واکنش مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه به خبر جهش ارزی در سال آینده

مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه درباره تاثیر بودجه روی نرخ ارز در سال آینده توضیح داد.

محمد کردبچه در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین در پاسخ به این پرسش که رییس اتاق بازرگانی تهران چندی پیش عنوان کرده بود که اگر بودجه سال ۹۹ تصویب شود، سال آینده شاهد یک جهش ارزی همچون سال ۹۷ خواهیم بود. چقدر این صحبت را قبول دارید؟ اظهار داشت: بیشترین تاکید دولت در تدوین لایحه بودجه ۱۳۹۹ این بوده که جلوی جهش ارزش گرفته شود؛ چراکه جهش ارزی در نهایت روی تورم اثر دارد.

وی افزود: حتی در رابطه با حقوق ورودی و مالیات بر واردات، نرخ ۴۲۰۰ تومان در نظر گرفته شده است. یعنی روی نرخ ۴۲۰۰ تومان تاکید شده؛ چراکه نرخ ارز روی کالاهای وارداتی اثر زیادی دارد. تمهیداتی هم روی قیمت‌گذاری کالاها صورت گرفته است.

مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه همچنین درباره نرخ ۸ هزار و ۵۰۰ تومان دلار در بودجه تصریح کرد: نرخ ۸۵۰۰ تومان برای دادن علامت به بازار است. یک بخشی از تخصیص‌های ارزی با نرخ ۴۲۰۰ تومان و یک بخشی هم با نرخ ۸۵۰۰ تومان محاسبه کنند.

کردبچه متذکر شد: شما الان ممکن است بگویید نرخ ۸۵۰۰ تومان مبنایی ندارد، ولی برای سال آینده بانک مرکزی باید به این سمت برود که کالاهای اساسی را با نرخ ۴۲۰۰ تومان ارز تخصیص دهد و بقیه کالاها را با نرخی که بتواند بازار را مدیریت کند. حالا از طریق مداخله در بازار یا از هر طریق دیگری.

وی خاطرنشان کرد: نمی‌شود بگوییم که بانک مرکزی با نرخ نیمایی ارز بخرد و با ۸۵۰۰ تومان بفروشد؛ این منطقی نیست. بنابراین بازار را باید کنترل کنند.

مشروح گفت وگو با محمد کردبچه، مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه درباره لایحه بودجه سال آینده را (اینجا) بخوانید.

223225

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1344161

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =