۰ نفر
۱۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۰
نشست فوق العاده اوپک در پی شیوع کرونا

تسنیم به نقل از رویترز نوشت: وزیر انرژی روسیه گفت این کشور آماده است اجلاس اوپک و متحدانش را زودتر از ماه مارس و در فوریه برگزار کنند.

وزیر انرژی روسیه گفت این کشور آماده است اجلاس اوپک و متحدانش را زودتر از ماه مارس و در فوریه برگزار کنند تا بتوانند به  ضربه احتمالی که ویروس کرونا به تقاضای جهانی نفت می‌زند ، بپردازند.

 الکساندر نواک گفت در حال گفتگو با عربستان سعودی است و اضافه کرد کشورهای تولید کننده نفت چندین روز دیگر برای بررسی تاثیر آن و تصمیم‌گیری در مورد تاریخ اجلاس فرصت لازم دارند.

 شیوع ویروس کرونا در چین می تواند ۲۵۰ هزار بشکه در روز تقاضای نفت را در سه ماهه اول سال جاری میلادی پایین آورده و قیمت نفت را بیش از این کاهش دهد.

 نواک گفت:« ما می توانیم زودتر دیدار داشته باشیم. این اصلاً مشکلی نیست».

« تا الان بارها در این مورد با وزیر نفت عربستان صحبت کرده‌ایم. دیروز یک ساعت در این مورد بحث کردیم و امروز نیم ساعت. گفتگوهای ما بسیار جدی است».

نواک با اشاره به اینکه هنوز برای اعلام آمادگی روسیه برای کاهش بیشتر تولید زود است گفت:« در اصل، ما آماده ایم به سرعت در برابر چنین مسائلی عکس العمل نشان دهیم. ما باید شرایط را بررسی کنیم و زمان بیشتری برای تحقیقاتمان نیاز داریم».

 نگرانی در مورد تأثیر اقتصادی ویروس کرونای چین بازارهای جهانی را مختل کرده و قیمت نفت را تا ۵۸ دلار در هر بشکه پایین آورده است. قیمت نفت در ۲۰ ژانویه بیش از ۶۵ دلار در هر بشکه بود.

 ائتلاف اوپک+ که شامل اعضای غیر اوپک مثل روسیه هم میشود مدتهاست تولید خود را برای حمایت از قیمت نفت کاهش داده است. این گروه در دسامبر توافق کرد تا پایان ماه مارس ۱.۷ میلیون بشکه از تولید خود را پایین بیاورد.

اوپک قصد دارد کاهش تولید نفت را حداقل تا ماه ژوئن تمدید کند و احتمالاً اگر تقاضای نفت به خاطر شیوع ویروس کرونا ضربه بخورد، میزان این کاهش تولید نیز شدیدتر خواهد شد.

 اقتصاد عربستان سعودی علی رغم طرح‌های تنوع اقتصادی بن سلمان، شدیداً وابسته به درآمد نفتی است. عربستان برای متعادل کردن بودجه دولتی خود به نفت حدود ۸۰ دلار در هر بشکه نیاز دارد.

۲۲۳۲۲۷

کد خبر 1347813

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =