جلسه سرنوشت‌ساز درباره FATF /شبیخون پیامکی به مجمع تشخیص

حالا دیگر شماره معکوس برای سررسید اولتیماتوم FATF آغاز شده است، اما همچنان این جدال داخلی است که برای تصمیم‌گیری درباره این لوایح حرف اول را می‌زند

به گزارش خبرآنلاین، کافی است تریبون به دستشان بیفتد تا هر آنچه انتقاد از وضعیت معیشت و اقتصاد کشور است بر سر دولت بریزند، اما وقتی هشدار داده می‌شود که برخی تصمیمات وضعیت ایران را بحرانی می‌کند، ندای مخالفت سر می‌دهند. این حکایت یک‌سال جدال برای تصویب یا رد لوایح FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

مهر ماه ۹۸ بود که گروه اقدام ویژه مالی طی بیانیه‌ای مهلتی چهار ماهه به ایران داد تا اخرین تصمیماتش را برای الحاق به دو کنوانسیون «پالرمو» و«CFT » اتخاذ کند و تکلیف این لوایح را برای آخرین‌بار روشن کند که نتیجه این تصمیم می‌تواند ایران را به درون لیست سیاه FATF پرتاب کند و یا از این لیست جدا کند و دریچه تجارت و معاملات بانکی را پیش رویش باز کند؛ حالا دیگر شماره معکوس برای سررسید اولتیماتوم FATF آغاز شده است، اما همچنان این جدال داخلی است که برای تصمیم‌گیری درباره این لوایح حرف اول را می‌زند.

شبیخون پیامکی

چند ماهی می‌شد که می‌گفتند لوایح FATF از دستور کار خارج شده است، اما با نزدیک شدن به پایان مهلت چهار ماهه، بار دیگر این لوایح به صدر اخبار آمد؛ هفته پیش بود که محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کرد، روز چهارشنبه یعنی امروز، در جلسه مجمع تشخیص نظام این لوایح به بحث گذاشته می‌شود، اما درست شب قبل از برگزاری این جلسه خبر از سیل پیامک‌های ارسالی به اعضای مجمع به گوش رسید؛ پیامک‌هایی که سراسر توصیه برای رد این لوایح بود. محمد صدر از اعضای مجمع تشخیص مصلحت‌ نظام این حمله پیامکی را یک اقدام تشکیلاتی می‌داند که حتی ارسال کننده‌های آن‌ها از چند و چون این لوایح خبر ندارند.

او درباره محتوای این پیامک‌ها به خبرآنلاین می‌گوید: «محتوای آنها این است که «این لوایح را تصویب نکنید» «تصویب این لوایح خیانت به خون شهدا و بی‌وفایی به امام است» و .. . یعنی حرف‌ها و صحبت‌هایی که همواره در این موارد گفته می‌شود و من مطمئن هستم ارسال کنندگان این پیامک‌ها هیچ‌کدام نمی‌دانند FATF و CFT  چیست و تنها بر اساس یک اقدام تشکیلاتی شروع به ارسال این پیامک‌ها کرده‌اند

صدر به اعتمادآنلاین در همین رابطه می‌گوید: «متاسفانه از متن برخی پیام‌ها روشن است از بحث‌هایی که داخل کمیسیون‌ها مطرح می‌شود هم مطلع هستند. یعنی احتمالاً از داخل خود کمیسیون‌ها هم مطالبی را به این تشکیلات منتقل می‌کنند.» البته تنها محمد صدر نبود که با حجم زیادی از پیامک مواجه شده بود، بلکه «مجید انصاری» از دیگر اعضای مجمع تشخیص نیز درباره این پیامک‌ها به ایرنا می‌گوید: «اگر چه پیامک‌ها تنوع محتوایی داشته اما ۷۰ درصد آنها شبیه به هم بوده و این طور به نظر می‌رسد که از یک مرکز واحد هماهنگ شده است. سال گذشته هم در جریان بررسی لوایح مرتبط با اف‌ای‌ای‌اف جمعی از نمایندگان از دریافت پیامک‌های تهدیدآمیز در مورد تصویب این لوایح خبر دادند.»

تنها موافقان این لوایح نیستند که هدف این حمله پیامکی قرار گرفته‌اند و مخالفان نیز از ترکش‌های آن در امان نبودند تا آنجا که غلامرضا مصباحی‌مقدم در این رابطه به ایسنا می‌گوید: «برای من هم از شب گذشته همانند چند تن دیگر از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام پیامک‌های مخالفت با پیوستن به FATF ارسال شده است

محسن رضایی درباره ارسال پیامک‌ها می‌گوید: «ما گاهی شاهد حرکات مشکوک در ارتباط با این دو لایحه هستیم  و عده‌ای تحت عنوان مخالف و عده‌ای نیز تحت عنوان موافق در حال  سیاسی کردن بحث‌های حقوقی این دو لایحه هستند و به دلیل همین سیاسی‌کاری‌ها شورای FATF  فضا را مهیا دیده تا در امور سیاسی کشور دخالت کند

 جلسه سرنوشت ساز

از همان یک هفته پیش گفته بودند که امروز جلسه‌ مجمع درباره لوایح پالرمو و CFT  برگزار خواهد شد، جلسه‌ای که ضد و نقیض‌های زیادی درباره آن مطرح شد؛ ضد و نقیض‌هایی که درست چند ساعت قبل از برگزاری جلسه امروز مجلس آغاز شد و جرقه آن را هم «حسین مظفر» از اعضای مخالف این لوایح روشن کرد. او از برگزاری این جلسه خبر ‌می‌دهد، اما آنطور که می‌گوید گویا در این جلسه برای این لوایح خواب‌هایی دیده شده است. مظفر به فارس می‌گوید: «ممکن است در جلسه امروز مجمع، لوایح پیوستن به کنوانسیون‌های FATF تعلیق یا مشروط به رفع تحریم‌ها شود یا اصلاً رای نیاورد». مظفر به نامه‌ نمایندگان و رئیس جمهوری به رهبری هم اشاره می‌کند و می‌گوید رهبری تمام این نامه‌ها را به مجمع ارجاع داده‌اند و از مجمع خواسته‌اند تا به دقت بررسی شود.

در حالی که مظفر می‌گوید در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار است این لوایح رد یا تعلیق شود، «محمد صدر» از در دستور کار نبودن این لوایح خبر می‌دهد. او با اشاره به اینکه تا پایان مهلت FATF زمان زیادی باقی نمانده است به خبرآنلاین می‌گوید: «با وجود محدود بودن وقت باید حتما این موضوع در جلسه امروز مجمع قرار می‌گرفت اما متاسفانه این موضوع در دستورکار امروز مجمع قرار داده نشد و این یک اشکالی است که مجمع تشخیص مصلحت نظام با موضوعی به این مهمی این چنین بی‌توجه برخورد می‌کند.»

اما محسن رضایی درباره این جلسات می‌گوید: «قطعاً جلسه امروز جلسه بسیار مهمی در این رابطه است.»  تاکنون هیچ چیز در ارتباط با این دو لایحه به تصویب مجمع نرسیده است. منتها بعضی از مصوبات است که فعلاً مصلحت نیست که بیان شود چرا که باید دید جایگزینی برای آنها وجود دارد یا خیر.»

او با با بیان اینکه زمان رسیدگی به کنواسیون پالرمو گذشته است، ولی CFT هنوز زمان دارد، می‌گوید: «با توجه به این که این دو لایحه ارتباط حقوقی و معنایی با هم  دارند و در توصیه‌های ۴۱ گانه کارگروه FATF موثر هستند، در حال بررسی دقیق در کمیسیون مشترک هستیم تا ببینیم رد یا تایید این لوایح چه آثاری برای کشور خواهد داشت.»

رضایی ادامه می‌دهد: «بحث‌های بسیار فنی در این رابطه مطرح است. عده‌ای می‌گویند اگر به این کنوانسیون‌ها بپوندیم چه آثار منفی برای کشور دارد و عده‌ای دیگر معتقدند که با توجه به اینکه کشور در معرض تحریم‌های سنگین قرار دارد و FATF  نیز هنوز چشم‌انداز روشنی در صورت پذیرش این مصوبات برای ما مشخص نکرده، ممکن است به معیشت مردم آسیب وارد شود. لذا مسئله به طور واقعی و جدی در حال بررسی است»

مخالفات از تریبون ریاست

آیت‌الله آملی لاریجانی که ریاستش بر مجمع تشخیص مصلحت نظام در شرف یک سالگی است، درباره این لوایح به وضوح از موضع ریاست به مخالفت با آن می‌پردازد و در آخرین اظهار نظرهایش می‌گوید: «اگر از من شخصا نظرم را بپرسید، پالرمو و CFT به شدت برای امنیت ملی خطرناک هستند به ویژه CFT که بسیار خطرناک‌تر است.»

او ادامه می‌دهد: «ما هر چه جلوتر رفتیم شک‌مان به آمریکائی ها و اذنابش و کسانی که اعضای FATF هستند بیشتر شده است. این روشن است.می خواهم بگویم واقعا آدمهای خطرناکی هستند.آدمهای فاسدیند. البته از قبل آدمهای فساد و خطرناکی بودند. برجام‌شان نشان داد چقدر آدمهای ناقابلی‌اند و CFT بدتر از برجام است.»

لاریجانی می‌گوید: «بدانید من به وظیفه‌ام عمل می‌کنم. من فکر خودم این است که این مصوبات مجلس قطعی نباشد، معلوم نیست که مصلحت باشد هم چنین چیزی، ولو فوائدی هم دارد. مفاسدی هم دارد. روی ترازو باید گذاشت. به نظر من خطر امنیتی‌اش بسیار شدیدتر استالبته به نظر بنده هم پالرمو و هم CFT خطر امنیتی بالایی دارد، البته خطر CFT برای امنیت بیشتر هم هست. اینکه FATF هی هر دفعه می‌گوید، این آخرین مهلت است، شما فکر می‌کنید به این تهدیدات و امثال آن گوش می‌کنم؟»

گره لوایح باز می شود؟

از ساعت ۱۳ جلسه کمیسون مشترک مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بررسی پیوستن به کنوانسیون FATF  تشکیل شده و اگر این جلسه به نتیجه قابل بحثی برسد، نتیجه آن به صحن اصلی مجمع تشخیص خواهد آمد. جلسه‌ای سرنوشت ساز که اگر مانند گذشته بی‌نتیجه نباشد و به مباحث آن به جلسات بعدی موکول نشود یا گره لوایح FATF باز خواهد می‌کند یا گره‌ای بر گره‌های اقتصادی کشور می‌افزاید.

۱۷۲۷۲۷

کد خبر 1337582

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =