کولبر مفقودی در برف و بوران هنوز پیدا نشده است

ایلنا نوشت: نماینده مردم مریوان در مجلس شورای اسلامی درباره کولبر مفقود شده در برف و بوران ژالانه کردستان گفت: فعلا هیچ اطلاعی نداریم که این شخص در قید حیات هست یا فوت کرده‌ است.

«منصور مرادی» نماینده مریوان، درباره کولبرانی که شب سه‌شنبه در کولاک گیر افتاده‌اند، گفت: روز گذشته اخباری مبنی بر اینکه گیرافتادن پنج کولبر در کولاک داشتیم که بلافاصله نیروهای امدادی توانستند یکی از آنها را پیدا کرده و به درمانگاه ببرند و آن شخص اکنون از بیمارستان ترخیص شده‌ است. دو نفر دیگر نیز توانستند از کولاک رهایی پیدا کنند.

وی ادامه داد: علاوه بر اینها دو نفر دیگر که برادر بودند، درگیر کولاک شدند که یکی از آنها در مسیر رسیدن به بیمارستان جان خود را از دست داد و یک نفر دیگر همچنان مفقود است. از شب گذشته ما با مدیر کل هلال احمر استان کردستان، مدیرکل ستاد بحران، فرماندار، بخشدار اورامان و دهیار روستای نِنه و انجمن روستای ننه در ارتباطیم و قرار شد؛ از گشت‌های ویژه‌ و سگ‌های زنده یاب برای پیدا کردن این شخص استفاده شود. فعلا هیچ اطلاعی نداریم که این شخص در قید حیات هست یا فوت کرده‌ است.

نماینده مردم مریوان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد:‌ با توجه به اینکه در کوه‌های گردنه تته برف و بوران خیلی زیاد و شدید است، پیگیری‌هایی را انجام داده‌ایم.حتی با معاونت سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری هم تماس گرفتیم که حداکثر امکانات برای پیدا شدن این شخص را لحاظ کنند.

مرادی در پاسخ به این سوال که بالاخره تا چه زمانی قرار است، کولبران با این مشکلات دست و پنجه نرم کنند؟ گفت: ما بارها وضعیت کولبران را به مجلس تذکر داده‌ایم و این مشکل را پیگیری کرده‌ایم‌، اما این مساله و بحث اشتغال آنها به عهده رییس جمهور است. در واقع رییس جمهور باید به فکر کولبران باشد تا این اتفاقات رخ ندهد.

وی تاکید کرد: استان کردستان پتانسیل‌ها و استعدادهای زیادی دارد، ولی هیچ کارخانه‌ای در منطقه ما وجود ندارد و جاده‌ها همچنان جاده‌های جنگی هستند. حتی جاده‌های بین استانی و شهرستانی همچنان خاکی بوده و آسفالت نشده است. در این استان حتی اشتغال پایدار وجود ندارد و درآمدهای ما همان درآمدهای محلی و کوله‌بری است. حتی با این شرایط برخی حاضر نیستند که بازارچه‎های محلی را فعال کنند. باید بازارچه‌های محلی فعال شوند تا شاهد اینگونه اتفاقات در مناطق کردستان نباشیم.

این نماینده مجلس درباره اینکه آخرین باری که نمایندگان کردستان مشکلات کولبران را با رییس جمهور مطرح کرده‌اند، چه زمانی بوده و چرا این پیگیری‌ها منجر به نتیجه خاصی نشده است؟ گفت: یک سال است که قرار بوده ایشان به کردستان سفر کند، اما هنوز این اتفاق نیفتاده و گفته شده که بهمن ماه به کردستان می‌آید، بهمن ماه، زمانی است که بودجه بسته می‌شود و همه کارهای عمرانی تعطیل شده است. در حالی که رییس جمهور باید ابتدای سال می‌آمد و یک سر و سامانی به پروژه‌های عمرانی می‌داد، ولی این کار انجام نشد.

نماینده مردم مریوان در مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: یک ماه پیش در مجلس طی نطقی پنج دقیقه‌ای درباره کولبران صحبت کردم و فیلم و عکس‌هایی از آنها را نیز منتشر کردم تا نمایندگان شرایط سختی کار آنها را ببینند. وظیفه ما پیگیری، نظارت، قانون‌گذاری است.گرچه تاکنون هیچ دولتی برای کردستان کاری انجام نداده است، اما همچنان امیدواریم هرچه سریع‌تر به این مناطق رسیدگی شود.

۲۳۵۲۳۵

کد خبر 1332661

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =