خروج نیروهای آمریکا از عراق و ادعای واهی دریافت غرامت

گزارش "آینده نامعلوم آمریکا در خاورمیانه" در روزنامه دنیای اقتصاد توجهم را جلب کرد و به دقت آن را مطالعه کردم.

در گزارش آمده‌ بود که "در هر حال، خروج آمریکا از عراق آن‌چنان هم ساده نیست.

عراق برای اخراج آمریکا باید یک تریلیون و ۲۲۰ میلیارد دلار بپردازد. بنابر توافق‌نامه‌ امنیتی بین عراق و آمریکا که در سال ۲۰۰۷ میلادی امضا شد، اگر عراق از توافق مذکور عدول کند و آمریکا را ناچار به خروج از این کشور کند باید به این کشور یک تریلیون و ۲۲۰میلیارد دلار بپردازد.

توافق‌نامه‌ مذکور در سال ۲۰۰۹ نیز مورد تجدیدنظر قرار گرفت و بندهایی به آن اضافه شد". هم‌چنین نقل قولی از ترامپ آمده‌بود مبنی بر این‌که "ما در آنجا عراق یک پایگاه هوایی بسیار استثنایی و گران‌قیمت داریم. ساخت آن میلیاردها دلار هزینه برده است... ما عقب‌نشینی نمی‌کنیم؛ مگر اینکه پول آن به ما پرداخت شود" 

رقم مذکور خیلی غیر عادی به نظرم رسید. از این‌رو، در صدد برآمدم که در باره صحّت آن جستجو نمایم. در جستجوی اولیه به لینکی رسیدم(النص القانونی منقول من موقع الامانه العامه لمجلس الوزراء) که بیان می کرد عراق هیچ تعهد مالی به امریکا نخواهد داشت و کاملا با متن انتشار یافته در تعارض است. البته، من نمی‌توانم بگویم که این تمام واقعیّت معاهده‌ی امنیتی بین امریکا و عراق است. ولی، تا آنجایی که بررسی کرده‌ام، متن ناصحیحی نیست. به هر روی، به نظر می‌رسد که امریکایی‌ها در پی راه‌اندازی یک جنگ روانی هستند که باید به این نکته توجه شود. ادعای ترامپ نیز ضمن اینکه فاقد ارزش حقوقی است، ناظر بر این است که دستِ‌کم اگر قراردادی مبتنی بر جبران مالی وجود بین امریکا و عراق وجود دارد، او از آن ناآگاه است.

ولی، به‌نظر می‌رسد که چنین توافقی اساسا وجود نداشته و ندارد وگرنه او به آن استناد می‌کرد و آن سخن بی‌مبنا را بیان نمی‌داشت. حیدر العبادی نخست‌وزیر مستعفی عراق نیز اعلام کرد که درخواست غرامت بابت تاسیسات امریکایی در عراق هیچ مبنای حقوقی ندارد.

* منتشر شده در کانال تلگرام نویسنده . ۱۹ دی ۱۳۹۸

27215

کد خبر 1340604

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =