تحلیل سی ان ان از تهدید ترامپ علیه اماکن فرهنگی/ تئوری مرد دیوانه یک تئوری سیاسی است

ایرنا نوشت: تارنمای سی‌ان‌ان در گزارشی، تهدید دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درباره حمله به مراکز فرهنگی ایران را یادآور «تئوری مرد دیوانه» در روابط بین‌الملل دانست و نوشت:‌ این تهدیدها فقط اهداف سیاسی کوتاه‌مدت را تامین می‌کند.

این رسانه آمریکایی با پرداختن به تئوری مرد دیوانه درباره ترامپ، تصریح کرد، به طور حتم فردی که از نظر روانی سالم است اماکن مذهبی و فرهنگی را هدف قرار نمی‌دهد.

تئوری مرد دیوانه، در روابط بین الملل یک تئوری سیاسی است که به طور عمده با سیاست خارجی «ریچارد نیکسون» سی و هفتمین رئیس جمهور آمریکا در  ارتباط است. نیکسون و دولت او تلاش کردند رهبران کشورهای کمونیستی متخاصم را وادار به این تفکر کنند که رئیس جمهوری، فردی غیرمنطقی و دمدمی مزاج است.

بر اساس این تئوری، به این ترتیب رهبران کشورهای متخاصم به دلیل نگرانی از واکنش غیرقابل پیش‌بینی آمریکا، از تحریک کردن این کشور خودداری می‌کنند.

سی‌ان‌ان در ادامه نوشت: در حالی  که ایران خود را آماده انتقام‌گیری به دلیل ترور سردار قاسم سلیمانی می‌کند، به نفع ترامپ است که به نظر برسد او امکان دارد به روش غیرعاقلانه‌ای به آن واکنش نشان دهد. «تهدیدهای ترامپ همچون بسیاری از واکنش‌های فوری او، اهداف سیاسی کوتاه مدت را تامین می‌کند و به نظر می رسد با مفاهیم حفظ منافع بلندمدت آمریکا مغایرت دارد.»

به نوشته این رسانه، وعده ترامپ در هتک حرمت به گنجینه های باستانی تمدن پارسی، تهدید آمریکا علیه موجودیت ایران را اثبات می‌کند. لفاظی‌های ترامپ از دیدگاه بسیاری از افراد در سراسر جهان و منتقدان دولت او در داخل شرم‌آور است. حتی وزیر دفاع ترامپ نیز این تهدید را رد کرده است.

سی‌ان‌ان نوشت: ترامپ احتمالا بعد از آگاهی از این که هرگونه حمله به اماکن فرهنگی، او و سربازان آمریکایی را در معرض اتهام‌های جنایت جنگی قرار می دهد، لحن خود را تغییر خواهد داد.
این رسانه آمریکایی افزود، آمریکا به طور معمول تلاش کرده تمدن را حفظ کند تا مانند طالبان و داعش برای تخریب آنها اقدام کند؛ اما تاکید ترامپ در هدف قرار دادن میراث فرهنگی ایران شاهد جدیدی است که نشان می‌دهد او چگونه آمریکا را به نیروهایی کاملا نامتعادل در یک نظم جهانی آسیب‌پذیر تبدیل کرده است.

ترامپ به تازگی و در واکنش به احتمال تلافی ترور سردار سلیمانی و همرزمانش در بغداد، در توئیتی ایران را تهدید کرد که در صورت حمله به نیروها و منافع آمریکا، ۵۲ مکان از جمله بخش های حائز اهمیت برای فرهنگ ایران را هدف قرار خواهد داد؛ تهدیدی که واکنش های بسیاری در داخل و خارج آمریکا داشت.

312 23

کد خبر 1339821

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =