اعتراف دبیرکل فدراسیون فوتبال: دو میلیون یورو به ویلموتس پرداخت کردیم

ابراهیم شکوری سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال در برنامه سلام صبح بخیر گفت: مطمئن باشید به جام جهانی صعود می کنیم و بهتر از قبل نتیجه می گیریم و پایان دی ماه اسم سرمربی تیم ملی را معرفی می کنیم.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سعید اکبری امروز در برنامه سلام صبح بخیر میزبان ابراهیم شکوری سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال بود.
شکوری در ابتدا با بیان اینکه به همه بازماندگان و ملت عزیز به جهت اتفاقاتی که در هفته گذشته افتاد عرض تسلیت دارم و امیدواریم دیگر شاهد این اتفاقات نباشیم، درباره قطعی شدن حضور امیرقلعه نویی به عنوان سرمربی تیم ملی اظهار کرد: ما هنوز سرمربی تیم ملی را انتخاب نکرده ایم و در حال رایزنی و گفتگو با گزینه ها هستیم و تا به این لحظه هنوز سرمربی تیم ملی انتخاب نشده است. با توجه به شرایطی که داریم در حال بررسی هستیم که ببینیم کدام گزینه می تواند به فوتبال ما آن هم در شرایط تحریم کمک کند.
وی یادآور شد: برای آقای تاج آرزوی سلامتی دارم و ما در قرارداد ویلموتس هم این مطلب را گنجانده بودیم که ما با تحریم ها روبرو هستیم و پرداختی هایمان نیز با توجه به همین تحریم ها خواهد بود. با توجه به اینکه ما نتوانستیم پرداختی داشته باشیم قرارداد ویلموتس از طرف ایشان قبل از بازی عراق فسخ شد. او 4، 5 روز قبل از بازی عراق درخواست فسخ داشتند ولی ما قبول نکردیم و ایشان هم در بازی با عراق روی نیمکت نشست. اکنون هم مراحل این کار دارد پیش می رود و جای نگرانی نیست.
سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال در پاسخ به اینکه چه شد که بعد از فسخ قرارداد فدراسیون 2 میلیون یورو به ویلموتس پرداخت کرد، اظهار کرد: ایشان که خودش نمی تواند فسخ کند و مراجع ذی صلاح باید این موضوع را بررسی کنند. نامه ایشان به فیفا هنوز بررسی نشده و ما هم به فیفا نامه زده ایم. همانطور که اگر مربی یا بازیکنی در داخل کشور به مشکل بخورد به فدراسیون نامه می زند و فدراسیون به ارکان قضایی اش ارجاع می دهد، درباره مربی خارجی هم اینگونه است. از نظر ویلموتس مشکلی نداریم، چون قرارداد خوب بسته شده است و قرارداد حرفه ای توسط اشخاصی بسته شده که صاحب کرسی در AFC و فیفا هستند.
وی افزود: با توجه به تحریم هایی که وجود دارد، انتقال پول برای ما خیلی سخت است و همواره با چالش و مشکل مواجهیم. این قضیه فقط هم در فوتبال نیست و در همه ابعاد جامعه با این مشکل روبروییم. این ماجرا دیگر تمام شده و تمام فکر و ذکر ما این است که مربی خوبی برای تیم ملی مان انتخاب کنیم، چون ما 4 بازی مهم در فروردین و اردیبهشت داریم و حضور یک سرمربی خوب می تواند مسائل را برای ما عوض کند.
شکوری در پاسخ به اینکه آیا با توجه به همین تحریم هایی که به آن اشاره می کنید، پیش بینی نمی کردید به چنین مشکلاتی بربخورید، تاکید کرد: آن زمان تحریم ها هنوز به این شدت نشده بود و از اردیبهشت تاکنون تحریم ها خیلی بیشتر شده است. درباره کیروش، با فیفا مکاتباتی داشتیم و از طریق فیفا پول کیروش پرداخت می شد. اما بعد اینکه این قرارداد را بستیم دیگر فیفا هم هیچ کاری نمی تواند بکند.
وی ادامه داد: تحریم ها خیلی بیشتر شده است و دو میلیون یورو برای ویلموتس هم به سختی پرداخت شده است. در دنیای فوتبال این مبلغ زیاد نیست و این رقم تا پایان فروردین ماه برای ایشان و کادرشان پرداخت شده است و ما حالا از آنها طلبکاریم.
سرپرست دبیرکلی فدراسیون تاکید کرد: ما یک بار می توانستیم این انتقال را انجام دهیم و سعی کردیم در همان دفعه اول این مبلغ را پرداخت کنیم. چون ما می خواستیم ایشان برگردد و فکر نمی کردیم برنگردد. مبلغی هم بیشتر پرداخت شده که ایشان باید به حساب ما برگرداند.
شکوری تصریح کرد: او مربی پروازی نبوده است، در قرارداد هم اینگونه نبوده است. اما شرایطی که پیش آمد ایجاب کرد ایشان کمتر در کشور حضور داشته باشد. اگر به این قرارداد رسیدگی شود حتما به این مسائل هم رسیدگی خواهد شد و در قرارداد همه اینها ذکر شده است. اگر به گذشته برگردید می بینید ایشان حضور پیدا می کرد، به سیرجان رفت و حضور داشت. ولی به هر حال با توجه به شرایطی که داشتیم به مشکل خوردیم و این از حیطه اختیارات فدراسیون فوتبال خارج بود.

سرپرست دبیر کلی فدراسیون اذعان کرد: اگر بخواهیم درباره مشکلات فدراسیون از زمانی که من آمدم صحبت کنیم، ما بحث بازنشسته ها، ورود بانوان، تحریم، مشکل قلبی که برای تاج پیش آمدو... را داشتیم و هر کدام اینها پروسه هایی بوده که از آنها عبور کرده ایم و خدا کمک کرده ما به بهترین شکل کار فدراسیون را انجام بدهیم و امور اجرایی فدراسیون تا این لحظه با مشکل روبرو نشده است. ما 18 تیم ملی داریم که اگر بخواهیم درباره بلیت پرواز تیم امید که حالا به مسابقات رفته صحبت کنم 1 میلیارد و 300 یا 400 میلیون فقط پول بلیت هواپیمای اینها شده تا تیم ما از تهران به بانکوک، از بانکوک به حاجای و از حاجای به سونگخلا برود. این فرآیند به بهترین شکل انجام می شود و در امور اجرایی فدراسیون تا این لحظه به مشکل برنخوردیم.
در ادامه اکبری اعلام کرد: می گفتند حضور شما در فدراسیون نمایشی بوده و همچنان قدرت دست آقای ساکت است که هم در کمیته فنی فوتبال هست، هم در کمیته توسعه فوتسال و فوتبال ساحلی حضور دارد، هم در همه جلسات حاضر می شوند، هم در آکادمی فوتبال هستند و به عنوان رییس فعالیت می کنند. ضمن اینکه سرپرست تیم ملی هستند و با مربیان تیم ملی جلسه می گذارند، ایشان استعفا داده اند یا هنوز هستند و قدرت دستشان است؟
شکوری در این خصوص توضیح داد: آقای ساکت مشاور ارشد رییس فدراسیون بوده اند و درباره اینکه آیا ایشان همچنان مجدد مشاور باشند یا خیر سرپرست جدید در این خصوص تصمیم می گیرد ولی در توانایی آقای ساکت نمی توانیم شک کنیم. ایشان سالها مدیریت کرده است. در کمیته فنی بنده و نفرات دیگری هم حضور داریم و همه با هم کار می کنیم و شرح وظایف کاملا مشخص است. این بحث ها دیگر قدیمی شده است و رسانه ها هر هفته یک سال و دو ماه است درباره آن صحبت می کنند. شرح وظایف مشخص است، اختلاف سلیقه قطعا وجود دارد و من یک جاهایی نه فقط با آقای ساکت بلکه دیگر دوستان هم به چالش می خوریم چون در بحث های اجرایی و تصمیم گیری مشکلاتی پیش می آید اما هرکسی کار خودش را انجام می دهد و فدراسیون دارای ساختار است و کسی نمی تواند خارج از این ساختار کار کند. هرکسی در وظایف خودش کار می کند.
سرپرست دبیر کلی فدراسیون در پاسخ به اینکه داشتن 20، 30 پست برای یک شخص در فوتبال دنیا طبیعی نیست، گفت: بحث 20، 30 پست نیست و ایشان شرح وظایفشان کاملا مشخص است، ایشان عضو کمیته فنی فوتبال هستند و با توجه به اینکه ریاست سازمان تیم های ملی را دارد باید حضور داشته باشد همانطور که دبیر کل حضور دارد تا بدانند چه کاری تصویب می شود که باید انجام بدهند.
وی در پایان بیان کرد: امیدوارم بتوانیم شرایطی را برای فدراسیون فوتبال به وجود بیاوریم که به نفع فوتبال باشد و امیدوارم تیم ملی امید امروز نتیجه خوبی بگیرد و مطمئن باشید ما تمام تلاشمان را می کنیم و خود من هم تا روزی که باشم سعی می کنم بهترین عملکرد را به عنوان کارمند فدراسیون داشته باشم. هر روزی هم اگر مشکلی وجود داشته باشد من به نمایندگی جامعه فوتبال اینجا هستم و اگر از فوتبالی ها سوال کنید درصد رضایتشان که کار چطور پیش می رود می تواند تاثیرگذار باشد.
سرپرست دبیرکلی فدراسیون درباره ماجرای برانکو و اینکه آیا به ازای 500 هزار یورو سالیانه برای حضور در تیم ملی از او خواسته شده از نصف طلب پرسپولیس بگذرد و این موضوع باعث عصبانیت و قطع ارتباط او شده، گفت: من نمی دانم این مطالب از کجا می آید. در جریان این مسائل نیستم. صد در صد ایشان با فدراسیون در ارتباط است و اینکه او عصبانی شده یا خوشحال شده، مسائلی است که رسانه ها درست می کنند.
وی در پاسخ به اینکه آیا با گزینه های داخلی که اسامی شان مطرح می شود از جمله علی دایی، امیر قلعه نویی و یحیی گل محمدی مذاکره شده، توضیح داد: من همانطور که اسم گزینه خارجی را نیاوردم برای گزینه داخلی هم اسمی مطرح نمی کنم. قطعا مربیان داخلی بسیار توانمند هم که با رزومه شان سالها موفقیتشان را ثابت کرده اند جزو گزینه های ما هستند و تا پایان دی ماه اسم قطعی سرمربی تیم ملی معرفی خواهد شد. ما پیش بینی که از آینده داریم را در قرارداد لحاظ خواهیم کرد.
شکوری در پاسخ به اینکه آیا درست است ویلموتس یک سال غرامت از ایران طلب کرده است، گفت: یک قرارداد بین دو سمت فسخ شده و در حال رسیدگی و مراحل حقوقی است. این موضوع دارد بررسی می شود و اینکه ایشان چقدر طلب کرده و ما چقدر از او طلبکاریم و... مسائلی است که باید روال خود را طی کند و اینکه در یک برنامه تلویزیونی درباره آنها صحبت کنیم در روند مذاکرات خدشه وارد می کند. امروز تیم ملی امید ما که در گروه سختی قرار دارد بازی دارد و علی رغم اینکه در گروه سختی قرار گرفته بازی قبلشان خوب بود و ما را به آینده امیدوار کرد.
شکوری در پاسخ به اینکه حضور شما در سرپرستی دبیرکلی فدراسیون با شایعاتی همراه بوده و می گویند دوره تان تمام شده و غیرقانونی آنجا هستید، تصریح کرد: در رابطه با خودم جا دارد از آقای تاج تشکر کنم همچنین آقای ساکت که به جوان ها میدان دادند و من سپاسگزارشان هستم. شاید اگر ما سالیان سال کار می کردیم چنین فرصتی برایمان ایجاد نمی شد. همچنین از مدیران باشگاه ها، اعضای هیات رییسه که از من حمایت می کنند متشکرم. من به نمایندگی از آنها اینجا هستم و تمام تلاشم این است که بهترین عملکرد را داشته باشم.
سرپرست دبیرکلی فدراسیون درباره اینکه کارشناسان می گویند شما نمی توانید تا این مدت به عنوان سرپرست حضور داشته باشید، تاکید کرد: درباره این موضوع اساسنامه صحبتی نکرده و مشکلی تا به امروز نبوده است. کارشناس هم باید ببینیم کیست؟ آیا بازیکن سابق تیم ملی است؟ چه سطحی دارد. کسانی باید صحبت کنند که فوتبالی هستند و سطح بالایی دارند چون دارند درباره جایگاهی به نام دبیر کل حرف می زنند و باید جایگاهشان در این حد باشد. اگر آقای دادکان بزرگ، آقای صفایی فراهانی صحبت کند حرفشان را روی سرمان می گذاریم اما کسانی می آیند حرف می زنند که زمان خودشان بدترین عملکرد را داشتند و اگر بخواهیم درباره شان صحبت کنیم، ساعتها می توانیم حرف بزنیم. کارشناسان ما علی دایی و علی کریمی و مهدوی کیا هستند. اگر به من انتقادی کنند با جان و دلم می پذیرم.
وی در پاسخ به اینکه آیا انتقاداتی را که علی کریمی طی دو سال گذشته به فدراسیون داشته قبول کرده اید، گفت: من درباره خودم حرف می زنم. درباره سرپرست دبیرکلی فدراسیون حرف می زنم. اگر آقای نبی و اسدی که سالها در این جایگاه بوده یا آقای ساکت که سالها مدیریت کرده و سپاهان را به نایب رییسی آسیا رسانده و... اینها می توانند درباره جایگاه من نظر بدهند! اما اینکه نفراتی صحبت کنند که جایگاهی در فوتبال ندارند و نمی دانم چطور به خودشان اجازه می دهند و به آنها اجازه داده می شود حرف بزنند. آقای مناجاتی را دیدم که در برنامه تان بود و وقتی او حرف می زند مخاطب استفاده می کند و لذت می برد.
شکوری در پاسخ به اینکه آیا حضور یک سال و یک ماهه او به عنوان سرپرست دبیرکلی فدراسیون قانونی است، گفت: من کارمند فدراسیون فوتبال هستم و روسای من در رابطه با این موضوع تصمیم می گیرند و قانونی در رابطه با این موضوع وجود ندارد که سرپرست چند وقت می تواند باشد. رییس فدراسیون و هیات رییسه می توانند تصمیم بگیرند و من به عنوان سرپرست دبیرکلی فدراسیون از تمام کارمندان تشکر می کنم که با تمام سختی ها و مشکلاتی که وجود دارد با تمام وجود و توان تلاش می کنند چرخ فدراسیون را بچرخانیم.

وی در پاسخ به اینکه چرا بعد از کیروش سراغ مربی ایرانی از جمله علی دایی که سردار آزمون و کیروش هم به آن اشاره کرده بودند نرفتید، گفت: تصمیم گیری در این خصوص در اختیار مقامات ارشد فدراسیون فوتبال و وزارت محترم ورزش و جوانان است که با هماهنگی این کار را انجام می دهند. با توجه به کارنامه خوب ویلموتس قرار بر این شد سراغ او برویم. به هر حال فوتبال است و همه جای دنیا این اتفاقات می افتد و یک زمانی هست که تیمی نتیجه نمی گیرد. کسانی که فوتبالی هستند این را می دانند. درباره همین بازی دو روز پیش ما با ازبکستان هیچ کس فکر نمی کرد ما اینقدر خوب بازی کنیم ولی بازی که باید می بردیم مساوی شد و خود ازبک ها هم جا خورده بودند که ما چطور اینقدر خوب بازی کردیم و این جذابیت فوتبال است که یک بازی را می بری و یکی را می بازی.
سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال در پاسخ به اکبری که می گفت یا یک انتخاب اشتباه می کنید یک انتخاب درست می کنید، تصریح کرد: من فکر نمی کنم انتخاب اشتباهی بوده است. ما باید در آن شرایط قرار بگیریم، زمانی که روسای فدراسیون و هیات رییسه حضور داشتند.
شکوری در پاسخ به اینکه هیات رییسه و حتی کمیته فنی هم بی اطلاع بودند و در مصاحبه هایی این را اعلام کرده اند، گفت: همه ارکان فدراسیون اطلاع دارند ولی هرکسی در حیطه وظایف خودش و همه در حیطه اختیارات خودشان اطلاع داشته اند. اینکه کسی بگوید من هیچ اطلاعی نداشتم را تکذیب می کنم.
سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال در پاسخ به اینکه آیا پولی که در فیفا هست پول توسعه فوتبال نیست؟ تاکید کرد: خیر بحث این جدا است. ما یک بحث پول توسعه را داریم که با آن کمپ تیمهای ملی و زمین شماره 2 را ساختیم و خوابگاه دختران که حالا دارد تکمیل می شود و پیک فوتسال که تا یک ماه آینده از آن بهره برداری و رونمایی خواهد شد. زمین شماره 1 ما هم دارد با استانداردهای روز دنیا آماده می شود. فیفا این پول را بابت اینکه تیم ملی به جام جهانی صعود می کند به ما می دهد. ما دو دوره بدون مشکل به جام جهانی صعود کردیم و پول را دریافت کردیم. آن دو دوره تصمیمات خیلی خوب بوده است و 2018 همه راضی بودند و با اقتدار صعود کردیم مطمئنم دید مدیران این بوده که شرایط را بهتر کنند.
وی اعلام کرد: مطمئن باشید ما امسال هم صعود می کنیم و خیلی نتیجه بهتر از قبل می گیریم. ما 4 بازی داریم. سرمربی هم انتخاب می شود و ما 80 روز تا اولین مسابقه مان داریم و طی هفته آینده سرمربی انتخاب خواهد شد و باید از بازیکنانی که داریم تشکر کنیم که در بالاترین سطح فوتبال اروپا دارند بازی می کنند مثل آقای جهانبخش، سردار آزمون و دروازه بان ما آقای بیرانوند که جزو بهترین گلرهای آسیا و باعث افتخار است. باید به این نقاط مثبت پرداخته شود و صداوسیما در عین بیان مشکلات، نقاط قوت را هم بگوید.
شکوری درباره آینده نیمکت تیم ملی ایران، وضعیت برانکو و اینکه چرا علوی گفته بود ارتباط ما با برانکو قطع شده است، توضیح داد: من از گزینه خاصی اسم نمی برم و این کار حرفه ای نیست. ما هم گزینه های خارجی و هم داخلی داریم که اسامی شون محدود است و حرفه ای نیست از آنها نام ببرم چون روی قراردادشان تاثیرگذار است.
وی در پاسخ به اینکه چرا اسلامیان چهارشنبه اعلام کرد مربی تیم ملی قطعا ایرانی است، گفت: ایشان هم عضو هیات مدیره است و مطلبی که گفتند چیزی است که ایشان ذکر کرده است اما من می گویم گزینه ما هم داخلی و هم خارجی است و هرکدام به نفع فوتبال ایران باشد و روسای ما تشخیص بدهند که به نفع فوتبال است انتخاب خواهد شد و بنده هم مسئولیت اجرایی کارهایشان،بحث اسکان و بلیت و قرارداد را دنبال خواهیم کرد. همه دغدغه شان این است که بهترین را انتخاب کنیم و همه می خواهند این تیم بدون دغدغه به جام جهانی راه پیدا کند.

256 251

کد خبر 1341419

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =