بعد از فناوری نمایشگر لمسی روی گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها، به کارگیری حسگر حرکتی نینتندو و افزونه کینکت برای کنسول بازی ایکس‌باکس، نوبت به فناوری کنترل نمایشگر با چشم رسیده است.

ابوالفضل کریمی: در سه‌بیت 2011، نمونه آزمایشی یک لپ‌تاپ به همراه فناوری جدید ارائه شده که به کاربرانش امکان می‌دهد بتوانند با چشمان خود کامپیوتر را کنترل کرده و حتی این کار را سریع‌تر انجام دهند. 

به گزارش دیلی میل، فناوری ردیابی چشم، نگاه کاربر را مانیتور کرده و بررسی می‌کند که او به کجای صفحه نمایش نگاه می‌کند. از این فناوری هم‌چنین می‌توان در حین بازی کردن استفاده کرد، به این شکل که شما به یک نقطه از صفحه نمایش نگاه کرده و سپس لیزر بازی به همان سمت شلیک شده و دشمنان را از پای درمی‌آورد. در حال خواندن یک متن هم، این فناوری تشخیص می‌دهد که کاربر به انتهای متن رسیده و به طور خودکار به صفحه بعدی می‌رود.

به گفته شرکت Tobbi که طراح و سازنده این فناوری است، در آینده نزدیک در چنین لپ‌تاپ‌هایی مکان‌نمای ماوس در هرجایی که کاربر نگاه می‌کند ظاهر می‌شود. در این روش که برای استفاده تجاری طراحی شده، دو پرتوی فروسرخ به کاربر تابیده می‌شود. دو دوربین مخفی نیز نور بازتاب شده از شبکیه چشم برا ردیابی می‌کنند. البته برای استفاده از این فناوری باید آن را برای هر کاربر تنظیم کرد، اما استفاده یا عدم استفاده از عینک تاثیری روی کارآیی آن ندارد.

باربارا بارکلی مدیر کل بخش تحلیل‌های تجاری Tobii در این باره گفت: «علاوه بر جایگزینی این فناوری با ماوس‌ها، صفحه‌کلیدها و نمایشگرهای لمسی، ردیاب بینایی می‌تواند به عنوان یک مکمل در استفاده از این وسایل مورد استفاده قرار گیرد و کار با کامپیوتر را سریع‌تر و کارآمدتر کند.»

Tobii اکنون به مدت یک دهه است که در حال مطالعه روی فناوری ردیاب بینایی برای اهداف تحقیقاتی و کمک به ناتوانان جسمی است. اما به گفته آقای بارکلی این لپ‌تاپ نشان می‌دهد فن‌آوری ردیاب بینایی می‌تواند فراتر از این کاربردها مورد استفاده قرار گیرد.

این لپ‌تاپ توسط شرکت لوونو با همکاری شرکت Tobii ساخته شده است. دوربین‌ها و تجهیزات ردیاب بینایی که روی این لپ‌تاپ قرار می‌گیرد در مجموع ضخامت آن را به اندازه دو برابر یک لپ‌تاپ معمولی افزایش داده، اما امیدواری‌های زیادی وجود دارد که تا دو سال آینده نسخه‌های تجاری ارائه شده باریک‌تر و سبک‌تر باشد.

فناوری فعلی دریاب بینایی توبی ده‌ها هزار دلار می‌افرزد، اما بارکلی معتقد است هزینه‌های این فن‌آوری در آینده بسیار کم‌تر خواهد شد.

روش‌های جدید استفاده از کامپیوترها در طی سال‌های اخیر پیشرفت‌های زیادی کرده‌اند. استفاده از نمایشگرهای لمسی روی گوشی‌های هوشمند و کامیپوترهای تبلت بسیار محبوبیت پیدا کرده است. کنسول بازی Wii ساخت نینتندو نیز از فناوری حسگر حرکتی استفاده می‌کند. مایکروسافت نیز سال گذشته افزونه‌ای برای کنسول‌های بازی ایکس‌باکس خود ارائه داد که با استفاده از دوربین‌های فروسرخ، حرکات کاربران را به صورت 3بعدی حس می‌کند.

50132

کد خبر 134836

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =