دو سد سیستان و بلوچستان به زودی تکمیل می‌شوند

وزیر نیرو گفت: رییس جمهوری در سفر به مناطق سیلزده استان سیستان وبلوچستان دستور تامین منابع مالی برای سرعت بخشیدن به تکمیل دو سد مهم استان سیستان و بلوچستان را صادر کرد و براین اساس اقدام‌های لازم به سرعت آغاز خواهد شد.

به گزارش خبرآنلاین، «رضا اردکانیان» در حاشیه مراسم امضا و تبادل تفاهمنامه همکاری مشترک بین وزارت نیرو و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ساختمان وزارت نیرو در جمع خبرنگاران افزود:‌ رییس جمهوری در این سفر  دستور داد تا منابع مالی مورد نیاز برای تکمیل دو سد «کهیر» و «شهری پور» که از سدهای مهم و تاثیر گذار در منطقه بلوچستان استان سیستان و بلوچستان هستند به سرعت تامین شود؛ که یکی از این سدها ۸۵ درصد و دیگری ۹۳درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

وی ادامه داد: کار لایروبی و مهندسی رودخانه سیستان که در حال اجرا است نیز با تامین این منابع سرعت خواهد گرفت.

وزیر نیرو در باره وضعیت بارش ها هم گفت: پیش بینی های سازمان هواشناسی که در یک مقاطع سه ماهه منتشر می‌شود و از یک دقت قابل قبول ۶۵ درصدی به گفته خود کارشناسان این سازمان برخودار است نشان می دهد که شرایط بارش هادر فصل پاییز و زمستان امسال شرایط نرمال و طبیعی است، به این معنا که برابر با متوسط بلندمدت ۳۵ ساله و بیشتر خواهد بود.

وی با بیان اینکه سیل استان‌های جنوب شرقی سیلاب بی‌نظیری بود و میزان بارشی که در استان سیستان و بلوچستان در سال آبی جاری داشتیم حدود ۴۵ برابر سال قبل بوده است، اضافه کرد: سال قبل نیز سالی تر بود که نشان می‌دهد ظرفیت های مهار آب و سیلاب را در آن مناطق باید افزایش دهیم.

اردکانیان گفت: هر پنج سد استان اکنون پر بوده و یکی دو سد نیز سرریز کرده و چاه نیمه‌ها نیز در سیستان شروع به آبگیری کرده اند، هرچند سیل خساراتی به بار آورد و برخی هموطنان از شرایط عادی زندگی خارج شدند اماهمین که جان باخته ای نداشتیم دستاوری مهمی است.

وزیر نیرو ادامه داد: تلاش می‌شود با اصلاح رفتار مصرفی در بخش آب تا تابستان سال ۱۴۰۰ وضعیت شهرهای تحت تنش آبی بهتر از وضعیت فعلی شود.

223228

کد خبر 1343901

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =