مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی :

اولین گام برای توسعه گردشگری صنعتی در اراک برداشته شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی ثبت ملی بخشی از شرکت ماشین‌سازی اراک و ایجاد موزه صنعت در این شرکت را گام نخست توسعه گردشگری صنعتی در اراک دانست.

علیرضا ایزدی در گفتگو با خبرآنلاین استان مرکزی، با بیان اینکه برند اصلی اراک، صنعت است، اما تاکنون در حوزه میراث صنعتی این شهر اقدام خاصی صورت نگرفته بیان کرد: خوشبختانه با همکاری مدیریت شرکت ماشین‌سازی اراک، با توجه به وجود فضاهای بسیار ارزشمند در این شرکت موضوع ثبت ملی بخشی از این واحد صنعتی مطرح شد.

️وی با اشاره به مجموعه آموزشی که در محوطه کارخانه ماشین‌سازی اراک واقع شده است، گفت: این ساختمان معماری خوبی دارد و امروز در بازدید از این مجموعه پیشنهاداتی مطرح شد که امیدواریم به سرانجام برسد.

️ایزدی در خصوص ثبت ملی شرکت ماشین سازی اراک  تصریح کرد:  موضوع ثبت ملی شرکت ماشین‌سازی به عنوان برند اصلی حوزه صنعت در اراک در نخستین همایش سراسری ثبت آثار و بناهای صنعتی و تاریخی کشور در ماهشهر مطرح شد و با ثبت ماشین‌سازی اراک به عنوان یک مجموعه واجد ارزش در حوزه تاریخ صنعتی نیز موافقت شد.

وی در رابطه با ساختمان موزه ماشین سازی متذکر شد: طی همکاری با مجموعه مدیریتی ماشین سازی، ساختمان ارزشمند این کارخانه که در حوزه آموزش فعالیت دارد به ثبت رسید و طبقه همکف آن نیز برای ایجاد موزه صنعت در نظر گرفته شده است، البته باید تغییراتی از نظر ساختار و استراکچر در این فضا داده شود که با تعامل صورت گرفته انجام خواهد گرفت، همچنین امیدواریم با تهیه طرح محتوایی موزه صنعت در شرکت ماشین سازی اراک و تغییر ساختار این کار به خوبی به انجام برسد.

️مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی افزود: در کنار ساختمان آموزش شرکت، فضایی با قدمت ۵۰ ساله وجود دارد که به عنوان خوابگاه مورد استفاده قرار می‌گرفته و می‌توان این فضای خوابگاهی و آموزشی را به نوعی به هم مرتبط کرد که محوطه گردشگری با محوریت آموزشی و حتی پذیرایی و اقامت را ایجاد کرد که خوشبختانه شرکت این موضوع را در دستور کار خود دارد و مجموعه میراث فرهنگی استان نیز حمایت لازم را خواهد داشت.

️وی با بیان اینکه ساختمان آموزشی شرکت ماشین‌سازی اراک در واقع کپی برداری شده از نقشه یک ساختمان آموزشی به نام باوهاوس در آلمان است عنوان کرد: می‌توان با استفاده از ظرفیت استانداری و ارتباط با سفارت آلمان از این بهانه برای توسعه گردشگری صنعتی بین ایران و آلمان بهره‌برداری کرد.

️وی با تاکید بر اینکه بعد از راه‌اندازی موزه صنعت برای موضوع اسکان و پذیرایی هم اقدام خواهد شد، خاطر نشان کرد: پتانسیل بسیار خوبی در حوزه صنعت دراراک وجود دارد، اما متاسفانه یکی از بزرگترین ضعف‌های این کلانشهر این است که توریسم صنعتی نداریم و این اقدام می‌تواند به عنوان یک پایلوت موضوع گردشگری و توریسم صنعتی را در این استان قوت ببخشد.

️ایزدی گام اول برای تقویت گردشگری صنعتی در اراک را با ثبت بخشی از شرکت ماشین‌سازی دانست وگفت: ایجاد موزه نیز اتفاق بسیاری خوبی خواهد بود. در ادامه کار، ایجاد فضای اقامتی و پذیرایی مدنظر در این شرکت، تکمیل کننده این پروسه خواهد بود.

46

کد خبر 1343815

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =