بزرگترین نقشه با کیفیت بالا از ارتباطات مغز

محققین گوگل و جانلیا در ویرجینیا، به تازگی نقش‌های سه بعدی با کیفیت بسیار بالا از ارتباطات ۲۰ میلیون سیناپس و ۲۵ هزار نورون در مغز مگس میوه را منتشر کرد. این مدل یک نقطه عطف در زمینه Connectomics بوده که از تکنیک تصویربرداری با جزئیات برای مشخص کردن راه‌های مغزی استفاده می‌کند. این نقشه که به Connectome معروف است تقریبا یک سوم مغز مگس میوه را پوشش می‌دهد. تاکنون تنها نقشه مغز یک موجود دیگر موسوم به کرم حلقوی Elegans با این روش مشخص شده بود.  

دیدگاه‌های گوناگونی برای Connectomics در دنیای علم وجود دارد. برخی بر این باورند که این تصاویر به ارتباط بخش‌های فیزیکی مغز به رفتارهای خاصی کمک می‌کنند که هدف اصلی در علم عصب شناسی است. اما برخی دیگر بر این باورند که در این علم هنوز پیشرفت چندانی بدست نیامده و بهتر است به جای هدر دادن منابع در این زمینه، بر روی بخش‌های دیگر سرمایه گذاری کرد.  

متخصص اعصاب Mark Humphries می‌گوید: این علم به تنهایی نمی‌تواند پاسخگوی تمام سوالات دانشمندان باشد اما می‌تواند اطلاعات و اسرار با ارزشی را نشان دهد.  

این نقشه سه بعدی تولید شده توسط گوگل و جانلیا یک دستاورد تکنیکی است که محصول هر تلاش انسانی و روش‌های اتوماتیک است.  

اولین قدم در خلق این نقشه، دسته بندی کردن مغز مگس به قسمت‌هایی با ضخامت ۲۰ میکرون بود. مگس میوه یک گزینه مناسب برای این آزمایشات هستند زیرا مغز آن‌ها نسبتا ساده و کوچک است و همچنین رفتارهای پیچیده‌ای در آن وجود دارد. سپس این بخش‌ها با دستگاه "میکروسکوپ الکترون روبشی" بمباران الکترونی می‌شوند. داده‌های بدست آمده شامل ۵۰ تریلیون پیکسل سه بعدی بوده که از یک الگوریتم برای ردیابی مسیرها در هر سلول استفاده می‌کند.  

Vogelstein می‌گوید: من معتقدم مردم بی‌صبرانه منتظر دستاوردهای حاصل از Connectome ها هستند. اما زمان تقریبی بین کشف یک علم و استفاده از آن حدود ۱۵ سال است.  

theverge.com

۲۱۲۱

کد خبر 1346936

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =