تسنیم نوشت: در حالی وزیر امور خارجه کانادا خواستار تحویل جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی به فرانسه یا اوکراین شده که بر اساس قوانین ایکائو، ایران مرجع تصمیم‌گیری درباره محل بازخوانی جعبه سیاه‌ است.

فرانسوا فیلیپ شامپاین، وزیر خارجه کانادا خواستار تحویل جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی به فرانسه یا اوکراین شده است. وزیر خارجه کانادا گفته "جعبه سیاه باید به جایی فرستاده شود که تجربه برای بازخوانی آن وجود دارد و به صورت شفاف این امر را انجام دهند".

پیش از این نیز نخست وزیر کانادا گفته بود: فرانسه یکی از معدود کشورهایی است که توانایی خواندن اطلاعات جعبه های سیاه را دارد و افزود که این جعبه ها به شدت آسیب دیده است.

در روزی که هواپیمای اوکراینی سقوط کرد رئیس سازمان هواپیمایی کشوری  با بیان اینکه دلایل سقوط هواپیمای اوکراینی مشخص نیست، گفت: خلبان قبل از وقوع سانحه هیچ تماسی با برج مراقبت نداشته است.

علی عابدزاده در حاشیه مراسم گرامیداشت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، در پاسخ به سوالی گفت: رسیدگی به سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی بر اساس قوانین ایکائو، توسط ایران انجام می‌شود و اوکراینی‌ها نیز می‌توانند در این بررسی حضور داشته باشند.

وی با بیان اینکه علت وقوع سانحه هنوز مشخص نیست افزود: جعبه‌های سیاه هواپیما پیدا شده که آنها را تجزیه تحلیل کرده و دلایل را اعلام خواهیم کرد.رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه از تاخیر پرواز صبح تهران - کیف اطلاعی نداریم یادآور شد: خلبان قبل از سانحه هیچ تماسی با برج مراقبت نداشته است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا خواندن جعبه سیاه در ایران صورت می‌گیرد گفت: برای پاسخ به این سوال باید ببینیم که نرم‌افزار و سخت‌افزار مورد نیاز برای تجزیه و تحلیل جعبه سیاه چیست پس از آن مشخص می‌شود که این جعبه سیاه در کجا بررسی خواهد شد.

بر اساس قوانین ایکائو (سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی) کشوری که سانحه هوایی در آنجا اتفاق افتاده، مسئول رسیدگی است. در سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی نیز ایران است که تصمیم می‌گیرد جعبه سیاه در داخل کشور یا هر کشور دیگری که تشخیص دهد،‌بازخوانی شود.

از سوی دیگر نباید این نکته را فراموش کرد ایران افراد دو تابعیتی‌ را به رسمیت نمی شناسد، از این روز اساسا اظهار نظر کانادا و مقامات این کشور از جمله نخست وزیر و وزیر امور خارجه در رابطه با هواپیمای اوکراینی و جعبه‌های سیاه آن وجه حقوقی ندارد.

۲۲۳۲۲۹

کد خبر 1344214

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =