چه چیزی خارجی‌های حرفه‌ای را ایرانی می‌کند؟

مربیان و بازیکنان خارجی شاغل در فوتبال ایران گاهی مجبور می شوند برای رسیدن به خواسته‌های خود دست به اقدامات عجیبی بزنند.

عرفان حاج‌بابایی: طی سالیان اخیر مربیان و بازیکنان زیادی از خارج از کشور به ایران آمده اند تا در اینجا به فعالیت فوتبالی خود بپردازند. خارجی هایی که در این سال ها ما همه جوره اش را دیده ایم. بعضی هایشان چنان با کیفیت و فوق العاده بودند که هنوز هم بعد چند سال که از جدایی آنان می گذرد هواداران حسرت حضور نداشتن شان را در تیم خود می خورند و بعضی های دیگر هم آن قدر ضعیف و بد عمل می کردند که باعث می شد سریعا انگ دلالی و سودجویی به مربیان یا مدیران باشگاه آن بازیکن زده شود.

با این حال یکی از نکاتی که به وضوح در بین بازیکنان و مربیان خارجی شاغل در فوتبال ایران دیده می شود، تغییر رفتار آن ها پس از مدتی کوتاه است. این خارجی ها در ابتدا بسیار حرفه ای و مطابق اصول و فنونی که سال ها در اروپا یا آمریکای جنوبی طبق آن کار کرده اند عمل می کنند و بالطبع از طرف مقابل هم همین انتظار را دارند. اما با گذشت زمانی چند ماهه به این مسئله پی می برند که داستان ایران با بقیه نقاط دنیا متفاوت است و آن ها برای احقاق حق خود و تیم شان مجبور می شوند راه دیگری را در پی بگیرند. به عنوان مثال در زمان حضور کارلوس کی روش در تیم ملی فوتبال ایران، او خود به کشورهای دیگر سفر می کرد تا کمپی مناسب را برای اردوی تیم ملی پیدا کند یا تلاش می کرد تا بازی دوستانه ای را برای شاگردانش تدارک ببیند در حالی که این امور قطعا از وظایف مدیران حاضر در فدراسیون بود اما چون آن ها مطابق میل سرمربی کارها را پیش نمی بردند و کی روش نسبت به عملکرد آن ها رضایت و اعتماد نداشت،خود مستقیما وارد عمل می شد تا کارهای تیم ملی معطل نماند.

علت این تغییر رفتار چیست؟

نمونه بارز تغییر رفتار خارجی های حرفه ای در فوتبال ایران،ماجرای استراماچونی و کالدرون با تیم های استقلال و پرسپولیس است. آن ها در ابتدا مطابق اصول و قوانین بین المللی با تیم هایشان قرارداد بستند و بر سر مسائل مختلف به توافق رسیدند. اما با گذشت چند ماه و پس از عملکرد خوبی که هر دو در تیم هایشان از خود به جای گذاشتند، حالا هرکدام به طریقی ساز مخالف کوک کرده اند و با مدیران به مشکل خورده اند. استراماچونی که حدود دو هفته است که تهران را ترک کرده و تکلیف ادامه همکاری اش با آبی ها مشخص نیست و هر روز مطلب تازه ای پیرامون ماجرای او و استقلال منتشر می شود. گابریل کالدرون هم علی رغم اعلام مدیرعامل باشگاه پرسپولیس مبنی بر اینکه او بخشی از مطالباتش را دریافت کرده، با حضور در برنامه های تلویزیونی یا انتشار پست در صفحه اینستاگرامش،خود را ناامید و ناراحت از باشگاه اعلام می کند و می گوید که با این وضع ادامه همکاری ممکن نیست.

عده ای بر این باورند که سر زدن این رفتارهای به ظاهر غیرحرفه ای از افرادی که ادعای حرفه ای بودن دارند، از بعضی مشاوران و دلالان سرچشمه می گیرد. افرادی که به تحریک بازیکنان و مربیان خارجی می پردازند تا آن ها به هر طریقی شده مطالبات خود را زنده کنند و احتمالا در این میان سودی هم به این افراد خواهد رسید. اما از سویی دیگر نباید رفتارهای مدیران و مسئولان باشگاه ها را هم نادیده گرفت. آن هایی که به راحتی زیر قول های خود می زنند و از اجرای مفاد قرارداد منعقد شده بین باشگاه و مربی سر باز می زنند،عملا اولین خشت رفتار غیر حرفه ای را بنا می کنند و همین باعث می شود تا سایرین هم با خروج از قواعد بازی، برای گرفتن حق خود از هر دستاویزی استفاده کنند. بی تردید ضعف و بی تدبیری مدیران و همچنین عدم توانایی آن ها در تامین منابع مالی و اینکه آن ها چندان با آداب مذاکره و گفت و گو به ویژه با اشخاص خارجی که از فرهنگ و سیستمی متفاوت به ایران آمده اند آشنا نیستند، از جمله اصلی ترین عوامل است که باعث تغییر رفتار مربیان و بازیکنان می شود و در این میان هیچکس هم به جز تیم و هوادارانش ضرر نخواهد کرد.

254 43

کد خبر 1335466

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • NL ۲۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۷
    0 0
    پسر با تربیت آرژانتینی , بای بای .