کسی چک سفید امضا به ایران نداده است!

کارشناس روابط بین الملل در گفت و گویی به بررسی احتمال درگیری نظامی بین ایران و آمریکا در صورت رسیدن به بن بست در موضوع هسته ای پرداخت.

به گزارش خبرآنلاین، حسن بهشتی پور گفت: قطعا دشمن به دنبال جنگ با ما نیست ولی آیا این یک چک سفید امضایی است که ما هرکاری انجام دهیم بازهم دشمن قصد جنگ با ما را نخواهد داشت؟ لازم به ذکر است که این موضوع یک طرفه نیست و به اعمال، رفتار و سیاست‌های ما نیز بستگی دارد. این سیاست‌ها رفتار طرف مقابل را تعیین می‌کند و فرد را به سمت جنگ می‌کشاند ولو جنگ چند روزه کوتاه، دو هفته پیش ما تجربه یک چشمه از یک جنگ محدود را داشتیم. پس اینکه می‌گویم دنبال جنگ نیستند به این معنا نیست که هیچگاه با ما جنگ نخواهند کرد سیاست آنها این است که وارد جنگ نشوند اما در درون میان ما تفرقه بیندازند و ما باید به قدری هوشمندانه رفتار کنیم که اتکا به مردم روز به روز تقویت شود.یعنی اصلا نمی‌توانیم به پشتیبانی کشورهایی از قبیل هند، روسیه و چین حساب کنیم و تنها امیدواری ما می‌تواند به پشتیبانی مردم ایران باشد. به طورمثال هیچگاه چین بخاطر ایران وارد جنگ با آمریکا نمی‌شود نهایتا یک بیانیه‌ای صادر می‌کند و آمریکا را محکوم می‌کند.

وی افزود: بنابراین من فکر می‌کنم در درجه اول جنگ بین ایران و امریکا رخ نخواهد داد اما این معنای صلح طلبی آمریکا را ندارد و اقدامات سیاسی آنها کاملا وابسته به اقدامات ماست ودر درجه دوم باید این نکته را در نظر گرفت که ترامپ آبان سال آینده یک انتخاباتی را پیش رو دارد و اگر بخواهد وارد جنگ شود کاملا به ضررش است به همین دلیل راه‌های کم هزینه‌تری برای برقراری موضوع فروپاشی از درون را برای ایران در نظر گرفته است.

این کارشناس درباره سکوت چین و احتیاط روسیه در برابر برجام نیز گفت: به نظر من چین و روسیه هم نمی‌توانند کاری انجام بدهند به جز کارهایی که در سطح شورای امنیت است چین همچنان در بیانیه‌هایش تاکید دارد که ایران باید به دنبال اجرای تعهداتش باشد اما کسی نیست که به چین بگوید شما قرار بود طبق معاهدات برجام در ساخت راکتور اراک به ایران کمک کنید اما این کار را انجام نداد.یا روسیه که قرار بود در ساخت مرکز تحقیقاتی فیزک پلاسما در فوردو به ایران کمک کند هم عقب کشید همانطور که گفتم و روسیه تا زمانی که ما در چهارچوب آژانس فعالیت کنیم با ما همکاری خواهد کرد در غیر اینصورت روسیه از همکاری با ما پشیمان خواهد شد و همکاری خودش با ایران را متوقف خواهد کرد بنابراین ما نمی توانیم روی چین و روسیه حساب باز کنیم انها تا همین اندازه با ما همکاری می‌کنند پشتوانه اصلی ما اول خدا و بعد ملت ایران است.

مشروح این گفت و گو را اینجا بخوانید.

31031

کد خبر 1345000

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۲۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۷
  0 0
  واقعیت این است که ما در داخل کشور افرادی داریم که عاشق جنگ هستند و از فرصتهای مناسب حاصله از سوی طرف مقابل به نفع اهداف و مقاصد مقاومتی خود استفاده خواهند کرد. بزرگترین هدف آنها نابودی اسرائیل و بیرون کردن آمریکا از منطقه خاورمیانه است و از هیچ فرصتی برای دستیابی به این اهداف رویگردان نخواهند بود.
 • IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
  0 0
  متاسفانه کارشناس نمی داند که 40 ساله امریکا با ایران در جنگ است و ایران در حال دفاع و هنوز صحبت از جنگ ایران و امریکا در اینده می گوید اگر منظور جنگ مستقیم است اگر امریکا جرات ان را داشت و احتمال پیروز شدن و یا تضعیف نشدن کشورش در مقابل رقبا همچون روسیه و چین را داشت که حمله مستقیم هم کرده بود که کم و بیش هم انرا در سقوط هواپیمای مسافربری و جنگ نفتکش ها و سکوهای نفتی انجام داده من از این متاسفم که خیلی ها همچون ایشان شرایط کشور را جنگی نمی بینند تا به فکر دفاع از اقتصاد و امنیت و سایر مولفه ها باشند تا در این جنگ کمتر خسارت به ملت برسد افرادی وجود دارند که از ترس درد کشیدن دندان دندانپزشک موقعی که به انها می گوید دندان شما را کشیدم بلند شید بروید باور نمی کنند قضیه ترس اینها از جنگ است نمی دانند ما چندین دهه در حال جنگ هستیم
 • سشسشد IR ۱۶:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
  0 0
  ماپیرو آن امامی هستیم که می فرماید نه ظلم کن برکسی ونه زیربارظلم برو.فقط کافیست یکم چشمان خودرابازکنیم ودراطراف خودمان یک جستجوی سطحی انجام دهیم کشورهایی که باتمام وجود نوکری امریکا رامیکنند درچه وضعیتی قراردارن .آخراین چندروز دنیا مگرچقدر ارزش دارد که انسان تن به هرحقارت وذلتی بدهد