تخت ICU در کشور کمتر از نیاز است؛ ۷۲۰۰ تخت جوابگوی بیماران نیست

صدا و سیما نوشت: رئیس انجمن مراقبت‌های ویژه ایران گفت: در حال حاضر ۷۲۰۰ تخت «آی سی یو» در کشور وجود دارد که جوابگوی نیاز بیماران بخش مراقبت‌های ویژه نیست.

 علی امیر سوادکوهی در هفتمین کنگره بین المللی مراقبت‌های ویژه ایران در مرکز همایش‌های رازی با بیان اینکه درحال حاضر ۷۲۰۰ تخت آی سی یو در کشور موجود است، افزود: با توجه به هزینه راه اندازی هر تخت آی سی یو که بین ۱.۵ تا ۲ میلیارد تومان است، امکان افزایش این تخت‌ها با توجه به مشکلات اقتصادی کشور، وجود ندارد.
وی با اشاره به استاندارد تخت‌های ویژه، گفت: ۱۰ درصد تخت‌های بیمارستانی در کشور باید به آی سی یو اختصاص یابد که با این حساب می‌بایست ۲۰ هزار تخت آی سی یو داشته باشیم، زیرا حدود ۲۰۰ هزار تخت بیمارستانی در کشور داریم.
سوادکوهی بر ضرورت مدیریت تخت‌های ویژه بیمارستانی تاکید کرد و افزود: وزارت بهداشت باید هر چه سریع‌تر آئین نامه‌های مربوط به بخش پست آی سی یو را تصویب و ابلاغ کند تا بتوان از ظرفیت تخت‌های ویژه بهتر استفاده کرد.
وی ادامه داد: با پوشش بیمه‌ای خدماتی که در بخش‌های پست آی سی یو ارائه می‌شود، از بار تخت‌های ویژه کم شده است و هزینه‌ها نیز کاهش می‌یابد.
رئیس کنگره بین المللی مراقبت‌های ویژه ایران، گفت: هزینه‌های خدمات در بخش پست آی سی یو، یک دهم بخش مراقبت‌های ویژه است.
سوادکوهی با بیان اینکه دولت می‌بایست پول یارانه را در بخش درمان مردم هزینه می‌کرد، افزود: اگر دولت همان موقع که پرداخت یارانه را شروع کرد، این پول را بابت درمان رایگان اختصاص می‌داد، الان مردم راضی‌تر بودند. مثلاً مردم می‌دانستند از یک سنی به بالا هزینه‌های درمان آن‌ها صفر می‌شود، خیلی راضی‌تر از دریافت یارانه نقدی بودند.
رئیس انجمن مراقبت‌های ویژه ایران، گفت: بستری طولانی مدت در بخش مراقبت‌های ویژه، علاوه بر افزایش هزینه‌های درمان، با عفونت بیمار بستری همراه است که می‌تواند سلامت او را تهدید کند. بنابراین، لازم است که بخش مراقبت‌های ویژه به بهترین شکل ممکن اداره و مدیریت شود.

۲۳۵۲۳۱
کد خبر 1340545

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =