باراک اوباما - رئیس جمهور آمریکا - روز پنجشنبه مجدداً بر حمایت از تلاش های مکزیک در مبارزه با قاچاق مواد مخدر به منظور گسترش روابط دو جانبه در کنار سایر مسائل و مشکلات دو طرف تاکید کرد.

به گزارش شین هوا، اوباما در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی که پس از دیدار با فیلیپه کالدرون - همتای مکزیکی اش- در کاخ سفید برگزار شد مهمانش را برای «شجاعت فوق العاده» در مبارزه با کارتل های مواد مخدر مکزیک ستود و پیشنهاد کرد به منظور ارائه کمک های لازم به مکزیک در جهت تسریع و پیشبرد اهداف فوق تجهیزات و آموزش های لازم ارائه شود.

اوباما افزود: ما آگاه هستیم که مبارزه کالدرون با کارتل های مواد مخدر یک مسئله داخلی نیست و این وظیفه ما نیز هست. کالدرون به تنهایی مسئولیت این امر را برعهده ندارد و ما نیز در برابر آن مسئول هستیم.

کالدرون در دسامبر سال 2006 پس از بدست گرفتن امور ارتش و پلیس فدرال جنگ با کارتل های مواد مخدر را آغاز کرد و تلاش هایش منجر به دستگیری و قتل تعدادی از مافیای مواد مخدر در سال گذشته شد. این در حالی است که خشونت های ناشی از مواد مخدر در این کشور افزایش یافته و آمار مرگ و میر مرتبط با مواد مخدر به 34 هزار و 600 نفر رسیده است.

اوباما تصریح کرد که دولت آمریکا مسئولیت خود را در ارتباط با خشونت های مواد مخدر می پذیرد.

یک مقام ارشد آمریکایی نیز گفت:  دولت اوباما در سال جاری کمک هایی به ارزش 500 میلیون دلار به مکزیک ارائه کرده است.

بر اساس طرح ابتکاری مریدا (Merida) که ماه اوت سال 2007 توسط دو کشور همسایه مکزیک و آمریکا به منظور تلاش برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر و جرایم سازمان یافته در این منطقه تصویب شد و شامل کشورهای آمریکای مرکزی نیز می شود، دولت آمریکا در نوامبر سال 2010، 4/1 میلیارد دلار کمک مالی به مکزیک اختصاص داده بود، اما در طی سه سال گذشته تنها 351 میلیون دلار از این رقم برای تامین تجهیزات و ارائه آموزش های لازم هزینه شده است.

Barack Obama and Felipe Calderon
56181

کد خبر 134510

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =