پیشبینی کمیسیون اروپا از روزهای سختی که در راه است

تسنیم نوشت: رئیس کمیسیون اروپایی با اشاره به اینکه مذاکرات پسا برگزیت، سخت، سریع و منصفانه خواهد بود، در عین حال گفت که اروپا همچنان برای عدم توافق با لندن در این مذاکرات و برگزیت سخت آماده است.

 "اورزولا فون در لاین"، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در گفتگو با "دویچه وله" آلمان، روز خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را روزی احساسی دانست، مشابه اینکه یکی از اعضای یک خانواده تصمیم به ترک آن می گیرد.

وی چنین رخدادی را غم انگیز ارزیابی کرده و گفت: من دوستان زیادی در انگلیس دارم. من یک سال در دانشکده اقتصاد لندن درس خواندم و در این کشور اقوامی دارم و برخی از فرزندانم در این کشور تحصیل کرده‌اند.

وی در عین حال گفت که اروپا بعد از برگزیت با دوستان انگلیسی خود مانند یک کشور ثالث برخورد خواهد کرد.

فون در لاین درباره مذاکرات پسا برگزیت با لندن نیز گفت: این مذاکرات، سخت، سریع و منصفانه خواهد بود.

وی در عین حال با توجه به اینکه بوریس جانسون تمدید دوران گذار پسا برگزیت برای انجام مذاکرات با اروپا به منظور تنظیم مناسبات آینده را رد کرده است گفت: اگر تا پایان سال جاری میلادی در این مذاکرات توافقی حاصل نشود، بنابراین ما برای این وضعیت هم آمادگی داریم. اکنون اروپا در موضع قدرتمندی برای مذاکرات قرار دارد. اگر در پایان سال خروج سخت از اتحادیه اروپا به وقوع بپیوندد اوضاع دشوار می شود. در هر حال انگلیس نیمی از کالاهای خود را به اروپا صادر می کند.

وی در عین حال مذاکرات بعد از برگزیت سخت با انگلیس را هم امکان پذیر دانست.

رئیس کمیسیون اروپایی با اشاره به اینکه در مذاکرات با انگلیس تنها مسئله توافق تجارت آزاد مطرح نیست و حداقل 10 تا 11 موضوع وجود دارد که باید به آن پرداخته شود همچنین گفت: من از ابتدا گفته بودم که ما به زمان بیشتری (برای این مذاکرات) نیاز داریم.

وی هدف اصلی اروپا در مذاکرات پسا برگزیت با لندن را دستیابی به یک شراکت خوب، منصفانه و تا حد امکان نزدیک با انگلیس دانسته و گفت: برای ما این مسئله مطرح است که از بازار داخلی خود حمایت کنیم و قواعد بازی برابری با دوستان انگلیسی خود دریافت کنیم. ما باید اطمینان حاصل کنیم که این اتحادیه متحد باقی می ماند.

انگلیس جمعه‌شب به‌وقت محلی در تاریخ 31 ژانویه (11 بهمن ماه) رأس ساعت 23:00 به‌وقت گرینویچ پس از سه سال و نیم کشمکش و دعوای سیاسی بر سر برگزیت، رسماً به کار خود در اتحادیه اروپا پایان داد. همزمان با اعلام برگزیت، هزاران نفر از طرفداران آن مقابل پارلمان در مرکز لندن تجمع کرده این اتفاق مهم را کنار هم جشن گرفتند.

پس از این رویداد تاریخی، مرحله گذار 11 ماهه از امروز (اول فوریه) تا پایان سال جاری میلادی (21 دسامبر سال 2020) آغاز شده است و کشور انگلیس در این دوره گذار می‌تواند به‌عنوان یکی از اعضای بازار مشترک اتحادیه اروپا باقی بماند، اما طبق قانون، هرگونه طول دادن دوره گذار فراتر از پایان سال 2020 ممنوع است. انگلیس در دوران گذار پسابرگزیت همچنان در بازار داخلی و اتحادیه گمرکی اروپا باقی خواهد ماند.

اینک انگلیس بعد از سه سال و اندی کشمکش سیاسی غزل خداحافظی از اتحادیه اروپا را خوانده و به‌عنوان اولین عضو، این تشکل را بعد از 47 سال ترک کرده است، با این حال، هزاران انگلیسی که خارج از این کشور زندگی می‌کنند و هزاران شهروند اروپا که در انگلیس به‌سر می‌برند به‌روشنی نمی‌دانند دقیقاً چه در انتظارشان است.

310311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1347951

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =