جنوب بازار بزرگ تهران به مترو متصل شد/ حناچی: مسیر سبز ساختیم

امروز ایستگاه مترو مولوی در جنوب تهران در خط ۷ مترو افتتاح شد. در حال حاضر بیش از ۶۵ هزار مسافر به صورت روزانه از خط ۷ مترو استفاده می‌کنند و برآوردها نشان می‌دهد با افتتاح و راه اندازی این ایستگاه ۵ هزار مسافر دیگر به مسافران این خط افزوده خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در حاشیه مراسم افتتاح ایستگاه مترو مولوی، شهردار تهران در جمع خبرنگاران گفت: راه حل کوتاه مدت تعطیلی مدارس می تواند در کاهش آلودگی هوا اثرگذار باشد اما نقش مصرف‌کنندگان کلان که سوخت مازوت و گازوئیل  استفاده می‌کنند بیشتر است.

پیروز حناچی در ادامه سخنانش اظهار کرد: پیرو قولی که به شهروندان داده بودیم امروز ایستگاه مترو مولوی افتتاح شد که نقش زیادی در سرویس‌دهی بخش جنوبی بازار دارد چرا که در نزدیکی بازار پارچه‌فروشان و پرنده‌فروش‌هاست.

او با بیان اینکه به طور طبیعی این ایستگاه در کاهش ترافیک منطقه تأثیرگذار خواهد بود، گفت: یکی از ویژگی‌های این ایستگاه سیستم تهویه آن است که در شرایط تحریم در کشورمان ساخته شده است.

حناچی: مسیر سبز در مترو طراحی کردیم

شهردار تهران با بیان اینکه سرفاصله حرکت قطارها در این خط ۱۰ دقیقه است و تلاش می‌کنیم این زمان را کاهش دهیم، درباره نقش تعطیلی مدارس در کاهش آلودگی هوا، تصریح کرد: راه حل کوتاه مدت تعطیلی مدارس می تواند در کاهش آلودگی هوا اثرگذار باشد اما نقش مصرف‌کنندگان کلان که سوخت مازوت و گازوئیل  استفاده می‌کنند بیشتر است.

وی در ادامه اظهارات خود گفت: برای این ایستگاه مسیر خروج اضطراری به عنوان مسیر سبز طراحی شده که در شرایط اضطراری می‌توان از آنها بهره‌مند شد.

حناچی درباره جلسه شهرداری با جهانگیری و مشخص شدن سهم هر کدام از دستگاه‌ها در کاهش آلودگی هوا، گفت: درصدی برای آن تعیین نشده اما ۱۴ دستگاه در این مسئله نقش دارند که در این بین نقش شهرداری تهران در آلودگی هوا از همه دستگاه‌ها کمتر است اما تلاش می‌کنیم با افزایش ظرفیت مترو و اتوبوس اوضاع را بهتر کنیم. در مسئله آلودگی هوا آلاینده هایی که خارج از محدوده تهران فعالیت می‌کنند صنایع بزرگ و نیروگاه‌ها نیز باید مورد توجه قرار بگیرند. چرا که آلودگی آنها بر شهر تهران سایه می‌اندازد.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه طرح زوج و فرد در روزهای آلوده از درب منازل اجرایی می‌شود و این امر موجب سردرگمی شهروندان شده است، خاطرنشان کرد: در شرایط اضطراری این امر طبیعی است اما به طور طبیعی طرح زوج و فرد نداریم.

شهردار تهران همچنین در پاسخ به پرسش دیگری درباره کاهش ۲۰ درصدی بودجه مترو در لایحه بودجه سال آینده گفت: وضعیت بودجه هنوز قطعی نشده و برای شهرداری از محل اوراق مشارکت نیز سهمی دیده شده، علاوه بر این در کمیسیون عمران مجلس نیز درباره این بودجه صحبت شده است.

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه با پول مردم دوربینهایی خریداری شده ولی پلیس راهور کد تخلفات را به شهرداری نمی‌دهد و این بازی چه زمانی تمام خواهد شد گفت: ما هیچ بازی‌ای نداریم و فضا، فضای همکاری است. این موارد جزو موضوعات کارشناسی است و نباید به مطبوعات کشیده شود. اداره تهران نیز جز همکاری همه دستگاه‌ها ندارد.

محسن هاشمی: قرار بود ماهانه یک ایستگاه افتتاح کنند

محسن هاشمی در حاشیه افتتاح ایستگاه متروی مولوی، اظهار کرد: شهردار تهران و معاونت حمل و نقل پیش از این قول داده بودند هر ماه یک ایستگاه مترو در تهران افتتاح شود. تقاضای شورای شهر نیز عمل به این وعده‌هاست.

وی افزود: سه هفته پیش شهردار تهران قول داد سه ایستگاه جدید افتتاح می‌شود که امروز شاهد افتتاح ایستگاه مولوی بعد از قول شهردار هستیم. البته دو رام قطار نیز به چرخه مترو افزوده شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران درباره جلسه با رئیس قوه قضاییه، اظهار کرد: موضوع، اعاده حقوق شهروندی بود و درباره حقوق مکتسبه مردم و همچنین اتفاقات شهر نیز صحبت شد اما عمده بحث این جلسه موضوعات شهرسازی بود. همچنین درباره تراکم اضافه کمیسیون‌های ماده ۵ و ۱۰۰ نیز صحبت شد.

وی با بیان اینکه توجه آقای رئیسی به موضوع عدم انجام خلاف در حوزه شهرسازی بود، اظهار کرد: در این جلسه تاحدودی درباره آلودگی هوا صحبت شد ولی بحث جدی صورت نگرفت. البته آلودگی هوا در دو بخش منابع آلاینده و ذرات معلق مطرح است و نقش خودروهای شخصی در تولید ذرات معلق بسیار کمتر از صنایع آلاینده، پالایشگاه ها و کارخانه ها است.

هاشمی همچنین درباره تعطیلی مدارس نیز گفت: با انجام این امر از میزان ذرات معلق کم نمی‌شود ولی حفظ سلامت دانش‌آموزان را در پی دارد چرا که این قشر نسبت به آلودگی هوا آسیب پذیرتر هستند.

۲۳۵۲۳۱

کد خبر 1334304

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =