مروری بر روند اجرایی مرمت بازار تاریخی تبریز/۲۰ هزار مترمربع از بازار تبریز کف‌سازی شد

بهسازی و ساماندهی بازار تاریخی تبریز با اجرای پروژه‌های مختلف عمرانی در حالی آغاز شده که طی دو سال گذشته ۲۰ هزار متر مربع از این بازار کف‌سازی شده است.

به گزارش خبرانلاین به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز، بهسازی تیمچه‌ها، سراها، دالان‌ها و بازارچه‌های مختلف بازار تبریز با عملیات مختلف ساماندهی توسط شهرداری تبریز و با مشارکت اصناف این بازار کهن آغاز شده است.

شهرداری منطقه ۸ تبریز در سال های اخیر عملیات سنگفرش و جداره سازی بازار را در اکثریت محورهای اصلی و فرعی آغاز کرده و هم اکنون شاهد پیشرفت مناسب پروژه های ساماندهی بازار هستیم.

اصلاح کف سازی های بازار از ابتدای سال ۹۷ با کفسازی «سرای صاحب دیوان» و «بازار طلافروشان امیر» با مجموع متراژ یک هزارو ۲۰۰ متر مربع با همیاری اصناف و کسبه این مجموعه ها آغاز شد.

کف سازی «بازار بزازان» و «بازار دباغ خانه» با مجموع با متراژ دو هزار مترمربع از دیگر این اقدامات بود.

در این بین «بازار قیزبستی بازار» و مسیر چهار قبر و همچنین «سرای حاج حسین قدیم» نیز با مجموع دو هزارو ۲۶۰ متر مربع طی سال ۹۷ کف سازی شده است.

فاز دوم کف‌سازی بازار بزرگ تبریز هم اسفندماه سال ۹۷ با کف سازی «بازار صادقیه»، بازارهای «یمن دوزان»، «دلاله زن بزرگ»، «دبه خانه»، ورودی «مظفریه» و «بازار کلاهدوزان» با مجموع سه هزارو ۲۵۰ متر مربع به اتمام رسید.

ولی این عملیات نیمه کاره باقی نماند و با کف‌سازی «سرای میرزا مهدی» و محدوده بازار تبریز به متراژ یک هزارو ۱۸۵ متر مربع در سال در سال جاری نیز ادامه یافت.

فاز سوم کف سازی بازار بزرگ تبریز نیز با کف سازی سه هزارو ۳۴۰ متر مربع در «راسته بازار جدید»، «سرای جعفریه»، «دلاله زن کوچک» و «شریف العلما»، «تیمچه مجیدیه» و یخچال، «بازار شهیدی»، «معبر العلما»، «بازار صفی» تداوم یافت.

پروژه‌های کف‌سازی این بازار تاریخی با پیشرفت ۹۵ درصدی در «بازار سیگار فروشان» و پشت «بازار امیر» و همچین «بازار کفاشان»، «بازار صفی»، «دیک‌باشی» هم اکنون در حال انجام است.

متاسفانه در گذشته، کف‌سازی اکثر معابر بازار تبریز با آسفالت انجام شده است که این نوع کف سازی موجب انتقال رطوبت کف به ستونها، طاقها و آسیب زدن بر بافت آجری بازار می‌شد و با ارزش تاریخی این مجموعه عظیم همخوانی نداشت.

در کف سازی این بازار از سنگ اسپراخون استفاده شده است که با توجه به بومی بودن این نوع سنگ، دارای مقاومت بالایی در برابر سرما و گرما است و همخوانی خوبی با بافت تاریخی بازار دارد.

جداره سازی بازار تبریز بزودی آغاز می‌شود

با توجه به وضعیت نامناسب نمای بیرونی بازار تاریخی تبریز، طرح نهایی جداره سازی بلوار جمهوری اسلامی، طی روزهای آتی تهیه می‌شود.

عملیات جداره سازی سنتی بلوار جمهوری حدفاصل تقاطع دارایی تا میدان نماز با تکیه بر بافت و هویت تاریخی بازار تبریز به زودی اجرایی می‌شود.

مرمت بازار تبریز در دو سال گذشته با کف‌سازی و جداره‌سازی در این بافت تاریخی به منظور حذف زواید بصری و استفاده بهینه شهروندان و گردشگران انجام یافته است.

46

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1340352

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =