۰ نفر
۱۰ اسفند ۱۳۸۹ - ۱۰:۵۴

بعد از ارائه فناوری کینکت برای کنسول ایکس.باکس و استقبال چشمگیر کاربران، آیا می‌توانید باور کنید یک تیم مهندسی با استفاده از این ابزار، روباتی امدادگر برای شناسایی مصدومان و اجساد زیر آوار ساخته است؟

ابوالفضل کریمی: بعد از زلزله نیوزیلند، باز هم موضوع پیدا کردن و نجات زلزله‌زدگانی که زیر آوار مانده‌اند به موضوع داغ برخی از سایت‌ها و گروه‌های تحقیقاتی تبدیل شد. استفاده از سگ‌ها، گوش دادن به صداها در اطراف منطقه زلزله‌زده و زیر و رو کردن خاک معمول‌ترین روش‌های پیدا کردن افراد و اجساد محصور شده در زیر زمین است. این در حالی است که بعد از موقعیت یابی قربانیان نیز، به دلیل شرایط خاص یک محل ممکن است ورود نیروهای امداد و نجات با خطرات زیادی همراه باشد.

robot to aid earthquake rescueبه همین دلیل یک گروه از مهندسان از دانشگاه وارویک در حال کار برای ساخت روباتی هستند که می‌تواند وارد ساختمان‌های ناپایدار شده و به دنبال نشانه‌های حیات بگردد.

به گزارش بی‌بی‌سی، تاکنون فناوری‌های قبلی بر تجهیزات گران قیمت لیزری استوار بودند، اما تیم دانشگاه وارویک از یک وسیله بسیار ارزان‌تر و در دسترس‌تر استفاده کرده است. کینکت کنسول بازی مایکروسافت!

این وسیله که قابلیت شناسایی و تشخیص حرکت را دارد، می‌تواند در ساخت روباتی استفاده شود که به طور دقیق اطراف خود را مدل‌سازی می‌کند و حتی می‌تواند مکان‌هایی را که احتمال به دام افتادن قربانیان وجود دارد شناسایی کند.

پیتر کروک مهندس مکانیک این پروژه در این باره می‌گوید:« کل ایده این طرح محافظت از جان ماموران نجات است. برای شروع عملیات شناسایی یک تیم دو نفره کافی است. این تیم فقط باید در یک مکان امن مستقر شده و روبات را به داخل منطقه مورد نظر بفرستند تا به جستجوی دیگران بپردازد.»

 

50132

کد خبر 133858

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =