ابزاری کیلیدی که در بازار مسکن شفافیت ایجاد کرد

چه زمانی برای خرید خانه مناسب است؟ این همیشه یکی از سوالهایی است که مردم از کارشناسان و فعالان حوزه مسکن می‌پرسند و انتظار پاسخی شفاف از آنها دارند. این جواب در این بازه زمانی‌که نوسانات قیمتی در اکثر بازارها در حال روی دادن است، امری است بسیار مشکل، که احتمال اینکه نتوان پاسخ درستی به آن داد، زیاد است.

همچنین به دلیل اینکه مسکن کالایی بسیارگران است، این مهم در این بازه زمانی که برای خرید آپارتمان در الهیه باید به ازای هر متر، تا 85 میلیون تومان پرداخت شود، از اهمیت دوچندانی برخوردار است و کارشناسان باید در ارائه تحلیل‌های خود حساسیت بیشتری داشته باشند.

تحلیل‌هایی که باید برمبنای گزارشات و آمارهای صحیح و کاربردی ارائه شود و کارشناسان با استناد به روند معاملات و نوسانات روی داده در بخش‌های مختلف، این مهم را انجام دهند. آمارهایی که باید بروز باشد و بتوان با استناد به آنها این تحلیل‌ها را ارائه داد. این آمارها نیاز دارد علاوه بر شفاف بودن، با سرعت زیادی بروزرسانی شوند تا بتواند اتفاقات مسکنی همان روز را پوشش دهد. این مهم را مرکز آمار ایران در بازه‌های زمانی یک الی سه ماهه ارائه می‌دهد. اما همانطور که گفته شد، نوسانات زیاد اقتصادی، بروزرسانی هر روزه این آمار را بیش از پیش لازم کرد.

از این رو نیاز است، بستری ایجاد شود که بتواند تعداد و قیمت معاملات املاک را در سریع‌ترین زمان ارائه دهد تا جامعه هدف این بخش با آگاهی بیشتر برای فعالیت‌های مسکنی خود تصمیم بگیرند. این مهم را مدتی پیش سامانه اطلاعات بازاراملاک ایران(سابا) ایجاد کرد و مشاورین املاک را موظف کرد تا اطلاعات معاملات خود را از طریق کدرهگیری در این سامانه وارد کنند. این سامانه تا مدتی توانست به عنوان راهنمای سیاستگذاران ماموریت خود را انجام دهد. اما یک منبع اطلاعاتی که مشاورین املاک باشند، نمی‌تواند تمام اطلاعات کافی برای اعمال تصمیم‌های مهم را به سیاست‌گذاران منتقل کند.

در این راستا سامانه‌ای با عنوان کیلید، وارد بازارمسکن شده و توانست با بهره‌گیری از هوش‌مصنوعی اطلاعات بسیارکاربردی را از بسترهای مختلف برداشت کند و پس از پردازش و طبقه‌بندی در قالب ابزارهای مختلف ارائه دهد. یکی از مهمترین آنها، بخش اطلاعات بازار مسکن کیلید است که جامعه هدف آن، علاوه بر سیاست‌گذاران و فعالان حوزه مسکن، مردم و متقاضیان عادی بازار املاک هستند.

بدین صورت تمام مردم می‌توانند، اطلاعاتی از قبیل روندمعاملات و قیمت ملکی خود را به صورت تفکیک شده،‌ در بازه‌های زمانی مختلف مشاهده کنند و برای سرمایه ملکی خود بهترین تصمیم را بگیرند. از سوی دیگر سیاست‌گذاران نیز می‌توانند به عنوان مرجعی برای دریافت اطلاعات کاربردی بازار مسکن از این بخش استفاده کنند.

لازم به ذکر است کیلید در مرحله نخست، مشاورین املاک را برای ارائه فایل‌های آماده عرضه یاری می‌رساند و در سوی مقابل، متقاضیان خرید یا اجاره را با ابزارهای مختلف جستجو، کمک ‌می‌کند تا بهترین انتخاب‌ها را داشته باشند.

همانطورکه اشاره شد، کیلید ابزارهای جستجو را توسعه داده و متقاضیان می‌توانند علاوه بر اعمال فیلترهای مختلف همچون، متراژ دلخواه، تعداد اتاق‌ها، سال ساخت‌بنا، بازه قیمتی و ... از روی نقشه کیلید با مشخص کردن محدوده دلخواهشان فایل‌های آماده عرضه را مشاهده و از جستجوی بدون هدف خودداری کنند. همچنین کیلید برای اولین بار جستجو از روی دوربین گوشی همراه را در کشور راه‌اندازی کرده و شرایطی فراهم کرد تا متقاضیان با قدم زدن در محله دلخواهشان، بتوانند بهترین انتخاب ملکی را داشته باشند. به زبان ساده متقاضی خرید آپارتمان در اختیاریه به راحتی با قدم زدن در این محله می‌تواند به ملک دلخواه خود برسد. بدیهی است این مشخصات در صورت رضایت مالک در اختیار سایرین قرارمی‌گیرد و تمام مباحث امنیتی در این ابزار دیده شده است.

شایان ذکر است، یکی از کاربردی‌ترین ابزارهای کیلید که آن نیز هر دوسمت عرضه و تقاضا را کمک می‌کند، در بین سامانه‌های فعال در سراسر دنیا زبانزد شده است. تخمین قیمت کیلید ابزاری است که با کمترین ضریب خطا توانسته ارزش افزوده‌های بسیاری برای همگان به همراه بی‌آورد. بدین صورت که تنها با واردکردن کدپستی می‌توان ارزش واقعی ملک را به همراه آخرین وضعیت معاملاتی آن، مشاهده کرد. این ابزار در کنار بخش اطلاعات بازار مسکن می‌تواند مشکل ارائه آمار و آگاهی از ارزش روز املاک را برطرف کند و به عنوان راهنمای سیاست‌گذاران به کار گرفته شود.

در کنار این مباحث، سامانه هوشمند کیلید فعالیت‌های مسکنی خود راکامل کرده و محتوای تخصصی در حوزه مسکن و بخش‌های مرتبط با آن را در مجله خبری خود با عنوان کیلید مگ(KiliDmag) منتشر می‌کند.

درنتیجه می‌توان کیلید را مرجعی برای رفع تمام نیازهای مسکنی برشمرد و از آن به عنوان منبعی معتبر برای دریافت اطلاعات املاک استفاده کرد. همچنین می‌توان کیلید را همراه مناسب خرید، فروش و یا اجاره دانست. به طور مثال متقاضی خرید آپارتمان در ازگل می‌تواند ابتدا از نوسانات تعداد و ارزش ملک در این منطقه باخبرشده و از طریق ابزارهای مختلف کیلید، ملک مناسب خود را پیدا کند و با بهره‌گیری از تخمین قیمت مسکن، ارزش واقعی آن ملک با آگاهی کامل را برای مذاکره بهتر با مالک به کاربرد.

2121

کد خبر 1333538

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =