درخواست وزیر بهداشت از مسوولان: به فکر سلامت روح و روان جامعه باشید

ایسنا نوشت: وزیر بهداشت با اشاره به نیاز کشور به افزایش تخت‌های بیمارستانی روانپزشکی، گفت: امروز همه مسؤولان کشور باید به فکر سلامت روح و روان جامعه باشند و این کار تنها در وزارت بهداشت محقق نمی‌شود.

 سعید نمکی در مراسم بهره‌برداری از بخش موقوفه نظام مافی بیمارستان روانپزشکی رازی شهرستان ری گفت: یکی از بخش های مغفول و مهجور در نظام سلامت مربوط به بیماران روحی و روانی می‌شود؛ لذا افزودن تخت و احداث بخش‌های دیگر در این حوزه بسیار مهم و ضروری است.

وی ادامه داد: برای من به عنوان وزیر بهداشت تلخ است که بگویم ما نیازمند افزودن تخت بستری بیماران اختلال روانی هستیم و این نشان می‌دهد که ما در برخی عرصه‌ها خوب کار نکردیم؛ برای مثال اگر ما در عرصه پیشگیری و بهداشت خوب کار می‌کردیم، دیگر امروز نیاز نبود بگوییم نیازمند افزایش تخت بستری هستیم.

نمکی شیوع افسردگی و بیماری های روحی و روانی در جامعه را یک زنگ خطر برای متخصصان عرصه سلامت و امور اجتماعی بیان کرد و گفت: در عرصه شهرسازی، شادی آحاد جامعه باید مورد توجه قرار گیرد.

وزیر بهداشت ادامه داد: امروز همه مسؤولان کشور باید به فکر سلامت روح و روان جامعه باشند و این کار تنها در وزارت بهداشت محقق نمی‌شود و ما می‌توانیم در وزارت بهداشت فرزندان را در برابر بیماری واگیردار واکسینه کنیم، اما در عرصه سلامت روان جامعه همه باید تلاش کنند.

نمکی افزود: رسانه‌ها، روحانیت و وزارت ارشاد باید شادمانی و نشاط را به جامعه برگردانند و کسی نباید دلمردگی و ناامیدی را به جامعه القا کند؛ این القا خیانت به ملت است. بهداشت روان جامعه باید اصلاح شود.

وی ریشه بسیاری از بیماری‌ها را مربوط به مسائل روحی و روانی دانست و تاکید کرد: این خطای استراتژی علم طب بود که روانپزشک را از دیگر علوم طلب جدا کرد؛ در حالی که نخستین مساله در امر سلامت مربوط به مسائل روحی می‌شود.

براساس این گزارش، آئین بهره‌برداری از بخش موقوفه نظام مافی بیمارستان روانپزشکی رازی در شهرری با حضور دکتر سعید نمکی - وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و حسین توکلی کجائی - معاون استاندار تهران و فرماندار ویژه شهرستان ری و خانواده واقف «نظام مافی» برگزار شد.

این پروژه در زمینی به مساحت ۵ هزار متر مربع در ضلع شمالی بیمارستان رازی با کاربری آسایشگاه بیماران روحی و روانی تأسیس و به بیماران خدمات دهی می‌کند.

گفتنی است که ساختمان موقوفه مرحوم دکتر علی نظام مافی به متراژ پنج هزار مترمربع و با ظرفیت ۱۵۰ تخت توسط خانواده مرحوم دکتر نظام مافی با اعتباری بیش از ۱۰ میلیارد تومان جهت آسایشگاه بیماران روانی در مرکز آموزشی- درمانی روانپزشکی رازی احداث شده است.

۲۳۵۲۳۲

کد خبر 1333993

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =