چین می‌خواهد انجیل و قرآن را "بازنویسی سوسیالیستی" کند!

ایسنا نوشت: نشریه انگلیسی "دیلی‌ میل" در گزارشی می‌نویسد، پکن قصد دارد روایتی نو از قرآن و انجیل بر اساس "ارزش‌های سوسیالیستی" ارائه دهد! رهبری حزب کمونیست چین در ماه نوامبر دستور ارزیابی جامع کتاب‌های کلاسیک مذهبی را داده است.

خبرگزاری کاتولیکی آلمان به نقل از پورتال اینترنتی "دیلی میل" از بازنویسی و بررسی قرآن و انجیل در چین خبر داد. وبسایت این نشریه انگلیسی از قول یک مقام ارشد چینی می‌نویسد، قرار شده نسخه‌های جدید کتب مذهبی، حاوی مطالبی مغایر با عقاید و نظرات حزب کمونیست نباشند! به گفته این مقام، بخش‌هایی که در اداره سانسور، نامطلوب تشخیص داده شوند، تغییر کرده و از نو نگاشته خواهند شد!

ظاهرا موضوع به دستوری باز می‌گردد که حزب کمونیست چین در ماه نوامبر، برای ارزیابی جامع از کتب مذهبی کلاسیک با هدف بازنگری در محتواهای مغایر با پیشرفت‌های زمانه داده است. این دستور البته هیچ نامی از قرآن یا انجیل به عنوان کتب مقدس مسلمانان و مسیحیان نمی‌آورد.

روزنامه فرانسوی "فیگارو" نیز درهمین زمینه می‌نویسد، مقامات مذهبی باید با رعایت دستور شی جینپینگ، دبیرکل حزب کمونیست و رئیس جمهور چین، ایدئولوژی مذاهب مختلف را در تطابق با "ارزش‌های بنیادین سوسیالیسم" و "ضرورت‌های زمانه" تبیین و تفسیر کنند.

در واقع از متولیان ادیان خواسته شده که "یک سیستم مذهبی با خصوصیات چینی" بسازند و با ارزیابی دوباره و بازنویسی کتب مذهبی، جلوی "افکار افراطی" و "اندیشه‌های بدعت‌آمیز" در  کشور را بگیرند.

به گزارش دویچه‌وله، این خبر در حالی منتشرشده که چین به خاطر نوع رفتار با اقلیت مسلمان اویغور و سرکوب این گروه، تحت انتقادهای شدید بین‌المللی قرار دارد. کارشناسان سازمان ملل می‌گویند دستکم یک میلیون مسلمان در اردوگاه‌هایی واقع در سین کیانگ در غرب چین نگاهداری و شستشوی مغزی می‌شوند.

چین می‌گوید این اردوگاه‌ها برای مقابله با تروریسم و بازآموزی افراد ساخته شده‌اند، اما "اتحادیه بین‌المللی خبرنگاران تحقیقی" مدارکی ارائه کرده که نشان می‌دهد اویغورها در این مراکز مورد تنبیه قرار می‌گیرند و مجبور به ابراز ندامت و اعتراف علیه خود می‌شوند.

سفیر چین در بریتانیا، چنین اخباری را جعلی خوانده است.  

2323

کد خبر 1335425

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
  0
  منتظر عکس العمل کفن پوشان هستم که البته بعید است اقدامی انجام دهند
 • US ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
  0
  اینجاست که نشون میده ما طرف سیاه تاریخ ایستادیم !!!!!!
 • IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
  0
  کالاهای چینی رو تحریک کنیم هر کسی به نوبه خودش نخره و کمکی به امت رسول الله بکنه و هم از شر کالاهای کشنده چینی خلاص بشه اینجور تجار سودجو هم نمیتوانند این اشغالها رو وارد کشور کنند و تولید کننده های داخلی با کیفیت بیشتری تولید خواهند کرد
 • IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
  0
  کشور دوست و همساده!
 • IR ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
  0
  بسیار بیجا می کنی که قرآن رو باز نویسی کنی