اظهارات عجیب رضا پهلوی که با خنده مخاطبانش روبرو شد

باشگاه خبرنگاران نوشت:فرزند شاه مخلوع برای سرپوش گذاشتن بر کودتای آمریکایی_انگلیسی سال ۳۲، اقدام به تعریفی عجیب و به دور از واقعیت از کودتا کرد.

اظهارات عجیب رضا پهلوی درباره کودتا علیه دولت قانونی دکتر مصدق در موسسه هادسون با خنده حضار مواجه شد.

وی در پاسخ به یکی از خبرنگاران که پرسید آیا فکر می‌کنید خانواده شما باید به خاطر نقش تهران در کودتای ۱۹۵۳ (۲۸ مرداد ۱۳۳۲) عذرخواهی کند؟ گفت: بررسی حقیقت این مسئله را به تاریخ‌دان‌ها واگذار می‌کنم، اما معمولا یک کودتا از پایین به بالا اتفاق می‌افتد نه از بالا به پایین.

رضا پهلوی با اینکه لیسانس علوم سیاسی از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در آمریکا دارد، اما با تعریفی که از کودتا کرد معلوم شد که درس‌هایش را به خوبی یاد نگرفته است.

جالب است بدانید کودتا سرنگونی ناگهانی و خشن دولت یا حکومت وقت توسط گروهی کوچک است. برخلاف انقلاب که معمولاً توسط عده زیادی از مردم که برای تغییرات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی به وقوع می‌پیوندد کودتا تغییر در قدرت از بالا است که صرفاً به جابجایی شخصیت‌های سیاسی حاکمیت می‌انجامد.

کودتا بر خلاف انقلاب،‌ معمولا هدف درهم‌ شکستن ساختارهای سیاسی و اجتماعی را دنبال نمی‌کند، بلکه صرفا در پی آن است که در راس هرم قدرت سیاسی، جابه‌جایی ایجاد کند و در صورت لزوم، خط مشی دولت را تغییر دهد. کودتا غالبا در کشورهای غیردمکراتیک یا نیمه‌دمکراتیک صورت می‌گیرد و روشی فراقانونی برای جایگزین کردن رهبری سیاسی است.

کودتاگران غالبا محافلی از نیروهای سیاسی حاکم و بدون پایگاه گسترده‌ مردمی هستند که با یاری افسران بلندپایه‌ ارتش یا رهبران سازمان‌های شبه‌نظامی، اقدام خود را عملی می‌سازند. این مورد زمانی پیش می‌آید که دولت یا قوه‌ مجریه، عملا پارلمان یا قوه‌ قانونگذاری را از کار می‌اندازد و در پی آن معمولا دولتی نظامی یا شبه‌ نظامی و رژیمی اقتدارگرا بر سر کار می‌آید

232727

کد خبر 1347276

برچسب‌ها