مجلسی: فعلا ممکن نیست که ظریف اوضاع را با زیرکی به نفع ایران برگرداند

دیپلمات پیشین کشورمان در گفت و گویی دلایل عدم حضور وزیر خارجه ایران در اجلاس داوس را مورد ارزیابی قرار داد.

به گزارش خبرآنلاین، فریدون مجلسی کارشناس روابط بین الملل درباره عدم شرکت وزیر خارجه در اجلاس آن و دلایلش گفت: من فکر می کنم ظریف در مذاکرات برجام که موفقیت آمیز هم بود، تبدیل به چهره ای بین المللی شد که مهم و تاثیرگزار بود. مخالفان داخلی برجام، از همان روزهای اول دست به مخدوش کردن چهره او زدند. اخیرا می بینیم که ظریف هم به سوی مخالفان برجام متمایل شده و وجه بین المللی که داشته ممکن است تحت تاثیر این اقدامات مخدوش شود. به همین دلیل است که در شرایط فعلی حضور ظریف در داووس نمی توانست موثر باشد و ادامه سیاست های او که همیشه در مجامع بین المللی با زیرکی اوضاع را به نفع ایران پیش می برد فعلا ممکن نیست.

وی افزود: ظریف محاسبه کرده بود که با جدا کردن اروپا و آمریکا می تواند ترامپ را به سوی منزوی شدن ببرد. این اتفاق تا حدی هم افتاد . اما اروپا و امریکا متحدان درجه اول هم هستند که سابقه حمایت از یک دیگر را در طول تاریخ دارند.  علاوه بر این الان موضوع رژیم صهیونیستی مطرح است. در این حوزه حتی روسیه هم طرف اسرائیل را می گیرد و شریک در حفط بقای آن هاست. ما دیدیم که وقتی ظریف در مورد خروج از npt به غربی ها هشدار داد اولین تذکر را از جانب روس ها گرفت. این تهدید از نظر شنوندگان آن منفی تلقی می شود و اروپا و ایران را از یکدیگر دورتر می کند. همه کشورهایی که از ایران دفاع می کردند، روسیه و چین و حتی مالزی هم بر سر ماجرای npt از ایران دور خواهند شد و این باعث انزوا می شود و همان اتفاقی می افتد که ترامپ به دنبال آن است.

مجلسی در پایان گفت: برنامه امریکا تنها انزوا نیست. آنها می خواهند ایران را به یک جنگ فرسایشی بکشند و منافع و اقتصاد ایران را فرسوده کنند. برنامه آنها این است که با پیگیری این سیاست ها باعث تضعیف کشور شوند و وقتی کشور فرسوده شود، تحقق اهداف آنها آسان تر خواهد بود.

مشروح این گفت و گو را اینجا بخوانید.

310311

کد خبر 1344880

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • IR ۱۸:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
  0
  بهرحال باید واقعیت رو پذیرفت. آقای مجلسی درست میگن. ما نمیتونیم اتحاد قدیمی اروپا و آمریکا رو بهم بزنیم. و چه بخواهیم چه نخواهیم اروپا و آمریکا و روسیه طرفدار اسرائیل هستند. باید مدارا کرد و اولویت بندی کرد. بقول معروف سنگ بزرگ نشونه نزدنه. باید از بعضی خواسته ها کوتاه اومد تا به توافقی بینابینی رسید.
 • IR ۱۹:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
  0
  این چه زیرکی است که نتوانست و شاید ندانست برجام توافق‌نامه را به عهدنامه تبدیل کند که با تغییر رییس‌جمهور روهوا نرود
 • IR ۱۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
  0
  درست است
 • GB ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۳
  0
  ظریف باید از روح برجام کمک بگیره