۰ نفر
۱۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰
پیام مردم عراق به ترامپ

پس از مصوبه پارلمان عراق مردم این کشور با اتحادی بی نظیر در راهپیمایی عظیم و با شکوه روز جمعه به طور یکصدا خواستار خروج نیروهای آمریکایی از خاک کشورشان شدند.

منطقه پس از شهادت سردار شهید قاسم سلیمانی شرایط متفاوتی را سپری را می کند. جامعه عراق پس از اقدام تروریستی و بزدلانه آمریکا کاملا از حضور نظامیان این کشور خشمگین و نگران است. پیام راهپیمایی عظیم مردم عراق نیز به طور واضح خروج نیروهای اشغالگر آمریکایی بود. از همین رو آمریکایی ها نیز گزینه و چاره ای جز تن دادن به خواسته مردم عراق را ندارند. واشنگتن همواره برای تداوم حضور در عراق توافقنامه امنیتی و درخواست بغداد را بهانه قرار می داد، اما لایحه خروج نظامیان آمریکایی که در مجلس عراق به تصویب رسید بهانه را از دست واشنگتن گرفت. این تظاهرات همچنین ادعای واشنگتن مبنی بر درخواست مردم برای تداوم حضور در عراق را نیز باطل کرد و حتی احزاب و قبایل عراق هم آمریکا را ناامید کردند و شاهد بودیم که این تظاهرات عظیم به دعوت احزاب از جمله سائرون به رهبری مقتدی صدر صورت گرفت. در همین راستا رئیس جمهور و مقام های بلندپایه عراقی نیز به وضوح اعلام نظر کرده اند نمی توان خواسته های مردم و به ویژه اقدام پارلمان را نادیده گرفت. بنابراین مقام های عراقی نیز چاره ای جز تمکین با توجه حضور گسترده مردم که به نوعی همه پرسی به شمار می رود ندارند.

از همین رو ماندن نیروهای نظامی آمریکا در عراق برای واشنگتن بسیار پرهزینه خواهد بود و این موضوع به هدفی برای محور مقاومت تبدیل خواهد شد. موشک باران پایگاه عین الاسد توسط  سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اولین ضربه سخت همراه با خسارت های سنگین برای آمریکا بود. تصاویر و ویدئوهای منتشر شده از این پایگاه نیز به خوبی میزان خسارت ها را آشکار می کند. اگرچه آمریکا اخبار زیادی را تکذیب کرده است اما طبق آخرین گزارش ها 34 سرباز آمریکایی زخمی شده اند و برای درمان انتقال داده شده اند. از سوی دیگر آمریکا نمی تواند ادعایی درباره خسارت و دریافت آن از سوی دولت عراق داشته باشد چرا که ایران در پاسخ به اقدام تروریستی آمریکا و طبق بند 51 منشور سازمان ملل حق دفاع از خود را داشت و ادعاها از لحاظ حقوقی نیز وجاهت ندارد.

یکی دیگر از نکاتی که مهم تلقی می شود  بی خاصیت ماندن حضور نیروهای نظامی آمریکا در خاک عراق است؛ چرا که این کشور تنها باید به فکر تأمین نیروهایش باشد و حضور فعال واشنگتن در عراق دیگر امکانپذیر نخواهد بود. از طرف دیگر تداوم حضور آمریکا در عراق خلاف قول دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر خروج نظامیان این کشور از خاورمیانه است؛ موضوعی که اخیرا در دیدار او و نیچروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان نیز مطرح شد و او خواستار ماندن نیروهای آمریکایی در عراق شد که با واکنش رئیس جمهور عراق روبرو شد و برهم صالح طی اظهاراتی به صراحت اعلام کرد که اقلیم کردستان جزئی از عراق بوده و باید تابع قانون مجلس باشد.

نکته مهم دیگری که مردم عراق به خوبی نسبت به آن آگاه هستند ظهور مجدد داعش و قدرت گرفتن این گروه تروریستی در نتیجه تداوم حضور آمریکا در منطقه است. چرا که این نیروهای این گروه با اتکا به نیروهای آمریکایی می توانند نقشه و عملیات ترویستی خود را در خاک عراق برنامه ریزی و اجرا کنند. صرفنظر از این موضوع مردم عراق جنایات آمریکا در طول سالهای اخیر را به خوبی به یاد دارند و جنایاتی مانند ماجرای زندان ابوغریب را هرگز از یاد نخواهند برد.

با همه این تفاسیر آمریکایی ها همچنان تمایل دارند تا به حضورشان در عراق ادامه دهند تا بتوانند مانند گذشته اوضاع را به نفع خود تغییر دهند. بر همین اساس انتظار می رود واشنگتن به کمک ریاض، بعثی ها و همچنین برخی عوامل مزدور خود به دنبال شکست اتحاد فعلی در عراق باشد و با ایجاد تفرقه بین مردم، احزاب و مقام های دولتی نقشه های خود را به پیش ببرد تا در این راستا حضورش در عراق را تداوم بخشد. از همین رو ضرورت ایجاب می کند تا مقام های عراقی، احزاب و مردم بیش از پیش هوشیار باشند تا آمریکا نتواند با ترفندهای خاص و نقشه های جدید اهدافش را عملی کند. بنابراین می توان پیش بینی کرد که آمریکایی ها با توجه به اینکه جایگاه متزلزلی در عراق پیدا کرده اند دست به اقدام دیگر مانند ترور بزنند.در این راه آمریکا تنها نیست و امارات و عربستان نیز اهدافی را در عراق دنبال می کنند. نشست اخیر بین مقام های اماراتی و اهل سنت عراق به خوبی از اهداف دراز مدت این کشورها پرده بر می دارد.

اما یکی از مواردی که گفته می شود امکان خروج آمریکا از عراق را سخت تر می کند توافقنامه امنیتی سال 2011 نوری المالکی با دولت آمریکا است. اما باید در نظر داشت که شرایط در آن دوران متفاوت بود و آمریکایی ها با استفاده از قدرت و نفوذشان عراقی ها را مجبور به امضای این توافقنامه کردند. اما در برهه کنونی ایستادگی و اصرار مجلس و همچنین گروه های سیاسی به علاوه رهبران از جمله رئیس جمهور و نخست وزیر می تواند شرایطی را پدید آورد تا آن توافقنامه لغو و یا بی تأثیر شود تا از خروج نیروهای آمریکایی ممانعت به عمل نیاورد.

310311

کد خبر 1345909

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ایران ایرانی IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۰
  0 0
  بایدباروسیه بسرعت دولت عراق قراردادهای نظامی ببنددوپایگاه ایجادکند این تنها راه حل خارج کردن یانکیها وناتو کلا از عراق عست ,باروسیه قرارداد امتیتی ببنددد
 • رضا IR ۲۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۰
  0 0
  ترامپ قماربازبایدبری ازعراق بیرون. دیگروقتش رسیده گورداگم کنی. تروریست جنایتکار. گمشو. گمشو. مرگ برامریکاواسراییل.