تبریز رکوردار روزهای پاک در بین کلان‌شهرها

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی اعلام کرد: بر اساس آخرین نتایج پایش کیفی هوای کشور تاکنون تبریز بیشترین تعداد روزهای پاک را در بین کلان شهرها را طی سال جاری دارد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی، حمید قاسمی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگاران افزود: از سال ۹۲ به بعد مجموع روزهای پاک و قابل قبول تبریز از ۲۹۱ روز به ۳۴۴ روز در سال ۹۷ رسیده بود که با اقدامات انجام شده و بهبود وضعیت هوایی از ابتدای امسال تاکنون ۲۸۷ روز پاک و تنها ۱۷ روز ناسالم برای گروه‌های حساس در این شهر به ثبت رسیده است.

وی با قدردانی از تلاش های دستگاه های ذیربط و همکاری شهروندان برای کاهش آلایندگی ها، اظهار داشت: بر اساس آمار مرکز کنترل کیفی هوای کشور ، کلان شهر تبریز از ابتدای امسال تاکنون با ۱۶۳ روز هوای پاک بیشترین تعداد روزهای هوای پاک را در بین کلان شهرها دارد.

قاسمی اضافه کرد: در سال ۱۳۹۸روزهایی هم داریم که هوا ناسالم بوده و باید بر اساس نتایج چندین مطالعه در تبریز و فهرست انتشار آلاینده‌ها، گام‌هایی برای داشتن شهری با هوای پاک برداشته شود اما با توجه به افزایش مصرف بنزین و کیفیت نه چندان مناسب خودروها به صفر رساندن میزان آلاینده‌ها بسیار سخت است.

وی با تاکید بر نقش بازدارنده و کاهش دهنده فضای سبز در هوای آلوده، گفت: سرانه فضای سبز در حد ۶ یا۷  مترمربع است، در حالی‌ که در طرح جامع شهری سرانه فضای سبز در حد ۱۵ مترمربع تعریف شده و مقیاس‌های جهانی بیش از این و حدود ۲۰ متر مربع است.

کلان شهر تبریز با ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت جزو ۷ کلان شهر است که طی سال های اخیر با بحران آلودگی هوا مواجه بوده است.

46

کد خبر 1344308

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =