۰ نفر
۳ بهمن ۱۳۸۷ - ۱۲:۲۳

اوباما تنها یک روز پس از مراسم تحلیف برای خروج از عراق دستوراتی صادرکرد

باراک اوباما از فرماندهان نظامی آمریکا در عراق خواسته است تا طرح خروج از این کشور را ارائه کنند و در این سو وزیر دفاع عراق بلافاصله اعلام می کند که این کشور آمادگی شرایط خروج کامل آمریکا را دارد.

واکنش سریع و قاطع دولت مالکی به موضع گیری اوباما نشان از اراده کامل این دولت در خصوص خالی شدن این کشور از نظامیان آمریکایی است. در ادوار گذشته هرگاه سخن از بیرون رفتن نیروهای نظامی آمریکا از عراق مطرح می شد بارها و بارها شنیده می شد که عراق پس از آن، یک فاجعه خواهد بود و تروریست ها، آن را خواهند بلعید.

با این همه مالکی و تیم همراه او بر این باور نیستند و معتقدندکه می توانند عراق بعد از خروج آمریکا را با شرایطی بهتر از این اداره کنند.

بر اساس این باور حضور آمریکایی ها در عراق نه تنها سرکوبگر و تضعیف کننده تروریسم نیست بلکه اساسا ماهیت این حضور بهانه ای برای همیشگی و پایدار بودن تروریسم است.

از این رو  به محض اینکه باراک اوباما، رئیس‏جمهور آمریکا، تنها یک روز پس از مراسم تحلیف خود از فرماندهان نظامی این کشور می خواهد تا مقدمات اجرای طرح خروج نیروهای آمریکایی را از عراق فراهم کنند، وزارت دفاع عراق آمادگی کامل خود را برای پذیریش این شرایط اعلام  می کند.

از سوی دیگر اقدام اوباما پس از نشست با فرماندهان نظامی و مشاوران امنیت ملی درباره جنگ در افغانستان و عراق که از آنها خواسته است برنامه‏ریزی برای اجرای طرح خروج نظامیان از عراق را آماده کنند نشان از این دارد که رئیس جمهور آمریکا نیز از همان روزهای اول قصد دارد خیال خود را از بابت درگیری ها و گرفتاری هایی که دولت پیشین برای این کشور پدید آورده راحت کند و بیشتر وقت خود را به اقتصاد بحران زده آمریکا اختصاص دهد.

این تصمیم اوباما همچنین می تواند از این منظر نیز مورد توجه قرار گیرد که او قصد دارد خود را به هرآنچه که وعده داده عامل نشان دهد و اعتماد ملی مردم آمریکا و حتی سایر مردم جهان خصوصا عراقی ها را که به تعهد خروج آمریکا از کشورشان دل خوش کرده بودند را از بین نبرد.

بر اساس توافقنامه امنیتی امضا شده میان واشنگتن و بغداد، نیروهای آمریکا باید تا پایان سال 2011 از عراق خارج شوند اما بیانیه ای که پس از دیدار اوباما و فرماندهان نظامی آمریکا صادر شده نشان می دهد که رئیس جمهور سیاه پوست ایالات متحده قصد دارد سرعت بیشتری به برنامه خروج بدهد و خیال خود را از عراق آسوده سازد.

در آن طرف میدان نیز عراقی ها به خوبی می دانند که ظهور اوباما در اریکه قدرت آمریکا یکی از شانس های خوبی است که به آنها این امکان را می دهد تا کشوری آری از حضور اشغالگران را به دست خود گیرند و در اداره آن کوشا باشند.

از این رو چندان عجیب نیست که عراقی ها بلافاصله به استقبال تصمیم اوباما بروند و ژنرال محمد العسگری، سخنگوی وزارت دفاع عراق اعلام کند "در صورتی که نیروهای آمریکایی زودتر از موعد از عراق خارج شوند، ما آمادگی لازم برای مواجه با آن را داریم."

عراقی ها حتی به نظر می رسد از یک سال پیش خود را برای این موضوع آماده کرده‌اند و کاملا توانایی تامین امنیت در این کشور بدون اتکا به نیروهای آمریکایی را دارا هستند. با این همه وزارت دفاع عراق در اظهاراتی گفته است که آنها تنها به حمایت هوایی و اطلاعاتی آمریکا نیازمندند.

کد خبر 2587

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =