایگزینی فراتر رفته و براساس هیچ‌کدام از روش‌های ارزش‌گذاری، سود این شرکت‌ها نمی‌تواند توجیه‌کننده قیمت فعلی سهام مذکور باشد.  در مقابل برخی کارشناسان به ایجاد حباب قیمتی در بورس عقیده دارند. به‌طوری‌که معتقدند در شرایط فعلی حدود ۸۰ درصد از سهم‌ها به لحاظ بنیادی‌گران بوده و با حباب‌قیمتی مواجه هستند و به محلی برای جولان سفته‌بازان تبدیل شده‌اند. البته این گروه نیز بخش عمده‌ای از حباب مزبور را متوجه سهام کوچک و متوسط بورسی دانسته و عنوان می‌کنند سهام شرکت‌های بزرگ‌تر بازار تقریبا در نقاط تعادلی دادوستد می‌شود. در این راستا همچنان عوامل و بهانه‌هایی برای حمایت از بازار سهام و تداوم رشد بورس مطرح می‌شود؛ کاهش نگرانی‌ها از بودجه سال ۹۹، بهبود قیمت‌ها در بازار جهانی، رشد نرخ دلار و به‌ویژه افزایش نرخ دلار نیمایی، ورود نقدینگی جدید به بورس، رکود حاکم بر بازارهای سرمایه‌گذاری موازی و همچنین انتشار گزارش عملکرد آذر و گزارش‌های ۹ماهه شرکت‌ها از جمله عواملی است که رشد قابل‌توجه بازار سهام در این مدت را شکل داده است. 

۲۲۳۲۲۷

کد خبر 1332437

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =